Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Rolki terenowe Powerslide XC Trainer - doświadczenia użytkownika

opublikowano: 11 maja 2012 autor: Edyta Makowiecka

Rolki terenowe Powerslide XC Trainer - doświadczenia użytkownika

Edyta Makowiecka
Czy rolki uniwersalne Powerslide XC Trainer to dobry wybór dla narciarza biegowego poszukującego letniej alternatywy dla biegówek? Jakich korzyści można spodziewać się z treningu na rolkach terenowych? W jakie dodatkowe akcesoria warto się zaopatrzyć? Przeczytaj o rocznych doświadczeniach aktywnej użytkowniczki rolek uniwersalnych Powerslide.

Rolki terenowe Powerslide to, moim zdaniem, jedna z najlepszych propozycji dla osób chcących uprawiać Nordic skating w celu utrzymania doskonałej formy i kondycji w sezonie letnim. Sprzęt, który przedstawię jest wytwarzany przez firmę mającą wieloletnie tradycje w konstruowaniu klasycznych rolek do skate. Solidność wykonania wszystkich elementów rolek oraz dopracowanie szczegółów pokazuje, że mamy do czynienia z profesjonalnym i bezpiecznym wyrobem.

Decydując się na rozwiązania przyjęte przez Powerslide mamy do wyboru kilka modeli rolek oraz całą gamę dodatków, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, komfort jazdy oraz satysfakcję z przejechanych kilometrów. Użytkując bezawaryjnie rolki Powerslide xc Trainer 2011 od ubiegłego sezonu, pozwolę sobie podzielić się z czytelnikami portalu wrażeniami z rocznej eksploatacji.

W tekście celowo pomijam niektóre dane techniczne sprzetu, bowiem są one ogólnie dostępne i szczegółowo opisane w publikacjach producenta i jego dystrybutorów. Aby w pełni zrozumieć i docenić filozofię Powerslide warto jednak na początku przyjrzeć się budowie rolek i zapoznać z ofertą dodatków.

Budowa rolek

Układ jezdny

To element chyba najbardziej zwracający uwagę. Specjalna ażurowa konstrukcja z aluminium tworzy długą i wytrzymałą szynę, na końcach której przymocowane są duże pompowane koła o średnicy 150 mm. Na środku belki o długości 46 lub 50 cm znajdują się otwory przeznaczone do mocowania buta - śrubami i na sztywno.

Solidny bieżnik opon oraz nieco ekstrawagancki sposób malowania szyny świadczą o terenowym, dynamicznym charakterze sprzętu, który umożliwia nam jazdę po większości nawierzchni.

Hamulec

Rolę tę pełni specjalnie zaprojektowana "łapa", w wielu miejscach regulowana, którą możemy dociskać oponę podczas jazdy powodując tym samym utratę prędkości lub zatrzymanie się w miejscu. Hamulec przypinany jest do łydki miękką, regulowaną obejmą, która nie powoduje żadnych dolegliwości podczas jazdy. W standardowym komplecie rolek znajduje się jeden hamulec i jest to moim zdaniem wystarczające rozwiązanie dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy.

But

Elementem, któremu projektanci poświęcili wiele uwagi jest but z serii Phusion, wykonany z dużą dbałością o bezpieczeństwo użytkowników. Solidna kompozytowa skorupa obłożona miękkimi piankami i obszyta "oddychającymi" materiałami zapewnia odpowiedni komfort w rozmiarach od 36 do 47. Trójstopniowy system zapinania poprzez sznurowanie, przytrzymanie pasem w obrębie stawu skokowego oraz spięcie klamrą pod łydką gwarantuje idealne dopasowanie buta do stopy, chroniąc przed ewentualnymi urazami.

Niedostatki twardej podeszwy niweluje miękka wkładka, którą możemy wyjmować w razie potrzeby. Jednak największym atutem buta Phusion jest jego system wentylacyjno-klimatyzacyjny! Skuteczne schładzanie wnętrza i usuwanie ewentualnej wilgoci ze środka odbywa się przez osiatkowane otwory w przodzie i w podeszwie buta. Takie rozwiązanie sprawia, że jazda na rolkach nawet w bardzo ciepłe dni nie jest udręką dla stóp.

Akcesoria i części zamienne

Kije

Sprawne i efektywne poruszanie się na rolkach terenowych wymaga użycia kijków. Proponowane przez Powerslide dobieramy stosując zasadę podobną jak przy wyborze kijów do narciarskiego stylu łyżwowego. W zależności od rodzaju nawierzchni odpychamy się kijami zakończonymi widiowym grotem albo stosujemy gumowe nakładki na ostrza.

Widiową końcówkę łatwo ułamać gdy przypadkowo wbijemy ją np. pomiędzy betonowe kostki chodnika. Gumową, profilowaną nakładkę warto zabezpieczyć regulowaną obejmą aby nie zsuwała się podczas uderzeń o podłoże.

Koło zapasowe i spółka

Budowa i właściwości rolek terenowych umożliwiają nam poruszanie się po większości nawierzchni i pokonywanie znacznych odległości. Aby przyjemność podczas treningu nie zakończyła się w momencie przypadkowego najechania kołem na coś ostrego, warto zabierać ze sobą na dłuższą jazdę zapasowe koło i kluczyk lub zapasową dętkę i pompkę. Albo jedno i drugie.

Sakwa na pasie czy plecak?

Może się zdarzyć, że będziemy musieli dojść w obuwiu codziennym do trasy, po której pojedziemy na rolkach. Powstaje wówczas problem co zrobić z butami? A gdzie schować zapasowe koło, pompkę i inne drobiazgi? W ofercie Powerslide znajdziemy niedużą lecz pojemną sakwę na pasie, do której bez problemu można schować małe, lekkie buty, potrzebne akcesoria i bidon z wodą. Gdyby takie rozwiązanie było niewystarczające, to firma oferuje specjalny plecak mieszczący więcej niż sakwa.

Odzież i ochraniacze

Powerslide oferuje poszczególnym kategoriom rolkarzy specjalistyczną odzież. Dokonując wyboru powinniśmy uwzględniać warunki atmosferyczne, w których będziemy jeżdzić i efektywność naszego treningu. Ubiór powinien zapewniać swobodę ruchów, być blisko ciała i radzić sobie z efektem naszego wysiłku.

Rękawice

Długotrwałe zaciskanie dłoni, na nawet bardzo dobrze wyprofilowanym trzonie kija może powodować odciski lub inne niedogodności. Dlatego też warto stosować odpowiednie rękawice. Powerslide proponuje użytkownikom rolek przewiewny model letni w kilku rozmiarach.

Ochraniacze

Prawdopodobieństwo upadku podczas jazdy na rolkach, zwłaszcza u początkujących, jest niestety dość duże. Moment dekoncentracji i utraty równowagi może zdarzyć się zawsze i zakończyć się bolesnymi konsekwencjami. Warto zatem uzbroić nasze łokcie i kolana w odpowiednie ochraniacze, które zabezpieczą przed przykrymi otarciami na skutek upadku.

Kask

Bardzo istotnym elementem ubioru wpływającym na nasze bezpieczeństwo jest kask. Właściwie dobrany ma ochronić głowę podczas uderzenia w twardą nawierzchnię ścieżki lub przypadkowe krawężniki czy korzenie. Wywrotka podczas jazdy na rolkach może mieć dużo poważniejsze konsekwencje niż upadek w miekkim śniegu. Warto aby biegacze preferujacy dynamiczną jazdę na nartach zakładając latem rolki mieli to na uwadze. Kaski dla rolkarzy zapewniają podczas jazdy właściwą wentylację wokół głowy. Są lekkie, posiadają regulację obwodu i w żaden sposób nie pogarszają komfortu jazdy.

Wybór trasy

Warto zwrócić uwagę na wybór tras, po których będziemy się poruszać. Na początek wybierajmy najbardziej przyjazne, równe dywany asfaltowe. Trudniej będzie się nam poruszać po wolniejszych nawierzchniach szutrowych. Korzystając z chodników lub ścieżek rowerowych poszukujmy tych, które są mniej uczęszczane. Warunki w jakich będziemy jeżdzić muszą zapewniać bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ścieżek. Zwracajmy uwagę na ewentualne utrudnienia na trasie. Zdrowy rozsadek przy podejmowaniu decyzji o sposobie pokonania przeszkody bywa bezcenny.

Pierwsza jazda - satysfakcja czy konsternacja?

Koniec narciarskiego sezonu biegowego dla wielu z nas oznacza konieczność rozstania się z ukochanymi biegówkami. Wytrenowani, w szczycie formy odkładamy do schowków sprzęt, który przez kilka miesiecy sprawiał nam tyle przyjemności i wspaniale wyrabiał naszą kondycję. Właśnie z myślą o niej poszukujemy aktywności, która tak jak biegówki zimą, bedzie utrzymywać naszą formę w sezonie letnim. Tradycyjnie decydujemy się na bieganie, jazdę na rowerze czy pływanie. Mało kto może pozwolić sobie na typowe nartorolki, bo wiąże sie to najczęściej z koniecznością dobrego dostepu do odpowiedniego toru, których jak wiadomo mamy niedostatek.

Zatem mój wybór padł na rolki terenowe Powerslide. Zdecydowała możliwość trenowania na różnych nawierzchniach, zwłaszcza tych dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Solidność konstrukcji rolek i dostępność wszystkich akcesoriów były dodatkowym atutem. Zakupiony sprzęt w niczym nie odbiegał od moich oczekiwań, a perspektywa pierwszej jazdy jawiła się jako przedsiewzięcie skazane wyłącznie na pewny i szybki sukces.

Z tym sukcesem to jak się okazało, nie było już tak różowo. Umiejetności i kondycja wystarczające do sprawnego poruszania się na biegówkach okazały się za małe, by od razu przejechać na rolkach dystans zbliżony długością do tych, przebieganych na nartach. Naprzemienne rozpedzanie dużych i ciężkich rolek (waga obu w rozm. 36 = 4.4kg a dla rozm. 41 to 4.7kg łącznie) po szutrowej nawierzchni wymagało doskonałej koncentracji, techniki i dużej siły. Mój pierwszy przejazd zakonczył się na dystansie 1 km poteżnym bólem mieśni łydek. Przez moment opanowało mnie wówczas zwątpienie, czy jazda na rolce terenowej może być źródłem przyjemności?

Trening czyni cuda

Podczas kolejnych systematycznych jazd wykonywanych w atmosferze uporu i determinacji, stopniowo poprawiałam umiejętności i zwiekszałam wydolność organizmu. Po kilku miesiącach przejazd 15-20 km przestał być problemem. Jego skuteczność można było przyrównać do kilkugodzinnych, intensywnych ćwiczeń w siłowni, wykonanych jednak w o wiele przyjemniejszej atmosferze letniego pleneru.

Mając za sobą miesiące przygotowań z niecierpliwością oczekiwałam sprawdzenia ich efektów w kolejnym sezonie zimowym. Pierwsze ślizgi po śniegu potwierdziły skutecznośc treningów na rolkach. Poprawa formy w stosunku do poprzedniego sezonu była znaczna. Od razu stabilny krok, łatwość pokonywania wzniesień, pewnośc podczas zjazdów i sporo wieksza wytrzymałośc pozwalająca na pokonywanie w dobrym tempie dłuższych tras, sprawiały ogromną satysfakcję. Jeżdżąc gdzie tylko się da, na mało znanym i słabo rozpoznawalnym sprzęcie osiągnęłam większe postępy niż te, które do tej pory wypracowywałam trenując latem przy użyciu metod i sprzetów popularnych, wybieranych najczęściej przez narciarzy biegowych.

Uważam, że w jeździe na rolkach terenowych niektórzy niepotrzebnie upatrują sposobu na doskonalenie narciarskiej techniki łyżwowej. Podobieństwo wykonywanych ruchów to nie to samo co podobieństwo technik. Moim zdaniem, poprawną technikę można ćwiczyć tylko przy użyciu sprzętu i w warunkach właściwych dla uprawianej dyscypliny. Rolki terenowe Powerslide nie nadają się do wyrabiania żadnej z technik narciarskich.

Trening z wykorzystaniem rolek przydaje się do doskonalenia naszej ogólnej kondycji, wydatnie zwiększając możliwości organizmu. Dopiero właściwy poziom formy połączony z elementami poprawnej techniki mogą stanowić o sukcesach, których wszystkim biegaczom i sobie samej życzy autorka prezentacji - wieloletnia narciarka amatorka, obecnie też entuzjastka rolek terenowych Powerslide.

zaktualizowano sobota, 13 października 2012 16:36
Oceń artykuł
(18 głosów)
Komentarze (8)
julka
julka EWitam .A jak jest z zakupem osprzętu , np. dętki itp. Jak cenowo kształtuje się cały komplet ? Lub cena samych rolek i kijków .Brzmi zachęcająco .Pozdrawiam .
11.05.2012, 16:45
Głosy: +0
julka
julka Witam .A jak jest z zakupem osprzętu , np. dętki itp.Ile to kosztuje ?Jak cenowo kształtuje się cały komplet ? Lub cena samych rolek i kijków .Brzmi zachęcająco .Pozdrawiam .
11.05.2012, 16:46
Głosy: +0
julka
julka Czy rolki nie obciążają stawów ,skoro jednak mają "swój "ciężar ?
11.05.2012, 16:47
Głosy: +0
teodozja
teodozja Witaj Julka!
Nie śledzę cen na bieżąco.Jeżeli jesteś zainteresowana aktualnymi cenami
sprzętu i dodatków to proszę sprawdź stronę powerslide pl.
Znajdziesz tam listę sklepów oferujących wszystko co potrzebne wraz
z cenami. Orientacyjny koszt zakupu rolek, kijków + wybrane dodatki
przekracza 1000zł.O ile,to już kwestia decyzji kupującego .

Na początku rolki "obciążają" w ogóle.Zmęczone nogi, podczas jazdy
można odciążać intensywniejszą pracą rąk stosując mocniejsze odepchniecie
kijkami.Jeżeli zmęczone są ramiona ,to wracamy do intensywnej pracy nóg.
I tak na przemian aż do wytrenowania dolnej i górnej partii ciała.
Nie zauważyłam u siebie odczucia obciążenia stawów. Na początku może
trochę reagowały stawy biodrowe, kiedy wykonywałam nogami dłuższe
tzw.wypady.Ale spowodowane to było brakiem przystosowania.Pozostałe
stawy reagowały prawidłowo.

12.05.2012, 10:48
Głosy: +0
LukBar80
LukBar80 Dzień dobry, jestem użytkownikiem tych rolek od 2 lat. Moje uwagi po tym czasie są takie:
1. Na asfalcie opony pompowane dość szybko się ścierają. Warto kupić wersję na asfalt (bezdętkowe, twarde)
2. Kijki na asfalcie bez gumowych końcówek szybko się niszczą. Groty znikają, dlatego warto kupić gumowe (z twardej gumy koniecznie!) buciki.
3. Po dwóch latach w jednym bucie nie trzyma blokada paska z tworzywa ząbkami (element do wymiany)
4. Nie używałem nigdy ochraniaczy ani kasu ponieważ uważam, że trudno się na tym wywalić. Koła są poza obrysem stopy skutecznie stabilizując rolkarza w kierunku przód - tył, natomiast na boku można podeprzeć się kijami.
Hamowanie jednym hamulcem jest skuteczne. Na trasy bez wzniesień można wybrać się na "ostrym kole" :)
5. Rolki dają radę w trudnym terenie - np. Las Kabacki jest idealny. Ważna jest szerokość ścieżki, ponieważ krok łyżwowy wymaga większej szerokości toru niż klasyk. Moim zdaniem to ok 2 metry. Przy węższych traktach może być niewygodnie.
6. Podstawa by cieszyć się szybką jazdą to koła nabite na maxa. Pompuję kompresorem na 6atm i jest super.
7. Jazda na rolkach bardzo poprawia kondycję. Jak na nartach pracuje prawie całe ciało, także na początku trzeba się mocno napocić. Ale gdy się już przyzwyczaimy i mamy kondychę to śmiga się aż miło!
Wszystkim polecam ten sprzęt. W mieście jeżdżę po ścieżkach rowerowych (najlepiej równych, z nawierzchnią asfaltową ale kostka ułożona bezfugowo też jest ok).

Polecam!
24.08.2012, 13:16
Głosy: +2
kubu100
kubu100 @LukBar80
A nie zastanawiałeś się nad rolkami do techniki łyżwowej z kołami o średnicy 100mmm? Lubię jazdę w terenie, ale wygląda na to, ze teren musi być tez odpowiedni, więc czy nie lepiej zainwestować już w narto-rolki z wiązaniami do biegówek (pomijam aspekt finansowy - bo tu drożej wychodzi jak się chce kupić do kompletu letnie buty i wiązania). Czy ktoś na tym forum ma podobne dylematy?
18.03.2013, 12:41
Głosy: +0
kamil33
kamil33 Powerslide robi nartorolki z kołami pompowanymi 15 cm. Montuje się do nich wiązania SNS lub NNN. Butów możesz używać tych samych co w zimie. Może trochę jest gorąco, ale większość zawodników trenujących latem na nartorolkach używa butów zimowych. Nie wiem niestety jak się sprawują te nartorolki Powerslide z pompowanymi kołami, nigdzie nie czytałem żadnej opinii czy testu.
18.03.2013, 18:33
Głosy: +0
kubu100
kubu100 Zastanawiam się jednak nad SRB XRS 02 ( http://www.xskating.com/SRB-XR...::539.html ) czyli zestaw "terenowy" lub nad SRB SR01 z butami Alpina Roller Elite Skate ESK Summer, czyli bardziej zestaw na asfalt. Mieszkam blisko Stadionu Narodowego i te alejki asfaltowe wokół stadionu aż się proszą o to, żeby na nich potrenować. Zastanawia mnie czy warto iść w zestaw terenowy, czy taki na asfalt będzie odpowiedniejszy. Te terenowe wyglądają na takie solidne, że jazda na nich może mieć niewiele wspólnego z techniką łyżwową.
21.03.2013, 14:20
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas