Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

ThoraxTrainer - ergometr imitujący ruch narciarza biegowego

opublikowano: 17 lutego 2015 autor: Redakcja
Biegi narciarskie to sport siłowo-wytrzymałościowy. Obok żelaznej kondycji ważna jest siła wszystkich mięśni ciała. Możemy je wzmacniać ćwiczeniami gimnastycznymi, ale nic nie zastąpi treningu specjalistycznego. Duńczycy przy pomocy lekarza szwedzkiej kadry biegaczy narciarskich opracowali urządzenie, dzięki któremu możemy pracować nad siłą różnych partii ciała niemal identycznie jak na nartach.

Trenażer ThoraxTrainer stworzył lekarz szwedzkiej kadry biegaczy narciarskich - Ulrich Ghisler wraz z inżynierem Jonasem Thor Olsenem. Obaj uprawiają biegi narciarskie. Zamierzeniem konstruktorów było stworzenie urządzenia, dzięki któremu będzie można wzmacniać nie tylko siłę kończyn dolnych lub górnych, ale całego ciała. Podkreślili to wybierając nazwę ThoraxTrainer (thorax - korpus).

O tym jakie mięśnie pracują przy treningu na opisywanym trenażerze można się przekonać stając na urządzeniu i próbując wprawić je w ruch wyłącznie siłą ramion. Bez zaangażowania mięśni tułowia i nóg starczy sił na krótko. Pierwotną motywacją projektantów było wydłużenie w miarę realistycznego treningu narciarskiego poza sezon. Niemniej jednak, ThoraxTrainer zyskuje uznanie w innych sportach biegowych i wytrzymałościowych - jest używany np. przez maratończyków, ponieważ między innymi wzmacnia biodra i uda, poprawia postawę górnej części ciała, a przede wszystkim buduje mięśnie głębokie brzucha, co poprawia stabilizację.

Z tych samych powodów, jak również dzięki funkcji HIT (High Intensity Training), ThoraxTrainer cieszy się popularnością u triatlonistów, którzy obserwują poprawę wyników w każdej z trzech dyscyplin składowych. W trakcie treningu przed zawodami na dystansie Iron Man zauważono, że mimo zmniejszenia wymiaru czasowego treningu o 40 procent, wyniki zostały poprawione o 13 procent.

Najczęstszą uwagą krytyczną jest zarzut dotyczący braku ruchu nóg w urządzeniu. W rzeczywistości ThoraxTrainer umożliwia wykonywanie gamy ćwiczeń, które dają te same efekty, co ruch na śniegu dla mięśni nóg, a dodatkowo buduje stabilizację (istniała wersja ThoraxTrainer z ruchomymi platformami dla nóg, ale celowo się z tego wycofano, uznając, że wprowadza to komplikację techniczną bez rzeczywistej zalety dla treningu).

Jak podaje producent ThoraxTrainer umożliwia wykonywanie około 50 różnych ćwiczeń, z czego sześć stanowi podstawę treningu:

  • Odpychanie symetryczne, które pozwala ćwiczyć mięśnie całego ciała.
  • Odpychanie naprzemienne, w którym ćwiczymy całe ciało, mięśnie poprzeczne i tricepsy.
  • Ćwiczenia na jednej nodze, które budują stabilność centralną i wzmacniają mięśnie pośladków.
  • Odpychanie symetryczne z podskokami, ćwiczy całe ciało, w tym uda, pośladki i łydki.
  • Ćwiczenia na jednej nodze z podskokami, pozwala ćwiczyć stabilność centralną, pracują nogi i budujemy siłę eksplozywną.
  • Ciągnięcie symetryczne z tyłu platformy, ćwiczy całe ciało, uda, pośladki, bicepsy i brzuch.

Recepta na brak czasu

Producent trenażera zapewnia, że ThoraxTrainer pomaga zaoszczędzić czas. Jak podaje w materiałach promocyjnych, wystarczy wykonywać trzy serie ćwiczeń po 10 minut w tygodniu, aby zauważyć pozytywny wpływ treningu. ThoraxTrainer jest urządzeniem, które ćwiczy wszystkie mięśnie: brzucha i pleców, ramion, barków i klatki piersiowej, pośladków, ud i łydek, jak również mięśnie głębokie. Trening cardio wykonywany na tym urządzeniu pozwala spalić 1500 kcal w ciągu godziny. Ponadto ThoraxTrainer jest także doskonałym urządzeniem dla starszych osób z problemami ze stawami i z nadwagą, jak też dla osób z ograniczoną sprawnością i ze wskazaniami do rehabilitacji – na urządzeniu można ćwiczyć siedząc na krześle.

Producent ma w swojej ofercie urządzenia do domu, jak też do siłowni i klubów fitness. ThoraxTrainer Home z oporem magnetycznym i teflonowanymi szynami gwarantuje płynne i ciche przesuwanie się kijków narciarskich. Specjalnie do użytku w mniejszych grupach i w domach możliwy jest zakup z oprogramowaniem w wersji HOME ELITE. Komputer wskazuje podstawowe parametry ćwiczenia: czas, dystans, prędkość oraz umożliwia trening interwałowy. W przypadku podłączenia odpowiedniego paska można śledzić też wartość tętna.

Urządzenia z serii PRO wyposażone są w łożyska kulkowe i szyny super-glide, co gwarantuje bardzo niskie tarcie, dużą odporność na zużycie i małe wymagania konswerwacyjne. Maszyny te zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o centrach fitness, klubach sportowych, i innych miejscach o dużej liczbie użytkowników.

Jak informuje producent,ThoraxTrainer jest jedynym ergometrem, który naśladuje ruchy biomechaniczne narciarstwa biegowego w sposób bliski doskonałości. Jest on rozwiązaniem, które pomaga narciarzom kontynuować trening również poza sezonem, w celu osiągnięcia lepszych rezultatów w zimie.

Więcej informacji na stronie polskiego przedstawiciela ThoraxTrainer.

zaktualizowano środa, 03 stycznia 2018 09:18
Oceń artykuł
(4 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

1 tydzień temu
Przezdziecki, Michał Rolski odpowiedział(a) w temacie Odp: Ciężkie początki na forach.
Maj 16
Więcej
Więcej

lubią nas