Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Mgła i odwilż podczas nowotarskiego IX Biegu Podhalańskiego nie wystraszyły uczestników

opublikowano: 04 lutego 2017 autor: Redakcja
W mglistą sobotę 4 lutego w Nowym Targu po raz dziewiąty odbył się Bieg Podhalański. Największe po Biegu Piastów otwarte polskie zawody w biegach narciarskich przyciągnęły blisko 650 uczestników. Rywalizowano techniką klasyczną na dystansach 5 km, 15 km i 20 km.

Bieg Podhalański nie ma ostatnio szczęścia do pogody. W pierwszą sobotę lutego 2017 na lotnisku w Nowym Targu, gdzie odbywają się zawody, panowała gęsta mgła, która ograniczała widoczność do kilkudziesięciu metrów. W dodatku niedawna odwilż zrobiła małe spustoszenie, śniegu na trasach miejscami pozostało niewiele.

Choć pogoda, że "psa nie wygonisz", do Nowego Targu ściągnęli biegacze z całej Polski. Przyciągnęła ich z pewnością bardzo skuteczna promocja biegu, prowadzona na szeroką skalę już od wielu tygodni. Uczestnicy poprzednich edycji na pewno docenili też doskonałą organizację i "pompę" z jaką robione są zawody. Na Biegu Podhalańskim po prostu trzeba być.

Trasy na lotnisku są niemal całkowicie płaskie. Z tego względu mniej wymagające niż w typowo górskich ośrodkach. Gdy nie ma podbiegów i zjazdów, mniej wprawnym uczestnikom łatwiej pokonać dystans. Niestety mała pokrywa śnieżna utrudniła organizatorom przygotowanie tras.
Miejscami było nierówno, w wielu punktach spod śniegu wyłaniały się ciemne plamy ziemi. W tych warunkach przebiegnięcie od startu do mety było znacznie trudniejsze. Zawsze nam przykro, gdy aura niweczy wysiłki organizatorów, a zawodnikom odbiera część przyjemności z uczestniczenia w imprezie.

Zawody odbyły się na dystansach: 5 km, 15 km i 20 km. Choć początkowo długość najdłuższego biegu miała wynosić 30 km, ze względu na słabą widoczność i niewielką ilość śniegu, organizator zdecydował się go skrócić o jedną trzecią. Faktycznie zawodnicy pokonali 18 km. Bieg na średnim dystansie, którego rzeczywista długość to niecałe 14 km, cieszył się największym powodzeniem. Wybrało go aż 280 zawodników i był zaliczany do tegorocznego Pucharu Polski PZN amatorów w biegach narciarskich.

Rywalizację na 5 km zdominowali młodzi zawodnicy. Ten wyścig wygrał Łukasz Bachleda z Nowego Targu przed Robertem Faronem (Remsport) i Bartoszem Krzymińskim, także z Nowego Targu. We współzawodnictwie kobiet zwyciężyła Marcelina Wojtyła (MKS Istebna / Skipol.pl team) wyprzedzając Renatę Król (KS Obidowiec) i Kingę Mrożek.

W biegu na 15 km zdecydowane zwycięstwo odniósł Piotr Michałek (team nabiegowkach.pl) wyprzedzając o ponad minutę kolegę z teamu Grzegorza Legierskiego. Trzeci na mecie Słowak Lukáš Olejár (ski team Štrbské pleso) stracił do zwycięzcy blisko trzy minuty. Wśród płci pięknej pierwsze miejsca rozdzieliły między siebie trzy młode klubowe zawodniczki. Najszybsza była Weronika Kaleta (LKS Wiśniowa Osieczany), która przed koleżanką z klubu Iwoną Piekarz na mecie miała dwie sekundy przewagi. Na trzecią zawodniczkę - Elżbietę Dorulę - musiały poczekać na mecie blisko pięć minut.

W wyścigu na 30 km (skróconym do 18 km) najlepszy czas uzyskał kadrowicz Jan Antolec. Drugi był Jakub Twardowski (AZS Zakopane), a trzecie miejsce zajął Mateusz Chowaniak (UKS Regle Kościelisko). W rywalizacji kobiet najszybsza była Kornelia Kubińska (AZS Katowice). Z blisko sześciominutową stratą druga do mety przybiegła Justyna Pradziad (UKS Regle Kościelisko). Na trzecim stopniu podium stanęła Edyta Olcoń (Skipol.pl Team).

Pełne wyniki kobiet i mężczyzn na trzech dystansach załączone zostały pod tekstem.

Doskonała infrastruktura lotniska w Nowym Targu sprzyja organizacji dużych zawodów. Olbrzymi bezpłatny parking, dużo przestrzeni, niemała scena, na której odbywała się ceremonia dekoracji oraz występy folklorystyczne - to wszystko dodawało imprezie powagi, ułatwiło też organizację i sprawne realizowanie programu. Na dużej scenie, przed którą zebrały się setki uczestników, wyróżniono najlepszych w kategoriach open na wszystkich dystansach, jak też udekorowano w kategoriach wiekowych amatorów startujących w biegu na 15 km. Specjalne nagrody otrzymali także najmłodsi i najstarsi uczestnicy zawodów. Na koniec odbyło się losowanie nagród. Jesteśmy przekonani, że każdy uczestnik IX Biegu Podhalańskiego wyjeżdżał z Nowego Targu zadowolony.

Galerię zdjęć z IX Biegu Podhalańskiego opublikowaliśmy na facebookowym profilu nabiegowkach.pl.

zaktualizowano sobota, 04 lutego 2017 21:43
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas