nabiegowkach.pl > Sprzęt > Wiązania Rottefella NNN – to warto wiedzieć

Wiązania Rottefella NNN – to warto wiedzieć

Wiązania Rottefella NNN – to warto wiedzieć

To już trzeci odcinek na temat wiązań marki Rottefella. Tym razem przyglądamy się bliżej systemowi wiązań New Nordic Norm – w skrócie znanym jako NNN.

Jak już dowiedzieliśmy się z poprzednich tekstów cyklu opisującego historię i produkty Rottefella (Pułapka na szczury na nartach biegowych i Krótka historia wiązań Rottefella), ten norweski producent wyspecjalizował się w wytwarzaniu wiązań do narciarstwa biegowego. Jego produkty sprzedawane są na świecie w setkach tysięcy egzemplarzy rocznie. Przy tak wąskiej specjalizacji nie dziwi szereg ulepszeń i nowych technologii, które znajdujemy w kolejnych wiązaniach tej firmy. Jak twierdzi Rottefella, poszukiwania technologiczne mają przynieść sportowcom większe szanse na sukces, a amatorom dać wygodę oraz bezpieczeństwo.

02.rottefella_nnn-but-wpietyJedną z przełomowych technologii opracowanych i wdrożonych przez Rottefellę, był system New Nordic Norm (Rottefella NNN Technology). Opatentowany w 1985 roku, do dziś obecny w większości wiązań produkowanych przez Rottefella, opiera się na pomyśle dwóch wystających z podstawy prowadnic. Zadaniem tych wypustek na całej długości wiązania (w wiązaniach BC tylko w przedniej części) zwiększenie panowania nad nartą. Oprócz tego użytkownik uzyskuje dobrą równowagę w każdym ruchu, odbiciu, zjeździe czy w czasie wypraw „back country” przechodząc przez przeszkody.

System NNN szybko zdobył uznanie u użytkowników nart biegowych wypierając tym samym z powszechnego użytku wiązania typu 75 mm (NN75). Rozpoczęła się nowa era wiązań do narciarstwa biegowego.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Jak rozpoznać te wiązania na pierwszy rzut oka? Dla systemu NNN charakterystyczną rzeczą są dwie prowadnice nazywane grzebieniami. Z kolei buty pasujące do wiązań NNN mają dwa rowki. Typowym elementem jest także podstawa wiązań – stosunkowo szeroka płyta (szczególnie szeroka w wiązaniach BC i BC Magnum), której zadaniem jest zapewnienie dobrej stabilności przez zwiększenie powierzchni kontaktu buta z podstawą wiązań.

Jak sądzicie, czy With Bror (opisywany u nas jako odkrywca Rottefelli – pułapki na szczury) patrząc na dzisiejszy system NNN Rottefella Technology zorientowałby się, że jest to wiązanie do narciarstwa biegowego?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl