Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way MT Sport SkiGo

42. Bieg Piastów - 25 km i 12 km - ponad 2000 osób na mecie

opublikowano: 05 marca 2018 autor: Redakcja

42. Bieg Piastów - 25 km i 12 km - ponad 2000 osób na mecie

Marcin Oliva Soto
Niedziela 4 marca była ostatnim dniem tegorocznego Biegu Piastów i przyciągnęła do udziału największą liczbę osób. Na dystansach 25 km i 12 km techniką klasyczną łącznie wystartowało ponad 2000 zawodników.

42. Bieg Piastów zapamiętamy z pewnością z powodu nietypowych, nawet jak na Góry Izerskie, bardzo wysokich mrozów. Zwłaszcza, że mamy już początek marca. Niskie temperatury panujące już od dłuższego czasu sprawiły, że na wszystkich trasach śniegu było w bród, to pozwoliło na rozegranie wszystkich biegów na pierwotnie zaplanowanych trasach. Te znów można było znakomicie przygotować.

W niedzielę 4 marca mróz lekko zelżał. Choć prognozy zapowiadały zachmurzone niebo, zupełnie się nie sprawdziły. W Jakuszycach od rana zawodników i kibiców ogrzewało słońce, a na nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru fragmentach tras było bardzo ciepło.

25 km CT

O 10:00 zawodnicy wystartowali do biegu na dystansie 25 km. To trzeci i ostatni polski bieg zaliczany do ligi Worldloppet. Drugie pod względem frekwencji zawody Biegu Piastów dorównały niemal liczbie startujących na królewskim dystansie 50 km. Niedzielny bieg ukończyło prawie 1400 zawodników. Warto przypomnieć, że te zawody są Memoriałem Wandy i Jerzego Lechowiczów, sportowców którzy "odkryli" w latach 40. Szklarską Porębę dla biegów narciarskich i organizowali pierwsze sekcje sportowe na tych terenach po wojnie.

Polskich kibiców bardzo ucieszyło zwycięstwo Polaka - młodego zawodnika z kadry młodzieżowej - Michała Skowrona (MKS Karkonosze Sporty Zimowe), który niemal "o włos" okazał się szybszy na mecie od Czecha Jakuba Pšenički (Vltava Fund Craft Team), ubiegłorocznego triumfatora na tym dystansie. Trzecie miejsce wywalczył Niemiec Jakob Walther (Ssv Erfurt 02 Germany).

Wśród pań pewnie zwyciężyła powracająca do rywalizacji po urodzinach dziecka Czeszka Adéla Boudíková (Fischer Racing Team), żona zwycięzcy biegu głównego w sobotę na dystansie 50 km. Ze stratą półtorej minuty do mety dotarła jej rodaczka Tereza Hujerová (Ski Klub Jablonec Nad Nisou). Kolejnej minuty na dotarcie do mety potrzebowała Polka Emilia Romanowicz (Enervit Yoko Xc Life Team).

Pełne wyniki załączamy pod tekstem.

12 km CT

O 12:00 do rywalizacji przystąpili uczestnicy biegu na 12 km techniką klasyczną. Dystans o połowę krótszy przyciągnął też o połowę mniej zawodników. linię mety osiągnęło ponad 600 zawodników. Wyścig wygrał pewnie, z przewagą ponad dwóch i pół minuty Krzysztof Małkiński (UKS Hubal Białystok Fischer Jakuszyce). Drugi na mecie zameldował się Czech Martin Švarc (Ski Klub Jablonec Nad Nisou). Trzecie miejsce podium dla Macieja Zdziechowskiego (MKS Karkonosze Sporty Zimowe SMS Szczyrk).

Wśród pań nie dała szans rywalkom Klára Moravcová (Ski Klub Jablonec Nad Nisou). Ze stratą ponad trzech i pół minuty drugi czas biegu uzyskała Róża Łyjak (MKS Karkonosze Sporty Zimowe). Dwie minuty dłużej na trasie pozostawała trzecia zawodniczka wyścigu Aleksandra Fundanicz (Biosg).

Pełne wyniki pod tekstem.

Wielu narciarzy biegowych wraz z Biegiem Piastów zwyczajowo kończy sezon. Zimy, które przychodzą do Polski później niż zwykle, w ostatnich latach trwają też dłużej. Organizatorzy polskich otwartych zawodów w biegach narciarskich coraz częściej rezygnują z imprez w grudniu, a nawet styczniu, pojawiły się w kalendarzu za to zawody w marcu, po Biegu Piastów. 10 marca w Bielicach koło Stronia Śląskiego na Dolnym Śląsku odbędzie się drugi polski maraton narciarski SGB Ultrabiel z najdłuższym biegiem w Polsce na dystansie 60 km, jak też zawodami na dystansach 30 km i 13 km. Warto korzystać z zimy, gdy jeszcze trwa. Nie wiadomo, kiedy znów do nas wróci.

zaktualizowano poniedziałek, 05 marca 2018 11:16
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
Szklarz dodał(a) nowe wydarzenie 37. Bieg Gwarków 20km i 10 km CT
09:56
4 dni temu
mikrus10 odpowiedział(a) w temacie Odp: Miejsce dla biegówek i nart zjazdowych na forach.
02:31
6 dni temu
Gra, Asia Rączka, Matek odpowiedział(a) w temacie Odp: Miejsce dla biegówek i nart zjazdowych na forach.
09:57
Więcej
Więcej

lubią nas