Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

XXXV Bieg Piastów - Polak na podium biegu głównego na 50 km stylem klasycznym!

opublikowano: 05 marca 2011 autor: Michał Rolski
Przez ostatnie lata Czesi zajmowali wszystkie stopnie na podium w biegu głównym Biegu Piastów. W XXXV Biegu Piastów, który odbył się w sobotę 5 marca 2011 roku, na dystansie 50 km stylem klasycznym, w końcu na podium stanął Polak. Mariusz Michałek zajął drugie miejsce. Do zwycięstwa zabrakło jedynie sekundy...

Blisko 50 km w 2 godziny i 16 minut

Od 12 lat na głównym dystansie Biegu Piastów stylem klasycznym, z wyjątkiem 2005 roku, gdy wygrał Białorusin, tryumfują Czesi. Przyzwyczailiśmy się, że stają również na niższych stopniach podium. W tym roku Mariusz Michałek sprawił wszystkim niespodziankę zajmując drugie miejsce po zaciekłej walce na finiszu, gdzie uległ zwycięzcy zaledwie o sekundę. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech Polaków.

Wśród pań w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna Polka. Martyna Galewicz z Zakopanego zajęła piąte miejsce. Znów królowały Czeszki, dopiero dziesiąte miejsce zajęła Norweżka.

W tym roku wyjątkowa była także pogoda. W przeszłości Bieg Piastów rozgrywany był często w deszczu, na skróconych trasach ze względu na niewystarczającą pokrywę śnieżną. O godzinie 9:30, gdy wystartowali zawodnicy na dystans 50 km, świeciło słońce, temperatura powietrza wynosiła 0 stopni. O ile taka pogoda sprzyja kibicom i wszystkim tym, dla których najważniejszy jest udział, a nie koniecznie czas i miejsce, to zawodnikom i ich ekipom technicznym mogła przysporzyć wiele problemów.

W takich warunkach, gdy w okolicach Polany Jakuszyckiej śnieg zamieniał się w topniejącą ciapę, a w najwyższych partiach trasy na wysokości bliskiej 1000 m n.p.m. był nadal zmrożony, dobranie smarów odbiciowych jest bardzo trudne.