Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

VIII edycja Salomon Nordic Sunday - jak było?

opublikowano: 01 marca 2011 autor: Tomasz Hucał

VIII edycja Salomon Nordic Sunday - jak było?

AlBatros 111 www.szklarnia.tv
Choć profil trasy VIII edycji Salomon Nordic Sunday i przewyższenia wskazywały, że niedzielne ściganie będzie łatwiejsze, niż tydzień wcześniej, to zapewniam, że można było się porządnie zmęczyć. Dziś dla urozmaicenia relacja człowieka, który bieg oglądał z perspektywy słabszej połówki stawki.

Jako, że wielu ścigaczy z SNS-a już zaliczyło pięć biegów uprawniających ich do zaistnienia w klasyfikacji generalnej cyklu, w niedzielnych zawodach wyjątkowo nie padł rekord frekwencji. Ale 169 osób na starcie to i tak bardzo dobry wynik. Trasa, mimo że krótsza niż ostatnie – 9,5-kilometrowa pętla – była bardzo wymagająca. Przewyższenia wyniosły jedyne 199 metrów. Szczególnie początek dał nam popalić. Podbieg pod Samolot prosto z Polany Jakuszyckiej do najłatwiejszych nie należy. Oczywiście gdy do jego końca zbliżali się zawodnicy ze środka stawki, ci najlepsi byli już daleko z przodu.

Przed startem niektórzy nieco obawiali się wiatru, który szalał na dole, ale po wybiegnięciu na górę, już się go nie czuło. Nagrodą dla tych, którzy dzielnie pokonali stromy podbieg na pierwszych 2 km, a także cało przebrnęli przez Jeleniogórską, były 4 km zjazdu do mety Ambonkową i Górną Wołgą. W tym miejscu muszę wtrącić subiektywną opinię – czas wymienić narty do klasyka na coś bez łuski, bo na takich zjazdach bieganie z łuską to delikatnie mówiąc męczarnia. Ludzie wyprzedzają cię na jednych odepchnięciu, a ty pchasz i pchasz i ledwo jedziesz...

Ale wróćmy jeszcze do wspomnianej Jeleniogórskiej. Nie wiem, jak pokonali ją ścigacze – pewnie bezbłędnie, ale w tzw. strefie bezpiecznego środka peletonu, sporo było upadków. Na najbardziej ostrym zakręcie leżał, przynamniej co trzeci. Jeden z zawodników zapomniał chyba nawet, że trzeba skręcić i pojechał prosto w świerki. Ale nie mamy wieści, żeby mu się coś poważnego stało. Biegacze narciarscy to twardzi ludzie i zawsze wstają po upadku...

Ale żeby nie było, że ja turysta ignoruję ścigaczy, to napiszę coś o zwycięzcach i rozstrzygnięciach. W mini CT mała niespodzianka. W open Piotr Skowron dopiero czwarty. Wygrał jego młodszy kolega klubowy z MKS Karkonosze Jakub Mieszała. Na usprawiedliwienie Piotrka dodajmy jednak, ze wystartował mocno przeziębiony. W mega CT emocjonująca walka do końca między Jakubem Mrozińskim i Tomaszem Kałużnym. Tym razem górą był Kuba.

Z racji biegania na łusce w łyżwiarzach orientuję się słabiej, ale dobry dziennikarz sportowy, nawet z pływania synchronicznego zrobi relację, i będzie mówił lub pisał, jakby był ekspertem, więc i ja coś o łyżwie napiszę... W mini FT wygrał pewnie Bogusław Gracz, przed multimedalistą niedawnej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Mariuszem Dziadkowcem–Michoniem.

A mega FT? Co tu dużo mówić... jakby można było postawić u bukmacherów kolejność na mecie jeżeli chodzi o narodowości, to wygraną mamy w kieszeni. W pierwszej dziesiątce ośmiu sąsiadów z południa, a na drugim miejscu walczący z czeską koalicją Robert Faron.

Teraz w Salomonie kilkutygodniowa przerwa na Bieg Piastów i regenerację sił. Finał imprezy zaplanowany jest na 20 marca. Na forum SNS-a już trwa zażarta dyskusja, czy zakończenie cyklu sprintami to dobry pomysł. Zdaniem autora – dobry, ciekawy, inny i wciągający...

Najlepsi w VII edycji Salomon Nordic Sunday

Mega CT

Edyta Olcoń - Białka Tatrzańska
Jakub Mroziński - Jelenia Góra

Mini CT

Lenka Kráčmarová - Velké Poříčí
Jakub Mieszała - Jelenia Góra

Mega FT

Dorota Kloza - Jelenia Góra
Petr Pavel - Pardubice

Mini FT

Jana Mračková - Trutnov
Bogusław Gracz - Skawa

zaktualizowano środa, 07 grudnia 2011 22:07
Oceń artykuł
(2 głosów)
Tomasz Hucał

Tomasz Hucał

Tomasz Hucał. Były dziennikarz Gazety Lubuskiej,  wcześniej pracował m.in. w Gazecie Wrocławskiej i Słowie Polskim. Niespełniony sportowiec - amator. W szkole średniej przeciętny dyskobol, bez sukcesów. Od 2008 roku zakochany w biegówkach (w żonie kocha się trochę dłużej). Ma za sobą trzy starty w Biegu Piastów na 26 km CT, jeden na 10 km CT oraz kilkanaście startów w cyklu Salomon Nordic Sunday. Poza nartami jego ulubione sporty to koszykówka i kolarstwo. Właściciel małej firmy, spiker sportowy, konferansjer, kierownik obiektów sportowych Arena Żagań.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Brak postów do publikacji.

lubią nas