Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Przegląd butów Salomon na sezon 2011/12

opublikowano: 28 listopada 2011 autor: Redakcja
Nikt z nas nie wyobraża sobie narciarstwa biegowego bez nart. Jednak buty pełnią równie ważną funkcję, odpowiadają za wygodę biegania, komfort termiczny, dopasowują się do stóp właściciela i można je przypiąć do różnych nart. Przedstawiamy "ściągę" przygotowaną przez Salomona pomagającą dobrać odpowiedni model do własnych potrzeb.

W ofercie firmy Salomon, jednego z popularniejszych producentów butów do narciarstwa biegowego, znajdziemy aż jedenaście klas butów biegowych, z czego dziewięć na przygotowane trasy, a dwie do wędrówek na biegówkach poza przetartymi maszynowo szlakami.

Wszystkie buty produkowane obecnie przez Salomona można przypisać do trzech nadrzędnych kategorii: sportowej, turystyczno - rekreacyjnej (zwanej przez Salomona "touringową") i back country.

 

Backcountry

X-ADV 8 to najwyższa półka Salomona dla fanów back country. Zacznijmy od najmniej liczebnej grupy, czyli obuwia na bezdroża. W butach z tej kategorii ważna jest stabilność i dobra warstwa ocieplająca, dobrze też, jeśli są wysokie. Jak zapewnia nas Salomon, model X-ADV 8 spełnia wszystkie te wymagania. Buty te są bardzo ciepłe i dobrze trzymają stopę. Są wodoodporne, wyposażone w wygodny system sznurowania, znajdziemy w nich także element stabilizujący Energyzer Cuff, który jak twierdzą konstruktorzy Salomona, zapewnia boczne i tylne wsparcie gwarantujące stabilność i kontrolę. Buty mają wysokie boki, których zadaniem jest wspieranie szybszego powrotu narty, co ma odciążyć mięśnie i pozwalać im na odpoczynek.

X-ADV 8 wyróżniają się bezszwową konstrukcją i wyższą cholewką. Dla ułatwienia i komfortu chodzących po bezdrożach modele Salomona do back country posiadają także zaczep na getry, chroniące przed śniegiem i chłodem.

Touring

Siam 9 Pilot to buty dla kobiet rozpoczynających przygodę z narciarstwem biegowym, oczekujących komfortu. Buty z tej kategorii są najchęniej wybierane przez amatorów jeżdżących na biegówkach turystycznie i rekreacyjnie. Najlepiej sprawdzają się w umiarkowanych warunkach, na równym i ubitym śniegu. W tej kategorii Salomon oferuje linie Escape (dla mężczyzn) i Siam dla kobiet. Przedstawiciele Salomona szczególnie polecają buty z tych serii o numerach (nie mylić z rozmiarem) 9 oraz 7. Escape i Siam 9 oraz Escape i Siam 7 to wysokie buty, dodatkowo nad kostką zapinane na rzep. Jak zapewnia Salomon, są perfekcyjnie dopasowane i gwarantują ochronę przed wodą.

Modele te posiadają system szybkiego sznurowania – Quicklace. Jest on bardzo precyzyjny i wygodny. A kewlarowe sznurówki łatwo przechodzą przez haki. Natomiast materiał okalający stopę Sensifit podobno zapewnia niezwykle precyzyjne trzymanie i komfort, zarówno wąskiej, jak i szerokiej stopy.

Buty sportowe

Wśród butów produkowanych przez Salomona w kategorii sportowej najpopularniejsza jest seria Active (dla mężczyzn).t W tej kategorii mieszczą się buty dla osób uprawiających narciarstwo biegowe sportowo, zarówno na poziomie wyczynowym, jak też amatorskim. Znajdziemy tu buty odpowiednie dla osób o różnym stopniu zaawansowania i umiejętności, do biegania techniką klasyczną i łyżwową.

Wśród butów produkowanych przez Salomona w kategorii sportowej najpopularniejsza jest seria Active (dla mężczyzn) i Vitane (dla kobiet). Jak twierdzi Salomon charakteryzują się one przede wszystkim dobrym trzymaniem pięty w stylu klasycznym oraz świetnym dopasowaniem do stopy.

Osoby, które nie chcą mnożyć w szafie butów mogą rozważyć zakup obuwia uniwersalnego - tzw. combi. Można w nich biegać zamiennie techniką klasyczną i łyżwową. Według Salomona to bardzo wygodne buty, gwarantują mocne odbicie podczas biegania techniką łyżwową i pewne trzymanie. Elastyczna podeszwa sprawdzi się także podczas chodzenia na nartach tourowych.

Sześć razy Fit

W butach produkowanych przez Salomona znajdziemy aż sześć systemów przystosowania butów. Salomon Racing Fit – dla sportowców wyczynowych – maksymalne trzymanie i precyzja. Salomon Sport Fit – dobre trzymanie, wysoki komfort i precyzyjne dopasowanie. Salomon Touring Fit - anatomiczny kształt dla maksymalnego komfortu i ciepła na słabiej przygotowanych trasach. Salomon Backcountry Fit - anatomiczny kształt rozszerzony w przedstopiu dla maksymalnego wygody i ciepła. Kolejna oferta skierowana jest dla pań - Salomon Women Fit - specjalnie dostosowane do kobiecych stóp, ze zwężającą się piętą i wielkością podbicia. I dla dzieci oraz młodzieży - Salomon Junior Fit - maksymalny komfort i ciepło, dodatkowa wysokość w nosku buta do rozmiaru 2 UK, dla zapewnienia maksymalnego ciepła.

Reasumując. Wybierając buty do narciarstwa biegowego należy przede wszystkim dopasować je do warunków (w tym terenu) w jakich będziemy biegać, celu i doświadczenia. Salomon rekomenduje buty z półki Racing / Sport dla doświadczonych biegaczy. Dla osób rozpoczynających przygodę z biegówkami, a także zamierzających biegać głównie po względnie płaskich terenach leśnych i łąkach, najlepsze będą buty z serii Touring. Wszyscy, którzy planują zimowe wędrówki po bezdrożach, głębokim kopnym śniegu, w terenach pełnych przeszkód, powinni zainteresować się butami z serii Backcountry.

Pamiętajmy też o stylu, którym chcemy biegać (klasyczny, łyżwowy) oraz oczywiście rodzaju wiązania, w jakie wyposażone są narty, na których będziemy biegać. Buty produkowane przez Salomona pasują tylko do wiązań tego samego producenta.

zaktualizowano piątek, 09 grudnia 2011 10:46
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (1)
SQU4D4K
SQU4D4K Słyszałem, że zawodnicy używają tego samego/takiego samego obuwia jeśli jeżdżą na nartorolkach. Jaki but polecilibyście do techniki łyżwowej na narty do łyżwy i nartorolki. Czy może lepiej kupić specjalne alpiny na nartorolki, a oddzielnie na narty biegowe?
03.12.2011, 19:43
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

1 tydzień temu
jaknovski odpowiedział(a) w temacie Odp: Sklepy w Krakowie na forach.
Wrz 18
Więcej
Więcej

lubią nas