Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Wiosna nadeszła w trakcie SGB Ultrabiel 2018

opublikowano: 12 marca 2018 autor: Redakcja

Start do biegu na dystansie 60 km

Start do biegu na dystansie 60 km Elżbieta Lenssinck
Gdy 10 marca 2018 roku w Bielicach i na okolicznych trasach biegowych blisko 220 biegaczy narciarskich rywalizowało w maratonie narciarskim SGB Ultrabiel, w Góry Bialskie przyszła wiosna. Słońce i dodatnie temperatury topiły śnieg w oczach. Na szczęście wszyscy zawodnicy biegów na 60, 30 i 13 km byli szybsi niż odwilż.

Zima opierała się tak długo jak mogła. Nie wytrzymała naporu wiosny i rozpoczęła odwrót już w drugi weekend marca. Biegacze, którzy jeszcze w piątek robili trening na trasie zawodów, mogli cieszyć się zimowymi widokami Gór Bialskich. Choć w sobotę 10 marca - w dniu biegu - rano było jeszcze pochmurno, a nawet padała marznąca mżawka, szybko jednak zza chmur wyjrzało słońce i zrobiło się ciepło.

W III edycji SGB Ultrabiel wystartowało łącznie 219 zawodników. Wyzwanie ukończenia najdłuższego i zarazem najtrudniejszego biegu narciarskiego w Polsce na 60 km podjęło 51 biegaczy narciarskich, z czego dwóch wycofało się na półmetku. Większym wzięciem cieszyły się biegi na krótszych dystansach. "Trzydziestkę" zaliczyło 85 zawodników, a "trzynastkę" 83 osoby. Wszystkie biegi odbywały się techniką klasyczną.

Ciepłe powietrze sprawiło, że śnieg na trasach stał się bardzo miękki, przez to także powolny. Trasy biegów w ramach SGB Ultrabiel rozpięte są na wysokościach między 760 a 1120 m n.p.m. O ile wyżej pokrywa śnieżna liczona jest w dziesiątkach centymetrów i śnieg będzie tam jeszcze przez wiele tygodni zalegał na trasach, o tyle w okolicach startu i mety zawodów w trakcie trwania imprezy znacznie cieńszy "śnieżny dywan" znikał w oczach. Na szczęście wszyscy zawodnicy ukończyli rywalizację zanim wiosna na dobre wkroczyła na biegowe trasy.

SGB Ultrabiel na 60 km to najdłuższy bieg w Polsce. Ze względu na sumę przewyższeń jest także najtrudniejszy w naszym kraju. Zawodnicy pokonują łącznie różnicę wzniesień o wysokości 1350 m. Miękki i powolny śnieg stanowił dodatkowe utrudnienie. Dość powiedzieć, że zwycięzca rywalizacji na głównym dystansie - Piotr Michałek - który w tym sezonie we wszystkich biegach rozgrywanych techniką klasyczną startował na nartach gładkich, bez smarowania na trzymanie, pokonując dystans tylko bezkrokiem (przepchał tak nawet trasę najtrudniejszego biegu ligii Euroloppet - Biela Stopa) - na potrzeby rywalizacji w Ultrabiel zdecydował się posmarować narty na trzymanie. Decyzja okazała się słuszna, gdyż wygrał zawody z dużą przewagą nad rywalami.

- Trzydzieści kilometrów zaliczone dzisiaj podczas Ultrabiel było trudniejszym wyzwaniem, niż pięćdziesiątka, którą przebiegłam tydzień temu na Biegu Piastów - mówiła na mecie Beata z Częstochowy. - To było jak ciągły uphill. Najpierw długi podbieg, a później na wypłaszczeniach, a także na zjazdach, ze względu na bardzo powolny śnieg czułam się tak, jakbym biegła ciągle pod górę - dzieliła się swoimi wrażeniami Joanna z Krakowa.

Zawodnicy uczestniczący w biegu na najkrótszym dystansie 13 km wystartowali jako ostatni, jednak zwycięzcy pojawili się na mecie jako pierwsi. Wśród mężczyzn najszybszy był Jan Łacek (team nabiegowkach.pl), który wygrał ten bieg już trzeci raz z rzędu. Blisko minutę straty do zwycięzcy miał drugi na mecie Sebastian Jarecki (Skipol.pl team). Trzeci linię mety przeciął Jan Kobryń (TN Biegówki Wesoła).

Wśród pań na 13 km bezkonkurencyjna była najszybsza polska amatorka Katarzyna Witek (team nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła), która nie dość że dotarła do mety o 6 minut szybciej niż kolejna rywalka, to uzyskała czwarty czas wyścigu wpadając na metę równo z Janem Kobryniem. Drugie miejsce dla Weroniki Jareckiej (LKS Klimczok Bystra / Skipol.pl team). Na trzecie miejsce podium zapracowała Joanna Kujawska (team nabiegowkach.pl).

W biegu na 30 km rywalizację męską zdominował Krzysztof Małkiński (UKS Hubal Białystok / Fischer Jakuszyce), który wypracował minutę przewagi nad drugim na mecie Bartoszem Franczakiem (nabiegówki.com). Dwóch minut więcej na dotarcie do linii końcowej wyścigu potrzebował trzeci zawodnik dnia Rafał Koryciński (team nabiegowkach.pl / Cartusia Cartuzy).

Na dystansie 30 km najmniejszych szans nie dała rywalkom Joanna Bronisz (UKS Rawa Siedlce / Fischer Jakuszyce). Ze stratą 7 minut druga na mecie zameldowała się Czeszka Jolana Benešová (Redpoint Eleven Team). Trzecie miejsce dla Iwony Kocoń (team nabiegowkach.pl).

W biegu głównym na dystansie 60 km pewne zwycięstwo odniósł Piotr Michałek (team nabiegowkach.pl). Piotr dwa lata wcześniej - w pierwszej edycji SGB Ultrabiel - ukończył bieg na 60 km na trzeciej pozycji ex aequo z Jackiem Staroniem, a w 2017 roku wygrał rywalizację na 30 km. W tym sezonie - w 2018 roku - swoim zwycięstwem potwierdził niesamowitą formę i nieformalny status najlepszego polskiego amatora. Ponad czterech minut więcej potrzebował na ukończenie dystansu Bogusław Gracz (Nordiclife) - ubiegłoroczny zwycięzca. Kolejne cztery minuty dłużej pozostawał na trasie trzeci zawodnik na mecie Robert Faron (Remsport) - triumfator pierwszej edycji SGB Ultrabiel z 2016 roku.

Jako ciekawostkę możemy podać, że czas Grzegorza Legierskiego (team nabiegowkach.pl) - czwartego zawodnika na dystansie 60 km, a najszybszego na półmetku biegu - dałby mu drugą lokatę w biegu na 30 km. Zresztą dotyczy to całej pierwszej piątki zawodników na dystansie 60 km.

W konkurencji pań po raz drugi z rzędu bieg główny wygrała Emilia Romanowicz (Yoko Enervit XC Life Team / LKS Markam Wiśniowa Osieczany). Czas uzyskany przez zawodniczkę dał jej 8. lokatę open w tym biegu, był także lepszy o 20 minut od drugiej na mecie Jadwigi Grynkiewicz (MT-Sport). Trzecia zawodniczka dnia - Paula Pasterczyk (MUKS Podkarpacie Jedlicze) na osiągnięcie mety potrzebowała blisko kolejnej godziny.

Maraton narciarski SGB Ultrabiel po raz pierwszy został przeprowadzony z inicjatywy portalu nabiegowkach.pl w 2016 roku. Organizują go Gmina Stronie Śląskie za pośrednictwem i z wielkim zaangażowaniem Strońskiego Parku Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia", firma MT-Sport oraz nabiegowkach.pl. Sponsorem generalnym od początku organizacji zawodów są Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz GBS Bank w Strzelinie. Partnerem imprezy i gospodarzem terenów, na których odbywają się zawody, jest Nadleśnictwo Lądek Zdrój.

Wyniki III SGB Ultrabiel załączamy pod tekstem, a galeria zdjęć z zawodów znajduje się na profilu zawodów na facebooku.

zaktualizowano poniedziałek, 12 marca 2018 12:03
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

4 dni temu
5 dni temu
Slavek umieścił(a) komentarz w Warunki na trasach 14 marca 2019
06:50
1 tydzień temu
marianxb5 odpowiedział(a) w temacie Odp: Jak unikać kontuzji na forach.
Mar 19
Więcej
Więcej

lubią nas