Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Ćwiczenia imitacyjne - odc. 1 - imitacja stylu klasycznego (FILM)

opublikowano: 10 czerwca 2011 autor: Radek Szwade, Michał Rolski
Pierwszy odcinek materiału filmowego, w którym zaprezentowane zostały ćwiczenia imitacyjne przygotowujące do biegu techniką klasyczną. Jakie ćwiczenia wykonywać? Na co zwrócić uwagę? Jak ćwiczyć z kijami i bez? Tego wszystkiego, a nawet więcej, dowiesz się z filmu zrealizowanego przy udziale Radka Szwade - utytułowanego zawodnika biathlonu i narciarstwa biegowego.

Trening imitacyjny, w skrócie "imitacja", to ważny element w przygotowaniu do sezonu zimowego. Stosowany zazwyczaj przez zaawansowanych zawodników, jednak zalecany także narciarzom doskonalącym technikę, a nawet uczącym się podstaw biegania na nartach.

Co to jest imitacja?

Imitacja to naśladowanie - tu dużą rolę odgrywa wyobraźnia. Jeśli wyobrazimy sobie bieg na nartach i przełożymy ten ruch na ćwiczenia wykonywane w pokoju, czy na ścieżce leśnej, zaktywizujemy te same mięśnie. Imitacja to rodzaj treningu specyficznego, w którym "symulujemy" bieg na nartach i "na sucho" doskonalimy technikę, ćwiczymy równowagę ciała i siłę mięśni.

Dla kogo ten trening?

Ćwiczenia imitacyjne wykonywane w miejscuKorzyści z treningu imitacyjnego odnoszą nie tylko zaawansowani zawodnicy. Ćwiczenia imitacyjne przynoszą wiele korzyści także osobom, które zaczęły biegać na nartach niedawno i wciąż doskonalą technikę. Pozytywne efekty odczują także ci, którzy planują dopiero naukę biegania na nartach.

 

Kiedy i jak intensywnie trenować?

Ćwiczenia imitacyjne - skokiTrening imitacyjny można wykonywać już na początku sezonu przygotowawczego. Jednak należy pamiętać, aby w początkowej fazie był wykonywany w bardzo niskiej intensywności. Ma on bardziej kształtować siłę i technikę niż parametry biegu na wysokim tętnie. W pierwszych miesiącach wykonywania ćwiczeń należy głównie koncentrować się na zachowaniu równowagi przy przenoszeniu ciężaru ciała z nogi na nogę.

Po okresie roztrenowania, wraz z upływem czasu i zbliżaniem się sezonu startowego, obciążenia się zwiększają. Od lipca do września czas trwania treningu rośnie, a ćwiczenia wykonywane są coraz bardziej intensywnie. To zaprocentuje mocą i wytrzymałością siłową w zimie!

Co znajdziecie w filmie?

Ćwiczenia imitacyjne - bieg z kijamiW materiale filmowym zostały przedstawione ćwiczenia przygotowujące do biegania stylem klasycznym. Radek Szwade demonstruje jak wykonywać poszczególne ćwiczenia i instruuje, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. W filmie została zaprezentowana imitacja bez kijów, a także z kijami. Zapraszamy na seans.

 

Przyciemnij tło

Radek Szwade

Radek-Szwade-150x129Członek Kadry Narodowej w biathlonie na sezon 2011-2012. Przez wiele lat uprawiał wyczynowo biathlon. Mistrz Polski juniorów w biegach sprinterskich w latach 2001 i 2002, także drużynowy Mistrz Polski w 2002. Brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów w sztafecie w 2002. Odnosił liczne sukcesy w biathlonie zimowym i letnim, wygrywając zawody pucharu Polski. W 2008 roku uplasował się na 4. miejscu w Jizerskiej 50 stylem dowolnym. W 2009 roku zwyciężył w Biegu Gwarków i Jilemnickiej 50, zajął także 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w biathlonie. Wielokrotnie zajmował wysokie pozycje w ważnych zawodach startując jako zawodnik wyczynowy i amator.

zaktualizowano piątek, 10 czerwca 2011 08:58
Oceń artykuł
(5 głosów)
Komentarze (2)
Szklarz
Szklarz Zachęcił mnie ten materiał. Dziś zaczynam robić w domu ćwiczenia imitacyjne!
10.06.2011, 03:03
Głosy: +1
Amatorka
Amatorka Bardzo fajny materiał! Czekam na dalszy ciąg!
10.06.2011, 10:49
Głosy: +1
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas