Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Pokonali strach, teraz powalczą o wyniki

opublikowano: 26 stycznia 2014 autor: Krystyna Nowacka
Jedną ze sztandarowych misji Towarzystwa Narciarskiego Biegówki jest akcja Pokonać strach, o której piszemy na portalu od początku. Koordynatorka projektu Krystyna Nowacka opowiada o tym, czego się udało dokonać i zdradza jakie plany na przyszłość snują niewidomi biegacze wraz z instruktorami. Czy dzięki ich zaangażowaniu odbędą się w Polsce profesjonalne narciarskie zawody dla niepełnosprawnych biegaczy?

Wraz z trzecim sezonem projekt Pokonać strach wchodzi w nowy etap rozwoju. Wiele osiągnęliśmy przez cztery lata pracy z niewidomymi i niedowidzącymi narciarzami z Ośrodka w Laskach koło Warszawy.

Na podium Biegu Piastów Umiejętności naszych podopiecznych i ich wyniki w biegach narciarskich osiągnęły już poziom godny pozazdroszczenia przez niejednego w pełni sprawnego narciarza amatora. Spójrzmy na wyniki niewidomego Arka Dudy: Bieg Piastów 2013, 10CT - miejsce 292 na 1185 startujących 00:45:51, Bieg Piastów 2013, 26 CT - miejsce 293 na 1514 startującychz czasem 2:10:46, Ridderrennet 2013 - 1 miejsce z czasem 1:31,13 w biegu głównym na 20 km oraz czas 1:58,0 w wyścigu górskim na 30km.

Liderzy projektu oraz przewodnicy pozyskali wiedzę i doświadczenie nie odbiegające od światowych standardów paraolimpijskich - w dużej mierze dzięki startom w biegu Ridderrennet, których, spełniwszy już zakładane cele, na razie nie będziemy kontynuować.

 DSC2862-026-BP big Bieg Piastów, tak przyjazny dla naszej akcji od pierwszych naszych startów, stał się jeszcze bardziej przyjazny, a przede wszystkim jeszcze lepiej organizacyjnie przygotowany na starty osób niepełnosprawnych, będąc przy tym przykładem dla innych biegów w Polsce.

Strach został w dużej mierze pokonany - mamy mocną grupę zawodników, którzy cały rok przygotowują się do sezonu zimowego. W naszej grupie trenują tylko Ci, którzy tego naprawdę chcą i pokazują nam, że im zależy. Nasi podopieczni usamodzielnili się, są świadomi, że to od nich zależy jak wypadną w biegach. Czują, że nic ich nie ogranicza, mogą biegać na nartach i rozwijać swoją pasję jak każdy inny człowiek. Rodzą się w nich ambicje sportowe, chęć śrubowania czasów, mierzenia się z coraz dłuższymi dystansami w coraz większej liczbie amatorskich biegów masowych w Polsce i zagranicą.

Mając to wszystko na uwadze w bieżącym sezonie mamy ambitne plany, o których w skrócie opowiem. Plan startów istniejącej grupy rozszerzymy o kolejne biegi - na tę chwilę będzie to na pewno Bieg Jaćwingów w Gołdapi - od razu na dystansie 22 km, a w corocznych startach w Warszawie-Wesołej i w Biegu Piastów nasi zawodnicy zmierzą się z dłuższymi niż dotychczas dystansami: w Wesołej - 10 km, a na Biegu Piastów - 26 km. Plany na start w Jizerskiej 50 w Czechach rozmyły się wraz z odwołaniem tej imprezy. Starty w innych biegach, w dalszej części sezonu bedą zależały od możliwości finansowych TN Biegówki, a te od wsparcia naszych darczyńców. Będziemy na ten temat dyskutować na forach i portalach społecznościowych.

Zamierzamy wyposażyć naszych zawodników w bardziej profesjonalny sprzęt pozwalający na maksymalne przełożenie ich umiejętności i kondycji na wyniki. Wzmacniacze głosu dla przewodników oraz profesjonalne plastrony odblaskowe wyróżniające z tłumu i informujące o nas innych biegaczy już pozyskaliśmy dzięki pomocy PZU SA., obecnie zabiegamy o lepszej jakości startowy sprzęt narciarski.

Po zderzeniu-jak sie z tego wyplatac Oprócz organizacji szkolenia i startów rozpoczynamy budowanie bazy pod powiększanie grupy zawodników w Ośrodku w Laskach w kolejnych latach. Planujemy m.in. zbiórkę używanego sprzętu narciarskiego na cele treningowe. Pracujemy również nad zaszczepieniem naszego pomysłu w innych ośrodkach w Polsce - pilotem będzie Rabka Zdrój.

Zmieni się również struktura finansowania projektu - w tym roku TN Biegówki po raz pierwszy pozyskuje środki z odpisów 1% podatku - mamy nadzieję, że nasza kampania informacyjna 1% PIT doprowadzi do stabilizacji finansowej projektu. Dzięki temu będziemy mogli uzupełniać wolontariat odpłatną, i przez to bardziej regularną, całoroczną opieką szkoleniową dla naszych zawodników.

W tym sezonie głównym startem będzie Bieg Piastów. W planie jest występ 6 niewidomych i niedowidzących zawodników w biegu na 26 km techniką klasyczną. Startami poprzedzającymi i przygotowującymi będzie Piknik w Wesołej i Bieg Jaćwingów.

IMG 0365 Wracając do słów pana Juliana Gozdowskiego, znalezionych w biuletynie z okazji jubileuszowego 30. Biegu Piastów w 2006 roku, które przytoczyliśmy w artykule przed dwoma laty: „Chciałem, aby Jakuszce stały się wiodącym, europejskim ośrodkiem zimowym dla osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że kiedyś uda się te plany doprowadzić do końca" pragniemy podzielić się pomysłem organizacji w Polsce, a dokładnie w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach, Polskiego Ridderrennet, a więc amatorskiej imprezy masowej dla osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że skoro Pan Julian pamiętał o nas podczas Gali Mistrzów Sportu, to mamy Go po swojej stronie i w roku 2015 wspólnie zorganizujemy na Polanie Jakuszyckiej zawody dla osób niepełnosprawnych o randze europejskiej.

Inne nasze teksty na temat projektu Pokonać strach:

zaktualizowano niedziela, 26 stycznia 2014 13:28
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas