Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Wiązania Rottefella NNN - to warto wiedzieć

opublikowano: 13 grudnia 2011 autor: Maciej Kantarski
To już trzeci odcinek na temat wiązań marki Rottefella. Tym razem przyglądamy się bliżej systemowi wiązań New Nordic Norm - w skrócie znanym jako NNN.

Jak już dowiedzieliśmy się z poprzednich tekstów cyklu opisującego historię i produkty Rottefella (Pułapka na szczury na nartach biegowych i Krótka historia wiązań Rottefella), ten norweski producent wyspecjalizował się w wytwarzaniu wiązań do narciarstwa biegowego. Jego produkty sprzedawane są na świecie w setkach tysięcy egzemplarzy rocznie. Przy tak wąskiej specjalizacji nie dziwi szereg ulepszeń i nowych technologii, które znajdujemy w kolejnych wiązaniach tej firmy. Jak twierdzi Rottefella, poszukiwania technologiczne mają przynieść sportowcom większe szanse na sukces, a amatorom dać wygodę oraz bezpieczeństwo.

02.rottefella_nnn-but-wpiety Jedną z przełomowych technologii opracowanych i wdrożonych przez Rottefellę, był system New Nordic Norm (Rottefella NNN Technology). Opatentowany w 1985 roku, do dziś obecny w większości wiązań produkowanych przez Rottefella, opiera się na pomyśle dwóch wystających z podstawy prowadnic. Zadaniem tych wypustek na całej długości wiązania (w wiązaniach BC tylko w przedniej części) zwiększenie panowania nad nartą. Oprócz tego użytkownik uzyskuje dobrą równowagę w każdym ruchu, odbiciu, zjeździe czy w czasie wypraw „back country" przechodząc przez przeszkody.

System NNN szybko zdobył uznanie u użytkowników nart biegowych wypierając tym samym z powszechnego użytku wiązania typu 75 mm (NN75). Rozpoczęła się nowa era wiązań do narciarstwa biegowego.

Jak rozpoznać te wiązania na pierwszy rzut oka? Dla systemu NNN charakterystyczną rzeczą są dwie prowadnice nazywane grzebieniami. Z kolei buty pasujące do wiązań NNN mają dwa rowki. Typowym elementem jest także podstawa wiązań - stosunkowo szeroka płyta (szczególnie szeroka w wiązaniach BC i BC Magnum), której zadaniem jest zapewnienie dobrej stabilności przez zwiększenie powierzchni kontaktu buta z podstawą wiązań.

Jak sądzicie, czy With Bror (opisywany u nas jako odkrywca Rottefelli – pułapki na szczury) patrząc na dzisiejszy system NNN Rottefella Technology zorientowałby się, że jest to wiązanie do narciarstwa biegowego?

zaktualizowano wtorek, 13 grudnia 2011 16:33
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas