Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

nabiegowkach.pl obejmuje patronat medialny nad Biegiem Jaćwingów

opublikowano: 22 listopada 2011 autor: Alicja Rolska
Miło nam poinformować, że portal nabiegowkach.pl objął swoim patronatem jubileuszowy 25. Bieg Jaćwingów. Zapisy na bieg już ruszyły, więc namawiamy do udziału!

Najstarszy masowy bieg narciarski na Warmii i Mazurach doczekał się nowej strony internetowej, na której możemy poczytać o historii biegu, obejrzeć stare zdjęcia, zapoznać się z regulaminem i oczywiście zapisać się na najbliższą edycję biegu, do czego gorąco zachęcamy.

25. Bieg Jaćwingów odbędzie się 21 stycznia 2012 roku w Lesie Kumiecie niedaleko jeziora Gołdapskiego. Organizatorzy zaplanowali starty na kilku różnych dystansach i rywalizację dla kilku kategorii wiekowych, także dla dzieci i młodzieży.
Patronat nad imprezą objął Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, a gościem specjalnym będzie Józef Łuszczek, pierwszy polski mistrz świata w biegach narciarskich z 1978 roku.

Uczestnicy Biegu Jaćwingów w 1980 roku.

Marek Kuskowski, dyrektor OSiR w Gołdapi opowiedział nam krótko o Biegu Jaćwingów:

Bieg Jaćwingów jest najstarszą imprezą zimową na Warmii i Mazurach i zdecydowanie największą w tym regionie Polski. Powstał w latach 70-tych XX wieku, w czasie, kiedy w Polsce i na świecie wzrastała popularność narciarskich biegów masowych. Jest tylko 3 lata młodszy od najstarszego biegu w Polsce - Biegu Piastów. Jednak, ze względu na brak śniegu na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku, kilka edycji nie odbyło się. Do tej pory ta wspaniała impreza miała miejsce już 24 razy, co pokazuje, że narciarstwo, a szczególnie biegi, są wspaniałą formą rekreacji, integracji i wypoczynku.

Bieg Jaćwingów był rozgrywany w swojej dotychczasowej historii na różnych, zmieniających się trasach o różnej długości. Od wielu już lat bieg główny rozgrywany jest na dystansie 20 km techniką dowolną. Narciarstwo w Gołdapi i w północno-wschodniej Polsce ma swoje wieloletnie tradycje. Przed Biegiem Jaćwingów, organizowane były: "Puchary Nizin", "Puchar Miast", "Wędrówki Północy", czy maratony narciarskie. Trasa Biegu Jaćwingów od początku biegnie przez Las Kumiecie, malowniczą część Puszczy Rominckiej, która jest oddzielona jeziorem Gołdapskim, przez które przebiega granica Polsko-Rosyjska.

Las Kumiecie jest atrakcją samą w sobie, przemierzając trasy biegowe można obserwować budowle pozostałe po kwaterze Luftwaffe. Bieg Jaćwingów jest wydarzeniem sportowym, towarzyskim i centralnym wydarzeniem zimowym na Warmii i Mazurach.

Bieg Jaćwingów 2011

Więcej ciekawostek na temat biegu oraz interesujące zdjęcia archiwalne, znajdziecie na stronie imprezy: biegjacwingow.pl.
Formularz zapisów jest już aktywny. Tradycyjnie zachęcamy do wpisywania "nabiegowkach.pl" w polu "klub" na formularzu zapisów. Warto też wpisać się do naszego Kalendarza imprez, bo ułatwi to komunikację chętnych uczestników biegu, np. w celu umówienia się na wspólny dojazd.

zaktualizowano środa, 07 grudnia 2011 21:57
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Brak postów do publikacji.

lubią nas