Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Bieg Piastów 2020: w opadach śniegu rywalizowano na 6 km i 30 km

opublikowano: 28 lutego 2020 autor: Redakcja

Start do biegu 30 km F

Prawdziwa zima dotarła w Góry Izerskie dopiero w ostatnich dniach lutego, by towarzyszyć zawodnikom podczas pierwszego dnia rywalizacji głównego weekendu Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego. W gęstych opadach śniegu przy zasypanych trasach rywalizowano w piątek 28 lutego na dystansach: 6 km techniką klasyczną i 30 km dowolną techniką.

Pierwsi o godzinie 9:00 wyruszyli na trasę rywalizujący klasykiem na dystansie 6 km. W tych zawodach wzięło udział ponad 700 uczestników. W rywalizacji mężczyzn trasę najszybciej pokonali Polacy, którzy metę przekraczali w trzysekundowych odstępach w kolejności: Arkadiusz Posiadała (UKS Rawa Siedlce Fischer Jakuszyce), Łukasz Bronowicki (XC-sport Team) i Krzysztof Korpecki.

Wśród pań zwyciężyła Czeszka Klára Moravcová (Ski Klub Jablonec), która wyprzedziła nie tylko wszystkie swoje rywalki, ale też większość mężczyzn uzyskując 6. czas wyścigu. Na drugim miejscu sklasyfikowana została Marcelina Wojtyła, trzecia na mecie zameldowała się Jadwiga Grynkiewicz (MT-Sport).

Pełne wyniki załączamy pod tekstem w plikach do pobrania.

Dokładnie w południe na trasę wyruszyli zawodnicy biorący udział w biegu na 30 km zaliczanym do ligi Worldloppet. To jedyne zmagania w Biegu Piastów, w którym organizator nie narzucił techniki poruszania się na trasie - można było biec dowolnie. Większość korzystała z kroków łyżwowych, byli jednak też tacy, którzy zdecydowali się trasę pokonywać techniką klasyczną. Jeszcze przed startem opady śniegu bardzo się wzmogły, a wyratrakowana trasa w mgnieniu oka została zasypana świeżą pokrywą białego puchu.

W biegu techniką dowolną wystartowało około pół tysiąca zawodników. Rywalizację zdominowali Czesi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji mężczyzn oraz sześć miejsc wśród kobiet. Zwycięzca - Petr Knop (Dukla Liberec) nie dał szans rywalom i większość trasy pokonał samotnie zyskując na mecie ponad trzy minuty przewagi nad kolejnym zawodnikiem. Jego wyczyn tym bardziej warto docenić mając świadomość, że przecierał trasę biegnąc blisko 30 km w śniegu po kostki. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Adam Fellner (Fenix Ski Team Jesenik) i Pavel Janeček (Silvini Madshus Team).

W rywalizacji płci pięknej zwyciężyła Petra Hynčicová (Dukla Liberec) przed Zuzaną Kocumovą (Silvini Madshus Team) i Janą Jetmarovą (Ski Klub Jablonec).

Najszybszymi Polakami w tym biegu byli: Dorota Kuźma (Enervit Yoko XC Life Team) - 7. miejsce wśród kobiet i Adam Cieślar (Gomola Trans Airoco 2) - 5. miejsce open.

Wyniki wszystkich startujących załączamy pod tekstem w plikach do pobrania.

zaktualizowano piątek, 28 lutego 2020 19:21