Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Siódmy sezon SNS w nowym miejscu i nowymi zasadami wciąż cieszy uczestników

opublikowano: 24 stycznia 2016 autor: Alicja Rolska
Pierwszy polski cykl zawodów dla amatorów Salomon Nordic Sunday zainaugurował swoją siódmą edycję w Dusznikach-Zdroju. W niedzielę 24 stycznia 2016 roku na trudnych trasach Jamrozowej Polany ścigano się techniką łyżwową i klasyczną. Rywalizację „łyżwą" opanowali Czesi, a podium w „klasyku" w całości przypadło reprezentantom teamu nabiegowkach.pl.

W niedzielne przedpołudnie na Jamrozowej Polanie panowała temperatura w okolicach zera. Sporo zawodników przygotowujących się do startu miało dylemat jak posmarować narty. Na mecie jedni narzekali na błędne decyzje, inni cieszyli się, że trafnie przewidzieli warunki na poszczególnych elementach trasy. Byli też i tacy, którzy w ostatniej chwili przed startem zmieniali sprzęt na narty z łuską, co wcale nie przeszkodziło im w walce o dobre miejsca.

Trasę obu biegów stanowiła tzw. duża pętla o długości 2,5 km obfitująca w strome podbiegi i kręte zjazdy. Należało ją pokonać czterokrotnie. Było sporo upadków, zwłaszcza wśród mniej zaawansowanych narciarzy, którzy przyznawali na mecie, że pierwszy raz startowali w tak trudnych technicznie zawodach.

80 zawodników stanęło o godzinie 11:00 na starcie do wyścigu dowolną techniką. Tradycyjnie już w SNS tę rywalizację wygrali czescy sportowcy. Zwycięzca David Šrutek z Rossignol Racing Team z czasem 25 min 31 s, wypracował pół minuty przewagi nad kolejnym zawodnikiem. Najszybszym Polakiem był czwarty na mecie Dariusz Mazurkiewicz z Enervit Team. Wśród dziesięciu kobiet startujących techniką łyżwową najlepszy czas uzyskała Czeszka Jitka Pesinova z Redpoint-Eleven Team.

Dużą frekwencję w biegu „łyżwą" organizatorzy zawdzięczają m.in. zawodnikom ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Dusznikach-Zdroju. W zawodach wzięło udział 21 młodych biathlonistów, na co dzień trenujących na Jamrozowej Polanie. Mimo doskonałej znajomości trasy najszybszy z nich, dziewiętnastoletni Łukasz Sidorowicz, zajął dopiero 9. miejsce open. Przegrana z przyjezdnymi amatorami po czterdziestce nie jest najlepszą oceną młodej kadry.

Zwycięzcy SNS techniką dowolną

mężczyźni:

 1. David Šrutek - Rossignol Racing Team
 2. Pavel Šimek - Kasper Swix Team
 3. Jan Hruska - Kasper Swix Team

kobiety:

 1. Jitka Pesinova - Redpoint-Eleven Team
 2. Daria Bernacka – SMS Duszniki-Zdrój
 3. Paulina Krzyżak – SMS Duszniki-Zdrój

Po zmaganiach łyżwiarzy na trasy wyjechał ratrak, żeby ubić śnieg i przygotować tory do techniki klasycznej. W tym czasie 79 osób szykowało się do startu, by punktualnie o godzinie 13:00 ruszyć do rywalizacji. Niektórzy po raz drugi tego dnia.

Pierwszą dziesiątkę na mecie stanowili panowie z kategorii wiekowej czterdziestolatków i pięćdziesięciolatków, nie dając młodszym narciarzom żadnych szans. Pewnie wygrał Piotr Michałek z teamu nabiegowkach,pl, który o ponad minutę wyprzedził drugiego na mecie. Całe podium open przypadło sportowcom z drużyny naszego portalu, którzy wygrali jednocześnie kategorię M4. Najszybszą biegaczką została Katarzyna Witek reprezentująca ten sam team. Zwyciężczyni dotarła na metę jako szesnasta open, wyprzedzając kolejną zawodniczkę o blisko pół minuty.

Zwycięzcy SNS techniką klasyczną

mężczyźni:

 1. Piotr Michałek - team nabiegowkach.pl
 2. Grzegorz Legierski - team nabiegowkach.pl
 3. Władysław Olszowski - team nabiegowkach.pl

kobiety:

 1. Katarzyna Witek - team nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła
 2. Agnieszka Wanżewicz-Uznańska - Runski
 3. Eva Šefcova - Spartak Police Nad Metují

Dekoracja najlepszych w open i w kategoriach wiekowych przebiegała z udziałem Burmistrza Dusznik-Zdroju, a nagrody od sponsora tytularnego biegu wręczał przedstawiciel firmy Salomon. Rozlosowano także upominki wśród wszystkich startujących.

Duże słowa uznania należą się organizatorom imprezy i gospodarzom Jamrozowej Polany. Zadbali o wygodę uczestników biegu w sposób rzadko spotykany na polskich zawodach dla amatorów. Zaczynając od bezpłatnego parkingu i tak podstawowej rzeczy jak dostęp do toalet bez opłat, kończąc na bufecie w ciepłym, przestronnym pomieszczeniu, gdzie każdy chętny dostawał herbatę i mógł się ogrzać, czekając na dekorację. Zawodnikom udostępniono również szatnie ze stołami do smarowania nart, więc w komfortowych warunkach mogli przygotować się do wyścigu. Organizacja na piątkę z plusem!

Pod tekstem załączamy wyniki z dzisiejszych biegów. Galerię zdjęciową znajdziecie na naszym facebookowym fan page.

zaktualizowano wtorek, 26 stycznia 2016 21:18
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Wczoraj
2 dni temu
Slavek umieścił(a) komentarz w Warunki na trasach 14 marca 2019
06:50
4 dni temu
marianxb5 odpowiedział(a) w temacie Odp: Jak unikać kontuzji na forach.
11:14
Więcej
Więcej

lubią nas