Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Na biegówkach po Górach Stołowych

opublikowano: 29 grudnia 2010 autor: Szymon Nitka

Szlak z widokiem na Szczeliniec Wielki

Szlak z widokiem na Szczeliniec Wielki
Gdy w Górach Izerskich na trasy wybiegają dziesiątki narciarzy, w Górach Stołowych wciąż można cieszyć się przestrzenią, ciszą i przepiękną okolicą.

Góry Stołowe na pewno są inne niż Izerskie. To na co wielu zwraca uwagę po powrocie z Jakuszyc - tłumy na trasach - tutaj się nie zdarza. Zamiast szerokich magistrali narciarskich wokół Jakuszyc, trasy wśród stołowych wzniesień wiodą kameralnymi leśnymi duktami, skrytymi pod dachem ośnieżonych gałęzi. W Izerskich trudno o dziką zwierzynę, skutecznie płoszoną przez biegaczy, podczas gdy śnieżnymi korytarzami po Parku Narodowym Gór Stołowych chodzą karawany dzików. A i w Izerskich trudno o towarzystwo olbrzymich, skalnych tubylców.

Jednak najważniejsze sprawy są podobne. Nad narciarskimi trasami w Górach Stołowych czuwa ratrak, stacjonujący w Karłowie. Działają wypożyczalnie narciarskiego sprzętu biegowego, a w tej w Pasterce wybierać można spośród kilkudziesięciu nowiuteńkich kompletów nart i butów Salomona. Zaś funkcję izerskiego Orla pełni świeżo wyremontowane schronisko PTTK w Pasterce, ze wspomnianą czekoladą podawaną przez roześmianą Olę. Miodowego Ciechana godnie zastępuje czeski Opat, podawany wyłącznie na hasło i wyłącznie w bardzo atrakcyjnej cenie...

Samochodem dotrzeć można pod samo schronisko w Pasterce, robiąc z niego kilkudniową bazę. Stamtąd ślady ratraka poprowadzą nas na nartach w Góry Stołowe. Także, specjalnym łącznikiem, w czeskie Broumowskie Ściany. Ale to już następnym razem!

zaktualizowano czwartek, 30 grudnia 2010 09:57
Oceń artykuł
(5 głosów)
Szymon Nitka

Szymon Nitka

Turysta rowerowy i narciarski, wychowany jeszcze w PTTK. Zimowe wędrówki na biegówkach zastępują mu letnie wyprawy rowerowe. Choć jak powtarza, zimą zawsze wydaje mu się, że jest odwrotnie. O podróżach na rowerach i nartach biegowych pisze na stronach swojego bloga podróżniczego Znajkraj.

Partnerami Znajkraj są Fjord Nansen, Globtrek, Yeti i April Polska.

Strona www: www.znajkraj.pl
Komentarze (3)
Michał Rolski
Michał Rolski Stołowe to moje ukochane góry. Są dzikie i naturalne. Izerskie są wg mnie bardzo "uprzemysłowione" i monotonne. Nie mogę się już doczekać kiedy pojadę w Góry Stołowe na biegówki.
30.12.2010, 02:01
Głosy: +1
nix22
nix22 ile jest kilometrów tras przy Pasterce?
30.12.2010, 03:37
Głosy: +0
olej
olej Trasy są fajnie przygotowane do obu stylów biegania. W niektórych miejscach jest bardzo wąsko i łyżwiarze niszczą tory dla klasyków.
Najłatwiej dostać się na trasy z Karłowa - parking przy informacji i wypożyczalni nart OSiRr-u z Radkowa/ bardzo sympatyczna obsługa/ lub z Batorowa/ Batorówka - osada należąca do Szczytnej. Oba te miejsca są odległe od siebie około 7 km i z łącznika między tymi miejscami można wybierać się na rozmaite trasy.
Na ważniejszych skrzyżowaniach są mapki z trasami i zaznaczonym miejscem gdzie się aktualnie znajdujemy.
04.01.2011, 14:21
Głosy: +2
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas