Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Biegówki pod Szczelińcem w Górach Stołowych

opublikowano: 22 marca 2013 autor: Anna Makowska
W samym sercu Parku Narodowego Gór Stołowych, niedaleko uzdrowiska Kudowa-Zdrój mieści się urokliwa wieś – Karłów. W lecie jest to punkt wypadowy licznych szlaków pieszych i rowerowych, zaś w okresie zimowym zamienia się w centrum narciarstwa biegowego. Liczne trasy biegowe przypadną do gustu amatorom stawiającym pierwsze kroki na biegówkach, jak i zawodowcom. Pozwalają na śnieżne szaleństwo na trasach o łącznej długość około 50 km.

moja-ulubiona-narciarska-trasa-biegowa-konkurs-2013-250px

Tekst został opublikowany w ramach konkursu Moja Ulubiona Narciarska Trasa Biegowa.

Karłów jest najwyżej położoną wsią w Górach Stołowych (750-760 m.n.p.m.), stanowiących jeden z masywów górskich Sudetów Środkowych. Przecinają się tam ważne szlaki turystyczne. Największe atrakcje pobliskich gór to między innymi: Błędne Skały (gdzie kręcono film: "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian"), Białe Skały, Szczeliniec, Kopa Śmierci czy też Nożownik.

Wśród licznych tras rowerowych przebiegających przez Karłów, najsłynniejsze to: Międzynarodowa Trasa Rowerowa Ściany i Międzynarodowa Trasa Rowerowa Góry Stołowe. Zimą do Karłowa zjeżdżają wszyscy miłośnicy narciarstwa biegowego. To właśnie tam mają swój początek trzy trasy biegowe, okrążające Szczeliniec Wielki i łączące się z trasami biegowymi po stronie Republiki Czeskiej.

Jako punk odniesienia przyjmijmy wypożyczalnię nart biegowych w Karłowie z obszernym parkingiem. Jest to również punk informacji turystycznej. Obok wypożyczalni znajduje się bar serwujący cieple posiłki dla strudzonych narciarzy.

Trasy biegowe rozpoczynają się z samego parkingu, jest to jedna duża pętla (26 km) plus trzy trasy łącznikowe (2,9 km; 1,4 km; 2 km). Ich przebieg umożliwia poruszanie się niemal po całym terenie Parku Narodowego. Za utrzymanie tras odpowiada Gmina Radków wspólnie z Parkiem Narodowym Gór Stołowych. Wszystkie trasy biegowe są ratrakowane z położonym śladem do klasyka.

Wyruszamy z wypożyczalni nart w Karłowie kierując się w lewo czerwonym szlakiem. Seria niezbyt wymagających zjazdów i podjazdów (różnica poziomów do 35 m) z ostrym zakrętem w prawo prowadzą nas do podnóża polany, gdzie napotykamy pierwsze rozwidlenie szlaków. W miejscy tym możemy skierować się z powrotem na polanę i skorzystać z jednej z licznych mniej lub bardziej wymagających ścieżek, wybrać trasę z ostrym podbiegiem stanowiącą części trasy dorocznego biegu Pabla, bądź wybrać łagodną i malowniczą ścieżkę w lesie. Skupmy się na tej opcji.

Szlak czerwony pokrywa się na odcinku 6,7 km ze szlakiem zielonym w kierunku Batorówka. Rozpoczyna się łagodnym około kilometrowym podbiegiem. Trasa biegnie pośród sosnowego-świerkowego lasu, nie jest zbyt kręta, charakteryzuje się łagodnymi podbiegami i zjazdami. Bieg w lesie ma tę dodatkową zaletę, że jesteśmy osłonięci od niesprzyjających warunków atmosferycznym np. w postaci wiatru. Po kilkuset metrach bardzo przyjemnej i atrakcyjnej dla oka trasy oraz po długim i łagodnym zjeździe docieramy do rozwidlenia tras. W tym miejscu mamy do wyboru trzy możliwości kontynuowania naszej przygody: w prawo do Karłowa (szlak czerwony 6,4 km), na wprost do Batorówka (szlak czerwony 3,8 km, 660 m.n.p.m), w lewo do schroniska Pasterka (szlak czerwony i zielony 8,7 km).

Wybierając trasę w prawo w stronę Karłowa przez Wielkie Torfowisko Batorowe, po początkowym łagodnym zjeździe rozpoczynamy 2 km wspinaczkę, różnica poziomów wynosi około 20 m. Mniej więcej w połowie podejścia, po stronie lewej mijamy ciekawostkę w postaci wiatrołomu. U szczytu podejścia docieramy do punktu widokowego po stronie lewej - Białe Skały. Począwszy od tego miejsca teren zaczyna łagodnie opadać, a my zamykamy pętle docierając do polany z rozwidleniem szlaków w Karłowie. Należy zauważyć iż szlak w lesie kończy się stromym i krętym zjazdem, z pokonaniem którego początkujący biegacze mogą mieć pewne problemy. Tutaj kończymy nasza wycieczkę szlakiem czerwonym docierając do parkingu i wypożyczalni w Karłowie.

Kolejną ciekawą opcją spaceru biegowego jest wycieczka z parkingu koło wypożyczalni nart w Karlowie szlakiem czerwonym przez łąki Pasterskie do Pasterki, długość trasy (4,3 km). W schronisku Pasterka znajduje się również wypożyczalnia nart biegowych, jest też doskonała baza noclegowa. Dzięki temu również stanowi idealne miejsce rozpoczęcia tarasy biegowej. Z Pasterki można wyruszyć szlakiem czerwonym Drogą nad Urwiskiem, przez Skalne Grzyby i Batorówek z powrotem do Karłowa (około 20 km).

Karłów wraz z okolicznymi trasami biegowymi stanowi świetne miejsce dla uprawiania sportu zimowego zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla osób doświadczonych. Liczne i bardzo dobrze przygotowane trasy biegowe oraz bogate zaplecze noclegowe czynią z tej miejscowości godny polecenia punkt na mapie dla każdego amatora narciarstwa biegowego.

Szczegółowe informacje o trasie

Długość trasy [km]
50
Wysokość [ m n.p.m.]
660-760
Kraj
Polska
Województwo
Dolnośląskie
Miejscowość
Karłów
Region / Góry
Góry Stołowe
Strona WWW
Wypożyczalnia nart w Karłowie
zaktualizowano piątek, 22 marca 2013 18:15
Oceń artykuł
(31 głosów)

Galeria zdjęć

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas