Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Siwa Dolina w Tomaszowie Lubelskim

opublikowano: 25 stycznia 2013 autor: Tomasz Gapiński
Siwa Dolina jest miejscem malowniczych krajobrazów zarówno zimą, jak i latem. Kompleks leśnych polan i wzgórz zachęca do wędrówek wśród bogatej fauny i flory. Miejsce, do którego zapraszam jest czymś więcej niż tylko narciarskim rajem.

moja-ulubiona-narciarska-trasa-biegowa-konkurs-2013-250px

Tekst został opublikowany w ramach konkursu Moja Ulubiona Narciarska Trasa Biegowa.

Siwa Dolina jest położona na obrzeżach Tomaszowa Lubelskiego w województwie lubelskim. Natura idealnie ukształtowała teren Roztocza Środkowego (leśne wzniesienia sięgają 275 i 305 m n.p.m.) i zimą każdy znajdzie tu coś dla siebie. Każdy, kto szuka uroczego, spokojnego lecz przeplatanego górkami zjazdami i podbiegami miejsca - powinien zawitać do Tomaszowa Lubelskiego.

Na Siwej Dolinie, tzw. Siwce jest kilka szlaków narciarskich o różnym stopniu trudności. Wszystkie trasy są bardzo dobrze przygotowane do narciarstwa biegowego, bezpłatne, oznakowane, a wieczorem oświetlone. Trasy są szerokie, przestronne, dostosowane do różnych technik jazdy, przygotowane przez ratraki, są tory do techniki klasycznej.

Jak sama nazwa wskazuje Siwa Dolina jest miejscem gdzie śniegu nie może zabraknąć – trasy są naśnieżane i przygotowywane dla narciarzy w najwyższym standardzie.

Trasy są oznakowane kolorami Trasy są oznakowane kolorami, co jest dużym uproszczeniem w poruszaniu się po szlakach. Jest sześć tras biegowych i mają dystans kolejno: 1km, 1,5 km, 2 km, 2,5 km, 3 km, 5 km. Początek zaczyna się od stadionu miejskiego. Na trasie możemy znaleźć miejsca obserwacyjne ptactwa oraz tablice informacyjne o gatunkach zwierząt zamieszkujących ten piękny zakątek Polski.

Siwa Dolina, choć położona na pograniczu wyżyny lubelskiej, może wysokością gór nie wygrywa zawodów z innymi miejscami Polski, ale jakością i urokiem tych roztoczańskich wzniesień z pewnością tak. Widoki i urozmaicenie terenu oraz różne ścieżki, pętle, zjazdy i podbiegi, którymi można się zmęczyć, ale i zachwycić, nie pozwolą znudzić się. Wręcz zachęcą do dalszej eksploracji pięknych terenów Siwej Doliny, jak i całego regionu, bogatego nie tylko w sport jakim jest narciarstwo biegowe.

Jest to miejsce gdzie wypoczynek i rekreacja idą w parze. Parkingi i miejsce, gdzie smacznie zjemy obiad czy kolację nie sprawią kłopotu, gdyż w samym centrum "zimowej krainy" znajdziemy karczmę i miejsca wyznaczone na ogniska. Hotele i punkty gastronomiczne położone są dosłownie kilka kroków od tras narciarskich.

Odwiedzając Tomaszów Lubelski w poszukiwaniu niezapomnianych chwil związanych z nartami, powinniśmy wiedzieć, że ceny w pobliskich hotelach i punktach gastronomicznych nie zrujnują naszego portfela. Noclegi możemy znaleźć już od 32 zł, a za tradycyjnego schabowego, ziemniaki i zestaw surówek zapłacimy od 9 zł (www.stolowkarodzinna.pl). Dodatkowo w okolicy tras narciarskich są bezpłatne miejsca parkingowe.

Bieg Hetmański - zawody organizowane każdego roku na trasach Siwej Doliny Atrakcją, którą wypada się pochwalić, są zawody sportowe - takie jak np. coroczny Bieg Hetmański o zasięgu ogólnopolskim. Każdy może wziąć udział i sprawdzić swoje umiejętności w narciarstwie biegowym.

W odległości ok. 5 km znajduje się wyciąg orczykowy w miejscowości Justynówka - Biała Góra. Wyciąg orczykowy WN - 400, długość trasy po stoku 276,4 m, różnica poziomów 63,3 m, średnie nachylenie stoku 14%. Wysokość wzniesienia to 350 m n.p.m. Na obiekcie jest możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego – czego jednak nie można powiedzieć o Siwce.

Brak wypożyczalni i serwisu narciarskiego jest jednym i chyba jedynym minusem, o którym trzeba powiedzieć. Jednak widząc popularność, jaką z roku na rok zdobywają sporty zimowe w Tomaszowie, z pewnością w jednym z kolejnych sezonów będziemy mogli już cieszyć się takim udogodnieniem.

Zabytkowy, modrzewiowy kościół Kolejnym bogactwem regionu, choć duchowym, o którym grzechem byłoby nie wspomnieć, jest zabytkowy modrzewiowy kościół z 1727 r. z wizerunkiem cudownego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim. Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Polsce.

Czyniąc użytek z tras narciarskich i w wolnym czasie zwiedzając ciekawe miejsca z pewnością nie raz, nie dwa powrócimy w tę piękną krainę Roztocza Środkowego i to nie tylko zimą. Chcąc zobaczyć więcej trzeba wziąć narty i przyjechać do Tomaszowa.

Przydatne adresy i strony internetowe

Baza noclegowa

  • OSiR Tomasovia Tomaszów Lubelski, ul. Al. Sportowa 8 tel. (84) 6659 350
  • Hotel "LAUREAT" Tomaszów Lubelski, ul. Lwowska 32 tel. (84) 664 30 64
  • ARKADIA SPA - Zajazd Arkadia Kolonia Łaszczówka 79, 22-600 Tomaszów Lubelski
  • Hotel i Restauracja Staropolska, ul. Lwowska, 22-600 Tomaszów Lubelski
  • Hotel Antoni, Kolonia Łaszczówka 59, 22-600 Tomaszów Lubelski
  • Szkolne Schronisko Młodzieżowe (sezonowe) Miejsc noclegowych: 30. ul. Żwirki i Wigury 3, 22-600 Tomaszów Lubelski tel. 84 664-20-01

Restauracje, pub-y i pizzerie

Szczegółowe informacje o trasie

Długość trasy [km]
łącznie ok. 15 km
Wysokość [ m n.p.m.]
275 - 305 m n.p.m.
Kraj
Polska
Województwo
Lubelskie
Miejscowość
Tomaszów Lubelski
Region / Góry
Roztocze Środkowe
Strona WWW
Lubelski Okręgowy Związek Narciarski
Opis przygotowania trasy
Wyciśnięty tor do techniki klasycznej ubita i odpowiednio szeroka do techniki łyżwowej.
zaktualizowano piątek, 25 stycznia 2013 21:06
Oceń artykuł
(31 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas