Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way MT Sport SkiGo

42. Bieg Piastów - 50 km CT - o pół buta od wygranej

opublikowano: 03 marca 2018 autor: Redakcja
O długość pół stopy Czech Jiří Ročárek wyprzedził na finiszu Jana Antolca w biegu głównym 42. Biegu Piastów, który odbył się 3 marca 2018 roku w Jakuszycach. Wśród pań triumfowała Niemka Monique Siegel, zwyciężczyni piątkowego wyścigu na 30 km. W biegu wzięło udział ponad 1600 zawodników.

Już od 6 lat wypatrujemy zwycięstwa Polaków na najbardziej prestiżowym dystansie polskiego biegu z ligi Worldloppet. Ostatni raz na najwyższym miejscu podium "pięćdziesiątki" Biegu Piastów w 2012 roku stanął Mariusz Michałek. W kolejnych latach triumfowali głównie Czesi. Udział w 42. Biegu Piastów polskich kadrowiczów, regularnych uczestników Pucharu Świata w biegach narciarkich, dawał nadzieję, że tym razem puchar zwycięzcy pozostanie w kraju.

Niestety Jan Antolec po ekscytującym finiszu dosłownie o pół stopy spóźnił się na mecie, a wyścig wygrał specjalista od biegów długodystansowych Jiří Ročárek reprezentujący Vltava Fund Craft Team. Trzeci linię mety osiągnął jego teamowy kolega Jakub Pšenička.

W konkurencji kobiet najmniejszych szans nie dała rywalkom Niemka Monique Siegel (Sc Norweger 1896 Annaberg), która o ponad 4 minuty wyprzedziła Czeszkę Klarę Moravcową (Ski Klub Jablonec). Kolejnych blisko 7 minut by osiągnąć metę potrzebowała jej rodaczka Zuzana Kocumova (Silvini Madshus Team). Najszybsza Polka Emilia Romanowicz (Enervit Yoko Xc Life Team) osiągnęła metę jako piąta.

Pełne wyniki załączamy pod tekstem.

Bieg Piastów niezmiennie przyciąga do rywalizacji najlepszych polskich amatorów, garstkę polskich wyczynowców, a także rzeszę zawodników zagraniczych, głównie z krajów ościennych. Wielu z nich specjalizuje się w biegach długodystansowych. Ponieważ polski największy maraton narciarski odbywa się w ten sam weekeend, co najbardziej znany i najbardziej prestiżowy na świecie szwedzki Bieg Wazów, do Polski poza nielicznymi wyjątkami przyjeżdżają zawodnicy, którzy nie liczą się w międzynarodowej rywalizacji. Mimo to wygrywają z naszymi rodakami. W pierwszej dziesiątce dobiegających do mety naliczyliśmy raptem 3 Polaków.

Trudno oczekiwać, by w kolejnych latach proporcje te się odwróciły, zważywszy na fakt, że w kraju nad Wisłą nie ma ani jednego zawodnika, zarówno kobiety jak też mężczyzny, który uprawiałby sport wyczynowo z nastawieniem na rywalizację i dobre wyniki w maratonach narciarskich.

Bieg Piastów to nie tylko walka o miejsca na szczytach tabeli. To także ponad 1600 indywidualnych historii pojedynczych uczestników sobotniego biegu na 50 km. Ich sportowe cele to często wygrana z kolegą, poprawa wyniku sprzed roku, czy choćby po prostu ukończenie dystansu w regulaminowym czasie. Wielu z nich zmaga się własnymi słabościami pozostając na trasie nawet kilka razy dłużej niż zwycięzcy wyścigu. To jest prawdziwy obraz większości maratonów narciarskich, także Biegu Piastów.

Galerię zdjęć z Biegu Piastów na 50 km CT znajdziesz na facebookowym profilu nabiegowkach.pl.

W niedzielę 4 marca w Jakuszycach odbędą się dwa ostatnie wyścigi w ramach Biegu Piastów - na 25 km i 12 km techniką klasyczną.

zaktualizowano sobota, 03 marca 2018 21:41
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Dzisiaj
Olo odpowiedział(a) w temacie Odp: Odkupię numer na 15 CT 24.02 na forach.
11:06
Wczoraj
4 dni temu
pawkrm utworzył(a) nowy temat Sklepy w Krakowie na forum.
04:16
Więcej
Więcej

lubią nas