Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way MT Sport SkiGo

42. Bieg Piastów - 30 km F dla Niemców, 7 km CT dla Polaków

opublikowano: 02 marca 2018 autor: Redakcja

Najszybsza trójka na dystansie 7 km techniką klasyczną

Najszybsza trójka na dystansie 7 km techniką klasyczną
Dwa biegi otwierające główny weekend imprez 42. Biegu Piastów przyciągnęły w mroźny, lecz słoneczny piątek 2 marca do Jakuszyc ponad 1200 startujących. Zwycięzcami na dystansie 30 km dowolnie zostali Niemcy Toni Escher i Monique Siegel. Na krótszym dystansie klasykiem triumfowali Polacy: Arkadiusz Posiadała i Aleksandra Fudanicz.

Wszyscy obawiali się mrozu, który w piątkowy poranek miał panować w Jakuszycach wskazując nawet -18 stopni C. Mróz był, ale na szczęście bardzo intensywnie świeciło słońce, a wiatr w Jakuszycach był znacznie mniej insenywny, niż się przyzwyczailiśmy.

30 km F dla Niemców

O 10:00 z Polany Jakuszyckiej startował bieg zaliczany do międzynarodowej ligi Worldloppet na 30 km dowolną techiniką. Zawody, choć tego dnia najbardziej prestiżowe, przyciągnęły jednak do startu o połowę mniej uczestników, niż rozpoczynający się dwie godziny później wyścig klasykiem na 7 km.

Trasa biegu na dłuższym dystansie była stosunkowo trudna, przynajmniej jak na Góry Izerskie. Łączył dwa niemal skrajne punkty wysokościowe jakuszyckich tras: osadę Orle (najniżej), skąd zawodnicy musieli wbiegać na Samolot (najwyżej). Rywalizację zdominował wielokrotny już zwycięzca różnych konkurencji Biegu Piastów w ubiegłych latach - Niemiec Toni Escher reprezentujący "Sc Norweger 1896 Annaberg E.v.". Ze stratą 27 sekund linię mety jako drugi przeciął Czech Martin Svarc (Ski Klub Jablonec). Trzecia lokata dla kończącego bieg tuż za Svarcem Niemca Jacoba Walhera (Ssv Erfurt 02).

Wśród pań najszybsza była teamowa koleżanka zwycięzcy tego wyścigu - Niemka Monique Siegel (Sc Norweger 1896 Annaberg E.v.), która wypracowała nad kolejną zawodniczką - Czeszką Janą Jetmarovą (Ski Klub Jablonec) aż 11 minut przewagi. Trzecia lokata wyścigu dla Czeszki Lucie Braunovej (Skp Harrachov).

Najszybsi Polacy musieli się zawodowlić czwartymi lokatami, które zdobyli: Łukasz Kunc (UKS Regle Kościelisko) i Karolina Trzaska (AZS AWF Wrocław).

Pełne wyniki załączamy pod tekstem.

7 km CT dla Polaków

Punktualnie w południe rozpoczął się drugi piątkowy bieg - na 7 km techniką klasyczną. Zawodnicy pokonywali stosunkowo łatwą trasę prowadzącą głównie po Dolnym i Górnym Dukcie Końskiej Jamy. Tu nawet mniej wytrawni sportowcy decydowali się na "przepchanie" dystansu, czyli pokonanie całości wyłącznie bezkrokiem.

W krótszym biegu dnia fortuna uśmiechnęła się do Polaków. Wśród mężczyzn wygrał Arkadiusz Posiadała (UKS Rawa Siedlce) kończąc bieg szybciej o blisko pół minuty niż drugi na mecie Maciej Zdziechowski (MKS Karkonosze Sporty Zimowe / SMS Szczyrk). Kolejnych dwóch sekund na ukończenie wyścigu potrzebował Łukasz Bronowicki (Enervit Yoko XC Life Team), który jako jednyny w tej stawce nie jest zawodnikiem wyczynowym.

Także w wyścigu pań pierwsze trzy miejsca na podium zajęły nasze rodaczki. Zwycięstwo dla Aleksandry Fudanicz (Biosg), które osiągnęła z przewagą 47 sekund nad drugą na mecie Joanną Bronisz (UKS Rawa Siedlce / Fischer Jakuszyce). Dwie minuty po triumfatorce wyścigu linię końcową przecięła Magdalena Janiak (MKS Karkonosze).

Pełne wyniki do pobrania pod tekstem.

Jesteśmy zdania, że piękna pogoda i liczne atrakcje, które oczekiwały w piątek w Jakuszycach na zawodników, dopełniły zadowolenia startujących. Namiot Expo i strefę Pokazów Kulinarnych Master Chef połączonych z degustacją przyrządzonych posiłków odwiedziły tłumy startujących i kibiców.

Szkoda tylko, że organizator całkowicie zrezygnował z dekoracji w kategoriach wiekowych. W tym roku tylko w sobotnim biegu głównym na 50 km techniką klasyczną zostaną wyróżnieni najszybsi zawodnicy w różnym wieku. Najwidoczniej nie było to do końca jasne, gdyż wielu zwycięzców kategorii biegów piątkowych odchodziło wyraźnie rozczarowanych ze strefy dekoracji. Choć fotek i trofeów nie będzie, na pamiątkę zostaną czołowe lokaty w kategoriach na listach wyników. Skrócone dekoracje spowodowały, że uczestnicy wyścigów na 30 km i 7 km szybko się porozchodzili. Zabrakło tego podsumowania, zwieńczenia dnia. A szkoda.

W sobotę 3 marca o 9:00 startuje najważniejszy wyścig weekendu na 50 km techniką klasyczną.

zaktualizowano piątek, 02 marca 2018 18:49
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Dzisiaj
Olo odpowiedział(a) w temacie Odp: Odkupię numer na 15 CT 24.02 na forach.
11:06
Wczoraj
4 dni temu
pawkrm utworzył(a) nowy temat Sklepy w Krakowie na forum.
04:16
Więcej
Więcej

lubią nas