Vexa Rossignol Odlo Swenor Marwe Ski Way SkiGo

Pomóż znaleźć 100 powodów dlaczego biegówki są lepsze od zjazdówek

opublikowano: 10 września 2014 autor: Marian Szklarski
Postanowiliśmy sprawdzić, czy znajdzie się aż 100 powodów, dla których biegówki są lepsze od zjazdówek. Wymieniamy argumenty poważne, ale też humorystyczne. Poznaj nasze propozycje i dopisz własne! A może znajdziemy wspólnie więcej niż 100 uzasadnień?

Konkurs

Tę zabawę wymyśliliśmy w grudniu 2010 roku. Niestety od tego czasu nie udało nam się znaleźć 100 powodów. Teraz czyta nas większa liczba osób, wszyscy wiemy też więcej o biegówkach i ich zaletach. Wpisujcie swoje pomysły w komentarzach. Na autora najlepszego / najciekawszego / najdowcipniejszego, który nie będzie się powtarzał z wpisanymi wcześniej, czeka nagroda - książka "Psychologia dla sportowców". Zwycięzcę wyłonimy 17 września 2014.

Często, gdy ktoś mnie pyta, dlaczego wolę biegać na nartach niż zjeżdżać z góry, powtarzam zawsze kilka stałych argumentów. Chcę przez to uzasadnić swój wybór, ale mam też zawsze cichą nadzieję przekonać mojego rozmówcę do narciarstwa biegowego. Z pewnością jest więcej "za", które przemawiają na korzyść biegówek.

Wzorem popularnych w internecie porównań postanowiliśmy wyszukać przynajmniej 100 powodów, dla których narciarstwo biegowe jest "lepsze" od zjeżdżania na nartach lub snowboardzie. Poniżej lista, wpisujcie swoje argumenty w komentarzach pod artykułem, będziemy je sukcesywnie przeklejać do naszego wykazu.

 1. Na biegówkach możemy jeździć wszędzie tam gdzie jest śnieg, nawet w miejskim parku. Nie potrzebujemy do tego stoków i wyciągów.
 2. Brak potrzeby korzystania z wyciągów podczas jazdy na biegówkach pozwala uniknąć kolejek do wyciągu i wszystkich związanych z tym niedogodności (przepychanek, cwaniactwa, hałasu).
 3. Sprzęt do biegówek jest tańszy.
 4. Jazda na biegówkach jest tańsza, boi nie płacimy za korzystanie z wyciągów i tras narciarskich.
 5. Bieganie na nartach pomaga schudnąć. Na biegówkach w ciągu godziny spalamy dwukrotnie więcej kalorii niż na zjazdówkach.
 6. Miłośnicy biegówek zazwyczaj są mili i uprzejmi dla innych, na mniej uczęszczanych trasach często usłyszymy dzień dobry od mijanego biegacza.
 7. Gdy jeździmy na biegówkach mamy więcej doznań estetycznych, panie i panowie są ubrani bardziej "sexy" (obcisłe stroje kontra luźne, obszerne kombinezony).
 8. Jazda na biegówkach wiąże się z bliższym kontaktem z naturą. Piękne, dzikie tereny, zdecydowanie wygrywają ze zurbanizowanymi obszarami stacji narciarskich.
 9. Jeżdżąc na biegówkach wzmacniamy ponad 90% mięśni całego ciała. Narciarz alpejski wzmacnia jedynie część mięśni nóg.
 10. Biegówki poprawiają kondycję fizyczną, wzmacniają serce, układ oddechowy i szkieletowo-kostny. Zjazdówki nie poprawiają kondycji, a ich oddziaływanie na serce i płuca jest niewielkie.
 11. Upadek na biegówkach może być nieprzyjemny, ale niegroźny, upadek na nartach zjazdowych może zakończyć się złamaniem lub nawet gorszymi konsekwencjami.
 12. Biegówki są lepsze niż snowboard, bo są dwie.
 13. Każdy jest w stanie spacerować na nartach. Łatwiej zacząć naukę jazdy na biegówkach, niż naukę zjeżdżania na nartach, tym bardziej na snowboardzie.
 14. Biegówki są zimą naturalnym treningiem alternatywnym dla biegaczy długodystansowych, kolarzy, czy pływaków.
 15. Na biegowej trasie można stanąć i zrobić zdjęcie pięknego krajobrazu.
 16. Na biegówki można zabrać nawet niemowlę w nosidle lub przyczepce, a także babcię i dziadka.
 17. Buty do biegówek są znacznie wygodniejsze, da się w nich nawet prowadzić samochód. (Alicja)
 18. Biegówki dają możliwość uprawiania narciarstwa z psami, czyli skijoringu. (Alicja)
 19. Bo nasza mistrzyni olimpijska zdobywa medale na biegówkach, a do takich sukcesów w zjazdowych, czy snowboardzie, wciąż nam daleko. (kajka_biegowki)
 20. Na trasie biegówkowej można spotkać dziką zwierzynę, na zjazdowej najwyżej dziką młodzież. (Alicja)
 21. Na biegówki można wyskoczyc w "przerwie obiadowej", nie ma koniecznosci organizowania całodziennej wyprawy, łatwiej o systematyczność, jeśli tylko jest śnieg. (gemsi)
 22. Jeśli ktoś ma przypięte do nóg biegówki to na 99.9 % wynika to z jego wewnętrznej potrzeby a nie dla lansu. (gemsi)
 23. Na biegówkach są mniejsze szanse bycia rozjechanym, niż na zjazdowych, a przede wszystkim, nie ma większego ryzyka oblodzonego stoku, sprytnie ukrytego miejscowo pod cieniutką warstewką puchu śniegowego. (Temawa)
 24. Jak się człowiek zmęczy to może się zatrzymać w dowolnym momencie. (gemsi)
 25. Sprzęt jest lżejszy i zajmuje mniej miejsca. (gemsi)
 26. W butach biegowych można w miarę swobodnie chodzić. (gemsi)
 27. Trening pod biegówki można zrobić latem. Na nartorolkach. (Alicja)
 28. Ekologia - biegówki są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, nie ma potrzeby wycinać drzew na stokach. (Temawa)
 29. Na biegówkach lepiej się biega niż na zjazdówkach. (Damian)
 30. Na biegówkach można biegać nawet w nocy (z czołówką na głowie). Na zjazdówkach, jeśli nie ma w okolicy oświetlonego stoku, nie będzie to możliwe. (kamil33)
 31. Biegać na nartach można nawet gdy jest tylko kilka centymetrów śniegu. W Jakuszycach bywa, że biega się na nartach jeszcze w pierwszych dniach maja. Sezon na zjazdówki jest znacznie krótszy. (Michał Rolski)
 32. Koleżanki biegaczki są zgrabniejsze niż koleżanki "zjazdówki", koledzy zresztą też. (Damian)
 33. Na biegówkach nie marzniemy. (Damian)
 34. Nawet jak musisz dojść do tras biegowych to bierzesz narty w dwa paluszki (moje obie ważą mniej niż 2,5 kg) i maszerujesz z uśmiechem, a nie dźwigasz tonę sprzętu na barkach. (xyaga)
 35. Zjazd na biegówkach po zlodzonym śniegu dostarcza emocji jakich nie dadzą zjazdówki nawet na dużej stromiżnie. (oldboy)
 36. Na zjazdówkach nie podbiegniesz, a na biegówkach zjedziesz. (nix22)
 37. Póki można chodzić, można biegać na nartach - warto mieć sport, który można uprawiać na starość. (woodysurf)
 38. Na zjazdówkach i snowboardzie jedziesz w dół, na biegówkach jedziesz po prostej, jedziesz w dół i biegasz pod górkę. (jacgoz)
 39. Zjazdowcy i snowboardziści głównie tłoczą się na stokach, narciarze biegowi mają zwykle dużo przestrzeni dla siebie. (jazgoz)
 40. Jak przejdę z nartami biegowymi pod pachą przez centrum stolicy to nie jest szpan, tylko dojście na trasę... (agni5)
 41. Można należeć do elity, która nie robi tego 'co wszyscy'! (agni5)
 42. Oglądając biegającą Justynę lub Marit, możesz rzucać profesjonalne uwagi. (agni5)
 43. zjazdowcy to lanserzy, którzy szpanują strojem i wyposażeniem, biegacze są twardsi, często samotni na trasie walczą ze swoimi słabościami (patrz Justyna K. :)) (miśkolabor)
 44. W przeciwieństwie do zjazdówek, nart biegowych nikt nie kradnie! A jeżeli już się to zdarzy, to znacznie łatwiej dogonisz złodzieja, bo: masz wygodniejsze buty, niż zjazdowe i jesteś znacznie szybszy, bo złodziej na pewno nie będzie biegaczem! Szlachectwo zobowiązuje, bieganie również! (Ironman)
 45. Nie zjeżdża się przez cały dzień (albo co gorsza parę dni pod rząd) tej samej nudnej trasy góra-dół i tak w koło Macieju, wyciąg-zjazd-wyciąg-zjazd, na której po trzech zjazdach zna się na pamięć każdą nierówność i gdyby nie to, że trzeba uważać na innych, możnaby ją przejechać z zamkniętymi oczami. (Asia Rączka)
 46. Na biegówkach śnieg wolniej wpada w oczy :) (Instruktor Lech)
 1. Na biegówkach możemy jeździć wszędzie tam gdzie jest śnieg, nawet w miejskim parku. Nie potrzebujemy do tego stoków i wyciągów.
 2. Brak potrzeby korzystania z wyciągów podczas jazdy na biegówkach pozwala uniknąć kolejek do wyciągu i wszystkich związanych z tym niedogodnościami (przepychanek, cwaniactwa, hałasu).
 3. Jeżdżąc na biegówkach oszczędzamy pieniądze, sprzęt jest tańszy, nie płacimy za korzystanie z wyciągów i tras narciarskich.
 4. Bieganie na nartach pomaga schudnąć. Na biegówkach w ciągu godziny spalamy dwukrotnie więcej kalorii niż na zjazdówkach.
 5. Miłośnicy biegówek zazwyczaj są mili i uprzejmi dla innych, na mniej uczęszczanych trasach często usłyszymy dzień dobry od mijanego biegacza.
 6. Gdy jeździmy na biegówkach mamy więcej doznań estetycznych, panie i panowie są ubrani bardziej “sexy” (obcisłe stroje kontra luźne, obszerne kombinezony).
 7. Jazda na biegówkach wiąże się z bliższym kontaktem z naturą. Piękne, dzikie tereny, zdecydowanie wygrywają ze zurbanizowanymi obszarami stacji narciarskich.
 8. Jeżdżąc na biegówkach wzmacniamy ponad 90% mięśni całego ciała. Narciarz alpejski wzmacnia jedynie część mięśni nóg.
 9. Biegówki poprawiają kondycję fizyczną, wzmacniają serce, układ oddechowy i szkieletowo-kostny. Zjazdówki nie poprawiają kondycji, a ich oddziaływanie na serce i płuca jest niewielkie.
 10. Upadek na biegówkach może być nieprzyjemny, ale niegroźny, upadek na nartach zjazdowych może zakończyć się złamaniem lub nawet gorszymi konsekwencjami.
 11. Biegówki są lepsze niż snowboard, bo są dwie.
 12. Każdy jest w stanie spacerować na nartach. Łatwiej zacząć naukę jazdy na biegówkach, niż naukę zjeżdżania na nartach, tym bardziej na snowboardzie.
 13. Biegówki są zimą naturalnym treningiem alternatywnym dla biegaczy długodystansowych, kolarzy, czy pływaków.
 14. Na biegowej trasie można stanąć i zrobić zdjęcie pięknego krajobrazu.
 15. Na biegówki można zabrać nawet niemowlę w nosidle lub przyczepce, a także babcię, dziadka i psa.
 16. Na trasie biegówkowej można natknąć się na dziką zwierzynę, na zjazdowej najwyżej na dziką młodzież.
 17. Buty do biegówek są znacznie wygodniejsze, da się w nich nawet prowadzić samochód.
zaktualizowano środa, 10 września 2014 19:19
Oceń artykuł
(8 głosów)
Komentarze (48)
 1 2 3 > 
Damian
Damian Na biegówkach nie marzniemy.
17.12.2010, 08:45
Głosy: +3
xyaga
xyaga Nawet jak musisz dojść do tras biegowych to bierzesz narty w dwa paluszki (moje obie wazą mniej niż 2,5 kg) i maszerujesz z uśmiechem, a nie dźwigasz tonę sprzętu na barkach ;)
17.12.2010, 10:41
Głosy: +2
oldboy
oldboy Zjazd na biegówkach po zlodzonym śniegu dostarcza emocji jakich nie dadzą zjazdówki nawet na dużej stromiżnie.
21.12.2010, 06:07
Głosy: +0
nix22
nix22 na zjazdówkach nie podbiegniesz, a na biegówkach zjedziesz.
31.12.2010, 00:12
Głosy: +0
woodysurf
woodysurf póki można chodzić, można biegać na nartach - warto mieć sport, który można uprawiać na starość
03.01.2011, 10:24
Głosy: +3
jacgoz
jacgoz na zjazdówkach i snowboardzie jedziesz w dół
na biegówkach jedziesz po prostej, jedziesz w dół i biegasz pod górkę :)
09.01.2011, 15:01
Głosy: +2
jacgoz
jacgoz w butach biegowych da się swobodni prowadzić samochód
w zjazdowych nie
09.01.2011, 15:05
Głosy: +0
jacgoz
jacgoz zjazdowcy i snowboardziści głównie tłoczą się na stokach
narciarze biegowi mają zwykle dużo przestrzeni dla siebie :)
09.01.2011, 15:08
Głosy: +0
agni5
agni5 Jak przejdę z nartami biegowymi pod pachą przez centrum stolicy to nie jest szpan, tylko dojście na trasę...
07.02.2011, 14:17
Głosy: +1
agni5
agni5 Można należeć do elity, która nie robi tego 'co wszyscy'!
Oglądając biegającą Justynę lub Marit, możesz rzucać profesjonalne uwagi.
07.02.2011, 14:19
Głosy: +1
miśkolabor
miśkolabor zjazdowcy to lanserzy, którzy szpanują strojem i wyposażeniem, "biegacze' są twardsi, często samotni na trasie walczą ze swoimi słabościami (patrz Justyna K. :))
08.03.2011, 01:08
Głosy: +0
mamut9
mamut9 na biegówkach można biegać i zjeżdżać w dół-jak kto chce -
;)na zjazdówkach tylko zjeżdżać w dół - niech spróbują podbiec na nich pod najmniejszą górę :)
26.03.2011, 14:49
Głosy: -1
gemsi
gemsi mamut9 : troche przesadzasz, nigdy nie podjezdzales "łyżwą" na zjazdówkach ?
26.03.2011, 15:01
Głosy: +1
Ironman
Ironman W przeciwieństwie do zjazdówek, nart biegowych nikt nie kradnie! A jeżeli już się to zdarzy, to znacznie łatwiej dogonisz złodzieja, bo:
- masz wygodniejsze buty, niż zjazdowe,
- jesteś znacznie szybszy, bo złodziej na pewno nie będzie biegaczem! Szlachectwo zobowiązuje, bieganie również!
04.12.2011, 17:40
Głosy: +3
ramones
ramones W butach biegowych doskonale prowadzi się pojazdy mechaniczne, co jest wykluczone w butach zjazdowych
10.01.2012, 09:56
Głosy: +0
Asia Rączka
Asia Rączka Nie zjeżdża się przez cały dzień (albo co gorsza parę dni pod rząd) tej samej nudnej trasy góra-dół i tak w koło Macieju, wyciąg-zjazd-wyciąg-zjazd, na której po trzech zjazdach zna się na pamięć każdą nierówność i gdyby nie to, że trzeba uważać na innych, możnaby ją przejechać z zamkniętymi oczami.
10.03.2013, 21:55
Głosy: +0
Instruktor Lech
Instruktor Lech Na biegówkach śnieg wolniej wpada w oczy :)
10.09.2014, 18:37
Głosy: +0
agza
agza na biegowkch jest pelen relax , brak tloku halasu wrzawy , mozna delektowac sie widokiem cisza i kontaktem z natura . w przeciwienstwie do zjazdowych gdzie na wyciagach wielka kolejka, halas z glosnikow, smrod spalin itp
biegowki w kazdej kwesti ze zjazdowkami wygrywaja
10.09.2014, 18:49
Głosy: +0
SQU4D4K
SQU4D4K Koszt dziennej jazdy na nartach zjazdowych jest wielokrotnie większy , niż na nartach biegowych .
12.09.2014, 10:57
Głosy: +0
Asia Rączka
Asia Rączka Na biegówkach jeździ się na nartach, nie na wyciągu.
01.02.2015, 16:09
Głosy: +1
Asia Rączka
Asia Rączka Na biegówkach można naprawić sobie kolano popsute wcześniej na zjazdówkach. Jestem najlepszym przykładem - na zjazdówkach zerwałam ACL, a na biegówkach wybudowałam stabilizację mięśniową i zminimalizowałam niestabilność.
02.03.2016, 16:16
Głosy: +0
Asia Rączka
Asia Rączka Są nartorolki biegowe, nie ma nartorolek zjazdowych - narciarstwo biegowe można uprawiać na nartorolkach cały rok.
15.05.2016, 20:48
Głosy: +0
wososh
wososh Zawody biegówkowe mają fajniejszą atmosferę, uczestnicy po większym w porównaniu do zjazdówek wysiłku, są pełni endorfin, uśmiechnięci i wzajemnie serdeczni.
03.01.2017, 17:21
Głosy: +0
wososh
wososh Na zjazdówkach szybszy może okazać się grubas, na biegówkach (zwłaszcza typu uphill) nie będzie już miał tak łatwo. Biegówki promują dobre wzorce.
03.01.2017, 17:26
Głosy: +0
wososh
wososh Biegówki częściej można zapiąć i na nich ruszyć od razu po wyjściu z samochodu, co oszczędza czas.
03.01.2017, 17:30
Głosy: +0
wososh
wososh Amatorskie ściganie się z kolegą jest bezpieczniejsze w przypadku biegówek. Nie stwarza się takiego zagrożenia dla innych uczestników, zwłaszcza w porównaniu do zjazdówek na zatłoczonym stoku. Poza tym rywalizacja jest zawsze silniejsza na biegówkach (dyscyplina bardziej wytrzymałościowa).
03.01.2017, 17:40
Głosy: +0
wososh
wososh W biegówkach nie ma ostrzenia krawędzi, wystarczy smarowanie.
03.01.2017, 22:47
Głosy: +0
wososh
wososh W biegówkach są do wyboru dwie techniki: klasyczna lub łyżwowa. W zjazdówkach, nie licząc telemarku, nie ma alternatywy.
03.01.2017, 22:50
Głosy: +0
 1 2 3 > 

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas