Vexa Rossignol Odlo Swenor Marwe Ski Way SkiGo

Engadin Skimarathon – Worldloppet dla opornych

opublikowano: 17 marca 2017 autor: Michał Tyszkowski
Rodzimy Bieg Piastów zaliczony, jaki więc inny, nietrudny maraton narciarski zaliczany do ligii Worldlopeet wybrać? Nasz czytelnik poleca szwajcarski Engadin Skimarathon. Przeczytajcie dlaczego...

Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto brać udział w biegach narciarskich należących do Worldloppet, albo z jakichś powodów ma przed tym opory, polecam Engadin Skimarathon, zwany też Engadinerem.

Ten bieg to czysta, niczym niezmącona przyjemność. Zaczyna się na przełęczy Maloja, prowadzi przez Sankt Moritz, a kończy w wiosce S-Chanf. Wszystko odbywa się na wysokości 1800-1600 m n.p.m., w pięknej alpejskiej scenerii doliny Innu. Śnieg, słońce, widoki, przygotowanie trasy, organizacja – wszystko z najwyższej półki.

Dlaczego warto wziąć udział? Przede wszystkim dlatego, że jest to bieg dla każdego. Do wyboru dwa dystanse: 42 km i 21 km. Trasa prowadzi po płaskim terenie – między innymi przez dwa jeziora i lotnisko, poza kilkoma bardzo krótkimi podbiegami jest tylko jeden nieco dłuższy, za to bardzo łagodny. Poza tym płasko lub w dół. Bieg jest w stylu dowolnym, więc większość biegnie łyżwą, ale są też pięknie przygotowane tory do klasyka. Trasa przygotowana jest tak dobrze, że mimo naprawdę masowego charakteru do końca wytrzymuje w doskonałym stanie.

Choć wyjazd do Szwajcarii do tanich nie należy, organizatorzy robią wiele, żeby udział w biegu był dostępny na każdą kieszeń. Dojazd odbywa się z i do Sankt Moritz, na start jedzie się bezpłatnym autobusem, a z mety dowozi nas również bezpłatny pociąg. Poza tym od dwóch dni przed do dwóch dni po biegu cała Kolej Retycka wozi uczestników za darmo, można więc dojechać z dowolnego miejsca kantonu Gryzonia nie płacąc ani franka. Wszystkie okoliczne wioski oferują w tym okresie naprawdę tanie noclegi.

W 2017 roku bieg ukończyło 10 115 osób, w tym tylko 10 Polaków. Byliśmy jedną z najmniej licznych narodowości. Ja brałem udział po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Zdecydowanie polecam wszystkim, nawet tym mniej doświadczonym narciarzom. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach przebiec maratonu, może skończyć w połowie, trudności nie napotka żadnych, a radości będzie mieć wiele.

Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie Engadin Skimarathon.

zaktualizowano piątek, 17 marca 2017 08:53
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 tygodnie temu
Maj 30
Więcej
Więcej

lubią nas