Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Jamrozowa Polana w Dusznikach Zdroju - doskonałe miejsce na trening zimowy i letni

opublikowano: 08 lutego 2013 autor: Michał Rolski

Jamrozowa Polana w Dusznikach Zdroju - doskonałe miejsce na trening zimowy i letni

Michał Rolski
Centrum Polskiego Biathlonu i Aktywnej Turystyki, które znajduje się na Jamrozowej Polanie, niedaleko uzdrowiska Duszniki Zdrój, to miejsce stworzone dla osób biegających na nartach - sportowców i amatorów. Zimą dostępne są tam przynajmniej dwie pętle o różnym stopniu trudności. Latem można korzystać z najlepszego w Polsce toru nartorolkowego.

Trasy biegowe na Jamrozowej Polanie to przede wszystkim dwie pętle o długościach ok. 1300 m i 2250 m. Gdy spadnie wystarczająca ilość śniegu ratrakowane są także dodatkowe trasy o łącznej długości nawet 20 km, które łączą się z wielokilometrową siecią ścieżek narciarskich po czeskiej stronie granicy. Niemal wszystkie odcinki tras poprowadzone są w lesie. Drzewa zasłaniają widoki, ale chronią przed wiatrem.

Przyjeżdżających na Jamrozową Polanę wita charakterystyczny mostek.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obu pętli jest mostek znajdujący się tuż nad wjazdem do ośrodka. Przez mostek prowadzi trasa narciarska, aby się na niego dostać, trzeba pokonać niewielki zjazd. Tuż za mostkiem znajduje się kolejny stromy odcinek zjazdu, który po około 200 metrach kończy się ostrym zakrętem. Mostek dostarcza wiele emocji, zwłaszcza osobom początkującym i korzystającym z trasy po raz pierwszy.

Zawody biathlonowe rozgrywane na Jamrozowej Polanie

Ośrodek stworzony został z myślą o biathlonistach, ale dostępny jest także dla wszystkich biegających na nartach. Obiekt został wyposażony w przyzwoitą infrastrukturę - duży i bezpłatny parking, nowoczesny budynek, w którym zlokalizowane są szatnie, smarowalnie i sanitariaty oraz hotel i restaurację. To czyni z Jamrozowej Polany doskonałe miejsce do treningu.

Trasy na Jamrozowej Polanie nie należą do łatwych, bo zaprojektowane zostały głównie z myślą o wyczynowcach. Obfitują w podbiegi, zjazdy i ostre zakręty. Osoby początkujące, które stawiają pierwsze kroki na nartach, znajdą jednak łatwiejsze, a nawet całkowicie równe odcinki. Wymagającą trasę na Jamrozowej docenią jednak głównie sportowcy - także zawansowani amatorzy - dla których bardziej niż urozmaicone widoki liczą się dobre warunki do treningu. A te zapewnia nie tylko duża liczba podbiegów i zjazdów, lecz także możliwość przebrania się, czy skorzystania z prysznica.

Jamrozowa Polana to w momencie pisania tego tekstu jedyny ośrodek sportowy oferujący oświetlenie tras po zmroku. W sezonie 2012/13 w każdy piątek i sobotę można biegać do godziny 20:00 przy oświetlonych trasach. Niektóre odcinki tras mają także system sztucznego dośnieżania.

W piątki i soboty można także biegać po zmroku.

Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu, w której znajdziemy narty firmy One Way oraz rakiety śnieżne. W lecie można wypożyczyć nartorolki lub rolki Skike. Działa tam także sklepik, w którym oferowane są smary narciarskie, czy drobne akcesoria przydatne biegaczom. Zaopatrzymy się tam też w narty, kije i odzież.

Dużą zaletą Centrum Aktywnej Turystyki na Jamrozowej Polanie jest łatwy dojazd. Ośrodek usytuowany jest zaledwie kilkaset metrów od trasy nr 8. Osoby niezmotoryzowane mogą skorzystać z busa, który w sezonie 2012/13 dowozi chętnych z centrum Dusznik Zdroju, a także całe grupy wprost z hoteli i pensjonatów.

Jamrozowa Polana

To rozległa polana położona na Wzgórzach Lewińskich blisko Dusznik-Zdroju, w płytkiej dolinie pomiędzy szczytami Gajowej a Jeleniem, pół kilometra do drogi krajowej nr 8 wiodącej z Wrocławia do Pragi. Rozciąga się wśród lasów świerkowych na południowy zachód od zbocza Gajowej na wysokości 650–675 m n.p.m.

W latach 2001 i 2010 na terenie Jamrozowej Polany odbyły się Mistrzostwa Świata w biathlonie letnim. W miejscu tym wielokrotnie organizowano ważne imprezy w biathlonie, takie jak Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży, Mistrzostwa Polski i Puchary Polski. W latach 2010 i 2011 kosztem ponad 4 mln złotych wykonano modernizację obiektu.

Jamrozowa Polana to na chwile obecną najbardziej kompleksowo wyposażony obiekt do uprawiania narciarstwa biegowego i biathlonu w kraju czego m.in. dowodem są organizowane imprezy od zawodów regionalnych, przez imprezy rangi ogólnopolskiej, aż do imprez rangi światowej - Mistrzostwa Świata w letnim biathlonie (2001 i 2010), Pucharu IBU (2007, 2012) czy Pucharu Świata w rowerowej jeździe na orientację. Swoje pierwsze kroki na nartach na Jamrozowej Polanie stawiali duszniccy olimpijczycy: Anna Stera-Kustusz, Grzegorz Bodziana i Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Gdy tylko stopnieją śniegi trasy przy Jamrozowej Polanie zmieniają się w najlepszy w Polsce tor nartorolkowy, o którym więcej można przeczytać w tekście opublikowanym w serwisie nartorolki.pl.

Wszelkie informacje, także o warunkach na Jamrozowej Polanie, można znaleźć na stronie www.jamrozowa.eu.

Szczegółowe informacje o trasie

Długość trasy [km]
1300 - 2250 m
Wysokość [ m n.p.m.]
650
Kraj
Polska
Województwo
Dolnośląskie
Miejscowość
Duszniki Zdrój
Region / Góry
Wzgórza Lewińskie
Szerokość geograficzna
50.388739
Długość geograficzna
16.367565
Strona WWW
www.jamrozowa.eu
Opis przygotowania trasy
Trasy o szerokości 6-8 m przygotowane do techniki łyżwowej i klasycznej. Gdy jest mniej śniegu - tylko do techniki łyżwowej.
Opis dojazdu
Jadąc od Dusznik Zdroju w kierunku Kudowy Zdrój skręcamy w lewo za stacją benzynową kilkaset metrów przed zjazdem na Zieleniec.
Opis możliwości parkowania
Duży bezpłatny parking zlokalizowany jest w środku trasy (wjazd przejazdem pod mostkiem).
zaktualizowano piątek, 08 lutego 2013 08:36
Oceń artykuł
(4 głosów)
Komentarze (12)
olej
olej Trasy wyczynowe na Jamrozowej są dość trudne - szczególnie ta dłuższa. Można jednak wykorzystywać rozmaite fragmenty aby poćwiczyć technikę.
Brakuje jednak np. strzałek kierunkowych regulujących poruszanie się na trasach - dość często zdarzają się amatorzy biegania poruszający się pod prąd, utrudniają trening zawodnikom trenującym krokiem łyżwowym.
Zdarza się że całkowici nowicjusze udają się na trudniejszą trasę i wracają z nartami w rękach.
Miejsce jest bardzo przyjazne biegaczom ale niestety leży przynajmniej 200 metrów za nisko. Gdy tutaj brakuje śniegu - w odległości ok. 1 km w linii prostej na terenie Czech można w bardzo dobrych warunkach biegać - a trasy mają bardzo wiele kilometrów.
08.02.2013, 21:09
Głosy: +1
prsport
prsport Z tego co widziałem tabliczki z oznaczenia się pojawiły. Plus to oświtlone trasy. Wyżej mozna biegać w Zieleńcu a tam snieg do kwietnia
08.02.2013, 21:47
Głosy: +0
Sylwek_Sz-n
Sylwek_Sz-n Z czystym sumieniem mogę miejsce polecić - przetestowane osobiście wraz z rodzinka:0) .Tak samo godna polecenia jest baza noclegowa - szczególnie jak się ma psiaka z którym w przypadku ośrodka nie ma żadnego problemu:0) .
09.02.2013, 11:57
Głosy: +1
riko60
riko60 Byliśmy tam przedwczoraj.Trochę za mało śniegu.Trasy mocno ubite.
Trochę porysowałem narty do łyżwy.
Trasy wymagające.
Krótkie podbiegi, niektóre strome, mocne zjazdy, trasa szeroka.
Trochę mało tych km.tras.
Prawdziwa przestreń zaczyna się po stronie czeskiej.
Pozdr.
Riko
12.02.2013, 06:34
Głosy: -1
Chmielsoft
Chmielsoft moją uwagę przykuwa na pewno żenująco niski poziom oferowanych usług tamtejszych wypożyczalni. na Jamrozową tylko z własnym sprzętem, jeśli facet na miejscu na moją prośbę o narty do łyżwy pokazuje mi klasyki, mówiąc zawstydzony, że "mówili mu, że to takie uniwersalne... w sumie..." to coś jest nie tak. Fajne miejsce, ale beznadziejnie niekompetentni ludzie tym zarządzają.
17.02.2013, 16:38
Głosy: +0
riko60
riko60 Słyszałem głosy, że Jamrozowa Polana nie jest skłonna współpracować z Gminą Duszniki Zdrój np. w organizowaniu takiej imprezy jak BUM.
W Polsce jest to niestety normale.
18.02.2013, 06:30
Głosy: +1
prsport
prsport W odpowiedzi na komentarz zamieszczony na portalu pozwolę sobie umieścić moja korespondencję z autorem posta Chmielsoft
chodzi tutaj o wypożyczalnię umiejscowioną w hotelu, a nie w ośrodku - Wasza - mimo dosyć ubogiej oferty (brak nart do łyżwy m.in.) jest w porządku

---- Wiadomość Oryginalna ----
Od: PR-SPORT
Do: chmielsoft@tlen.pl
Data: 17 lutego 2013 18:07
Temat: Jamrozowa komentarz

> Witam serdecznie.
>
> Proszę o szczegółową informacje kiedy był Pan w naszej wypożyczalni i
> miało zdarzenie opisywane na portalu Nabiegowkach.pl
>
> pozdrawiam
>
> --
> Paweł Rzeszut
> biuro@pr-sport.pl
> www.pr-sport.pl
> +48 606 147 798
18.02.2013, 13:21
Głosy: +0
Chmielsoft
Chmielsoft tak, wypożyczalnia PRsport jest jako tako, jednak dbając o wizerunek w internecie, warto też zadbać o jakosć oferowanych usług.. za mało macie tych nart, nie każdy dopasuje coś dla siebie - to raz. Dwa, brak nart do łyżwy w ośrodku, w którym raczej biega się tylko tą techniką to ogromny minus. Trzy to przeszkolenie pracowników - o ile takie faux pas jak w hotelu nie miało miejsca, o tyle wydaje mi się, że panowie pracujący na miejscu też nie są mistrzami inżynierii narciarskiej. :) Podam tu niezbyt wyrafinowany, ale jakże prawdziwy przykład - proszę się przejechać do jakuszyc i wejsć do pierwszej lepszej wypozyczalni... niebo a ziemia. Z życzeniami szybkiego rozwoju, Biegacz.
18.02.2013, 19:58
Głosy: +0
prsport
prsport Serdecznie dziękuję za życzenia rozwoju. Myslę, że realizacja planów na przyszłe sezony zimowe to potwierdzą. Na początek na ten sezon próbnie wyposażyliśmy wypożyczalnie w zestawy nart i butów do CL. Nie dlatego, ze się w przeciwieństwie do kolegów z Jakuszyc nie znamy ale dla tego, że odwiedzający wypożyczalnie klienci to bardzo często absolutni adepci dla których nie wyobrażamy sobie innego posmakowania narciarstwa biegowego jak tylko techniką klasyczną. Nie zmienia to faktu, że na przyszły sezon już są zamówione zestawy do łyżwy oraz zestawy nart i butów z wyższej półki dla zaawansowanych biegaczy narciarskich. Obecny sezon i otwarcie nowego obiektu (myślę, że wszyscy którzy odwiedzili obiekt potwierdzą, że najnowocześniejszego w Polsce) oraz jego popularność przerosła oczekiwania i jest mocnym impulsem do rozwoju.
18.02.2013, 20:51
Głosy: +1
Michał Rolski
Michał Rolski Ja też życzę Jamrozowej ciągłego i galopującego rozwoju. To bardzo fajny ośrodek. Oby takich miejsc było jak najwięcej, bo wówczas dyscyplina będzie miała szansę się naprawdę rozwinąć.
18.02.2013, 20:54
Głosy: +2
riko60
riko60 Również, życzę Wam szybkiego rozwoju i jak najwięcej ośrodków tego typu.Może kiedyś dogonimy Albanię!!!
Nie wykluczam, że zamiast do Jakuszyc przyjadę do Was a przede wszystkim na trasy w Orlickich Horach(po czeskiej stronie)Wasze trasy są wymagające technicznie, tylko trochę mało.
Pozdrawiam serdecznie
19.02.2013, 06:17
Głosy: +0
prsport
prsport W tej chwili sypie śnieg.
19.02.2013, 07:14
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas