Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way MT Sport SkiGo

Ćwiczenia rozwijające siłę eksplozywną kończyn dolnych [FILM]

opublikowano: 08 września 2015 autor: Redakcja
Przedstawiamy dwanaście ćwiczeń, których zadaniem jest kształtowanie tzw. siły eksplozywnej, mającej szczególne znaczenie podczas biegu techniką klasyczną na nartach. Trening bardzo pozytywnie wpływa też na równowagę statyczną i dynamiczną.

Siła eksplozywna

Pojęcie to określa zdolność do rozwijania siły maksymalnej w jak najkrótszym czasie. Siła eksplozywna ma znaczenie tylko w ruchach, w których czas ich trwania jest mniejszy niż 300 ms, tak jak podczas odbicia w technice klasycznej. Często stosowanym miernikiem siły eksplozywnej (szybkości rozwijania siły) jest indeks prędkościowo-siłowy określający maksymalną wartość siły podzieloną przez czas jej uzyskania (IdPS = Fmax / t).

Ćwiczenia pokazane na filmie mają szczególne znaczenie dla narciarzy biegających techniką klasyczną. Jednak powinni je wykonywać także miłośnicy techniki łyżwowej. Sfilmowany trening rozwija nie tylko siłę eksplozywną, ale poprawia także równowagę statyczną i dynamiczną, które są ważnym elementem efektywnego biegu na nartach.

Zaprezentowane ćwiczenia narciarze wykonują praktycznie przez większość roku. Szczególne nasilenie ćwiczeń w sporcie wyczynowym przypada na okres budowania siły specjalnej (czerwiec - lipiec). W celu podtrzymania cech ćwiczenia te stosuje się także w późniejszych etapach przygotowania, nie wyłączając okresu startowego.

Przyciemnij tło

zaktualizowano wtorek, 16 maja 2017 14:15
Oceń artykuł
(5 głosów)
Komentarze (1)
galernik
galernik fajnie ćwiczą tylko dlaczego są pochyleni i wpatrzeni w trawę. Moja włoska trenerka bardzo mi na to zwracała uwagę
15.02.2016, 21:21
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Dzisiaj
Olo odpowiedział(a) w temacie Odp: Odkupię numer na 15 CT 24.02 na forach.
11:06
Wczoraj
4 dni temu
pawkrm utworzył(a) nowy temat Sklepy w Krakowie na forum.
04:16
Więcej
Więcej

lubią nas