Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Test czapki ODLO Move Light

opublikowano: 22 lutego 2014 autor: Redakcja
Przez kilka tygodni mieliśmy możliwość solidnego przetestowania czapek Odlo Move Light, modelu zaprojektowanego z myślą o narciarzach biegowych. Przedstawiamy nasze wnioski.

Zespół testujący

Radek-Szwade-500x500 RADEK SZWADE
Czołowy polski biegacz narciarski startujący w biegach masowych. Brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów w biathlonie (2001). Dwukrotny zwycięzca Biegu Gwarków dowolną techniką (2009 i 2012).

Marek Tokarczyk MAREK TOKARCZYK
W młodości czołowy zawodnik grup młodzieżowych (medalista Mistrzostw Polski). Obecnie w czołówce krajowej weteranów. W kategorii wiekowej w 2011 roku zdobył tytuł Mistrza Polski. Zwycięzca cyklu SNS techniką klasyczną w kategorii wiekowej.

Tomek Bieniek TOMEK BIENIEK
Wszechstronny sportowiec i utalentowany biegacz narciarski, m.in. zwycięzca klasyfikacji generalnej M-40 cyklu SNS w ostatnich trzech latach.

edek-mucha-500x500 EDWARD MUCHA
Członek Kadry Narodowej w biegach narciarskich w latach 1977-1983. Obecnie zdobywa najwyższe miejsca w swojej kategorii wiekowej w zawodach rangi krajowej.

Kadra szkoląca czytelników naszego portalu podczas zimowych kursów narciarstwa biegowego w styczniu i lutym 2014 roku została ubrana przez Odlo. Oprócz opisanych już strojów Odlo Vancouver, na wyposażeniu każdego instruktora znalazła się też czapka Move Light.

Przez okres kilku tygodni kadra nabiegowkach.pl każdego dnia nosiła czapki Odlo. Było wystarczająco dużo czasu, aby sprawdzić je w przeróżnych warunkach. Wnioski zostały spisane w formie testu, który właśnie czytasz.

Odlo Hat Move Light

Move Light to czapka uszyta z ciekawego materiału. Jest on bardzo cienki. Od strony zewnętrznej można dostrzec gęsto tkaną strukturę z wykorzystaniem niezwykle cieniutkiej nici. Od środka materiał przypomina meszek. Dzięki temu jest bardzo przyjemny w dotyku.

Komfort

Czapka nie ma lamówki. Od spodu materiał jest jakby ucięty. Nie strzępi się, mimo że nie jest w żaden sposób obrębiony. Czapka ma szew, który idzie od czubka głowy do samego spodu, zlokalizowany jest on na tyle głowy. Dzięki tym rozwiązaniom nic nie gniecie, a po zdjęciu czapki nawet po kilku godzinach noszenia na głowie, a zwłaszcza czole, nie widać żadnych odgnieceń. Czapka ma jeszcze kilka szwów na czubku głowy, ale zupełnie ich nie czuć.

Odlo Hat Move Light

Tkanina czapki Odlo Move Light jest bardzo elastyczna. Dzięki temu jeden rozmiar pasuje na małe i duże głowy. W naszym zespole redakcyjnym wszyscy podkreślali dobre dopasowanie czapki, mimo że każdy ma inną głowę.

Termika i wentylacja

Bardzo cienki materiał czapki Move Light sugeruje, że czapka jest na ciepłe dni. Jednak okazuje się, że także przy większych mrozach czapka dobrze chroni przed chłodem. Materiał jest naprawdę genialny. Podczas testów w zależności od dnia temperatury wahały się od kilku stopni na plusie do nawet dziesięciu na minusie. Często mocno wiało. Bywały też dni, gdy padał śnieg i deszcz ze śniegiem. Niestety łagodna zima nie pozwoliła nam przetestować czapki w silne mrozy.

Odczuwanie chłodu to często sprawa indywidualna i trudno o jednoznaczny werdykt. O ile przy niskich temperaturach czapka może zbyt słabo chronić przed zimnem podczas spaceru, czy dłuższej wędrówki na nartach, o tyle przy intensywniejszym wysiłku, podczas treningu, czy zawodów, sprawdza się doskonale niezależnie od temperatury.

Co ważne, nawet przy mocnej pracy fizycznej, gdy ciało poci się obficie, czapka gwarantuje komfort. Materiał dobrze wchłania i odprowadza wilgoć. Jeśli potu jest bardzo dużo, w jego szybkim odparowaniu pomagają laserowo wycięte małe otworki. Znajdujemy je po obu bokach czapek nad uszami.

Odlo Hat Move Light

Co mówią testerzy?

Marek Tokarczyk: Dla mnie to jest pierwsza liga. Jest bardzo wygodna i jest ciepła. Chodzę w niej nie tylko na zajęcia z kursantami, ale także na treningi. Absolutnie w niej nie marznę. Na treningu gdzie pociłem się jak piorun - naprawdę komfort. Nie czuję tego, że mam mokrą głowę. Ładnie to wszystko wyciąga na zewnątrz.

Tomek Bieniek: Widać nawet po tej perforacji, że ona bardzo ładnie oddycha. Poprzez swoją elastyczność dobrze opina głowę, nie mamy tam przewiewów wiatru, a przez tę perforację odprowadza pot na zewnątrz. Estetycznie, jakościowo i kolorystycznie - bardzo ładnie. W tej czapce na 100% pobiegnę Bieg Piastów. Spodobała mi się, jest naprawdę fajna.

Radek Szwade: Zgadzam się z kolegami. Widać, że czapka jest dobrej jakości, nic się w niej nie mechaci, a na to zwracam uwagę.

Edek Mucha: Uważam, że ta czapka jest dobra do mocnych treningów i do rekreacji w cieplejsze dni. Ja mam czułe zatoki i w moim przypadku przydałoby się, żeby czapka miała choć małą membranę wiatroodporną na czole. Poza tym czapka jest super.

Podsumowanie

Odlo Move Light to bardzo udana czapka. Zaprojektowana została przez firmę produkującą odzież z segmentu premium. Jej przeznaczenie to biegi narciarskie i biathlon. Czapka jest bardzo wygodna. Pomimo, że została uszyta z bardzo cienkiego materiału zapewnia dobrą ochronę cieplną. Wentylacja i usuwanie potu jest także na bardzo dobrym poziomie.

Odlo Hat Move Light

Sugerowana cena detaliczna czapki Odlo Move Light w Polsce w sezonie 2013/14 to 99,95 zł.

Zalety

(+) komfortowy i miły w dotyku materiał

(+) brak lamówki, obrębienia i tylko jeden szew w pionie sprawiają, że nic nie ugniata

(+) jeden rozmiar pasujący na większość populacji - trudniej o omyłkę przy zakupie

(+) dobra ochrona termiczna i świetne odprowadzanie wilgoci

Wady

(-) przy silniejszym wietrze czapka może przewiewać

zaktualizowano sobota, 22 lutego 2014 18:43
Oceń artykuł
(2 głosów)

Galeria zdjęć

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas