Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Bieg Gwarków

opublikowano: 15 września 2013 autor: Redakcja

Takie medale odbierali zawodnicy podczas 33. Biegu Gwarków

Takie medale odbierali zawodnicy podczas 33. Biegu Gwarków materiały organizatora
Bieg Gwarków to jeden z najstarszych i najliczniej obsadzonych polskich biegów narciarskich. Choć przez lata rozgrywany dowolnym stylem, od 2011 roku wyodrębniono osobną klasyfikację dla obu technik. Konkurencje te odbywają się równolegle na różnych trasach. Bieg uznawany jest za trudny, ze względu na dużą liczbę ostrych podbiegów i zjazdów, a także wąską trasę.
Katalog Biegów Narciarskich

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Lokalizacja
Miejscowość
Rybnica Leśna
Województwo
Dolnośląskie
Kraj
Polska
Rozegrany po raz pierwszy
1978 r.
Dystanse
2013 - 20CT, 10CT, 20FT, 10FT, 5FT oraz biegi dziecięce
Ostatni zwycięzcy
  • 20CT - Krzysztof Pływaczyk, Jitka Pesinova (2013 r.)
  • 20FT – Bogusław Gracz, Natalia Grzebisz (2013 r.)
Frekwencja (ostatnia edycja)
501 (2013 r.)
Termin rozgrywania
styczeń lub luty
Data ostatniej edycji
24.02.2013
Strona internetowa
Organizator
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu
Kontakt z organizatorem
telefon: 74 / 664 7115
e-mail: biuro@bieggwarkow.pl

Historia Biegu Gwarków nierozerwalnie wiąże się z górnictwem. Już od samego początku podwałbrzyskie zawody organizowane były właśnie dla pracowników tego sektora przemysłu. Inicjatorem akcji był Julian Gozdowski - człowiek legenda, który dwie zimy wcześniej rozruszał jakuszyckie "Piasty". Za jego sprawą 26 lutego 1978 roku w okolice schroniska Andrzejówka przybyło aż 3048 uczestników. Bieg główny rozegrano na dystansie 25 km, a historycznym triumfatorem został Jan Dragan z Wisły. O ogromnej popularności imprezy świadczył fakt, iż przez blisko dekadę "Gwarki" były największym masowym narciarskim wydarzeniem w Polsce. Co roku pod Wałbrzychem spotykało się tysiące oddelegowanych z zakładów górników. Późniejsze przemiany ustrojowe i upadek okolicznych kopalń nie zniszczyły renomy wydarzenia - dziś Bieg Gwarków, chociaż dużo mniejszy, znów jest prestiżowy.

DOJAZD

Z Wałbrzycha do Andrzejówki prowadzi Droga Krajowa nr 35 w kierunku Mieroszowa. Po kilku kilometrach za miastem należy skręcić w lewo na Kamionkę i Rybnicę Leśną. Start i meta usytuowane są w bezpośredniej okolicy schroniska PTTK „Andrzejówka".

W dniu zawodów organizator przewiduje darmową komunikację autobusową z centrum Wałbrzycha.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

  • Bieg Gwarków w znacznym stopniu uzależniony jest od warunków pogodowych. Niejednokrotnie zdarzało się, że brak śniegu wymuszał na organizatorach przekładanie, a nawet odwoływanie zawodów. Warto na bieżąco sprawdzać komunikaty organizacyjne.
  • Trasa prowadzi po pętli, którą należy pokonać kilkukrotnie. Powoduje to, że na trasie panuje duży ścisk. Silniejsi zawodnicy dublujący słabszych uczestników mają problemy z ich wyprzedzaniem.
  • Bieg należy do tych imprez, na których można połamać kije. Zwłaszcza po starcie w okolicy pierwszych podbiegów powstają zatory. Istnieje też ryzyko wywrotki przy końcach zjazdów, gdzie często tworzą się "karambole".
  • Bieg rozgrywany jest ze startu wspólnego.

TRASA

Trasy biegowe wokół Andrzejówki zwykle ubijane są za pomocą skutera. W okresie bez zawodów można im sporo zarzucić, jednak na czas Biegu Gwarków organizator wypożycza profesjonalny ratrak, którym możliwie najlepiej przygotowuje śnieg. Pętle poprowadzone są górskimi, niekiedy wąskimi ścieżkami wokół Waligóry i Klina - okolicznych wzniesień.

zaktualizowano niedziela, 15 września 2013 20:21
Oceń artykuł
(0 głosów)

Filmy powiązane z treścią

Przyciemnij tło
Więcej z tej kategorii: Bieg Podhalański »
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas