Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Co jeść w dniu zawodów?

opublikowano: 13 października 2013
Zazwyczaj na zawody wyjeżdżam wcześnie rano - śniadanie około 4 godzin przed startem, to zdecydowanie za długi czas. Co zatem zabrać ze sobą i na jaki czas przed startem skonsumować? :) Może już warto np. dzień przed startem przygotować odpowiednie menu?

Odpowiada Józef Michałek

więcej informacji o trenerze >>

Wszystko zależy od dystansu na jakim wystartujesz. Jeżeli to będzie 10-15 km to wystarczy śniadanie zjedzone 4 godziny przed. Bieg dystansowy powyżej 30 km wymaga kilkudniowego odżywiania mającego naładowanie do maksimum zapasu glikogenu.

Jeżeli masz zamiar zjeść coś przed samym startem to nie będzie to materiał energetyczny, z którego skorzysta organizm w czasie wysiłku lecz tylko uśmierzenie głodu. Zjedz coś lekkiego np. batonik dla sportowców, polecam przegryzać np. suszone morele lecz proszę pamiętać żeby to był produkt o niskim indeksie glikemicznym. Czyli to co zjesz nie powinno zawierać węglowodanów wchłanianych szybko ponieważ spowodują hipoglikemię, co oznacza że na pewien czas osłabniesz jak cukrzyk bez insuliny. Ważniejsze jest żeby w czasie zawodów systematycznie uzupełniać w organizmie wodę i elektrolity, a po zakończonym biegu jak najszybciej uzupełnić węglowodany oraz białko.

Informacje o pytającym

  • Imię: Sebastian
  • Wiek: 33
  • Poziom zaawansowania: bardzo dobry - już niewiele więcej mogę się nauczyć
  • Biegówki to dla mnie: sport
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas