Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

PŚ w Jakuszycach: Urodzinowy triumf i wielka feta Kowalczyk

opublikowano: 19 stycznia 2014 autor: Michał Chmielewski

PŚ w Jakuszycach: Urodzinowy triumf i wielka feta Kowalczyk

Michał Rolski
Zgodnie z oczekiwaniami Justyna Kowalczyk zdeklasowała rywalki w biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną. Tuż po dekoracji na środku stadionu odbyła się urodzinowa feta zwyciężczyni.

W niedzielę na Polanie Jakuszyckiej nikt nie miał wątpliwości. Faworytką biegu dystansowego była Justyna Kowalczyk. Podkreślali to nie tylko dziennikarze, ale też – a może przede wszystkim – kibice. W dniu swoich 31. urodzin Justyna nie zawiodła, a publiczność wyśpiewała jej szczere życzenia. Drugą na mecie Julię Czekaliewą wyprzedziła o 40 sekund, a trzeciej Julii Iwanowej dołożyła grubo ponad minutę.

Liczącą sobie 2700 metrów pętlę zawodniczki pokonywały czterokrotnie. Momentem kulminacyjnym biegu, zarówno żeńskiego jak i męskiego, była tzw. Turbinka – jeden z najbardziej stromych podbiegów w Górach Izerskich. To na nim, na drugim okrążeniu Polka odjechała konkurentkom. Prowadzenia nie oddała już do końca.

Na szczególną uwagę zasługują wyniki pozostałych reprezentantów naszego kraju. Znakomite 19. miejsce zajęła Paulina Maciuszek, a debiutancki punkcik wywalczyła młoda Ewelina Marcisz. Na trasie nie obserwowaliśmy sobotniej bohaterki Sylwii Jaśkowiec. Ta na Polanie pojawiła się tylko w celach treningowych.

Reprezentująca AZS Katowice Kowalczyk od organizatorów dostała ogromny bukiet kwiatów. Następnie – ku uciesze publiczności – zabawa przeniosła się na środek białego placu gdzie solenizantka w towarzystwie m.in. rodziców pokroiła ogromny tort. Bardzo wiele czasu poświęciła tłumnie zgromadzonym dziennikarzom, a szczególnie serdecznie rozmawiała z prezesem Biegu Piastów Julianem Gozdowskim.

Czy za dwa lata Justyna przyjedzie na Polanę jeszcze jako zawodniczka – nie wiemy. Wiemy natomiast, że przyciąga fanów narciarstwa jak magnes i aż strach pomyśleć, co będzie gdy przestanie on działać.

 

zaktualizowano niedziela, 19 stycznia 2014 15:46
Oceń artykuł
(0 głosów)
Michał Chmielewski

Michał Chmielewski

Dziennikarz sportowy specjalizujący się w narciarstwie klasycznym. Niestety nie udało mu się być najlepszym na polu sportowym - wiele lat spędzonych przy skoku o tyczce nie przyniosło upragnionego medalu Mistrzostw Polski. Wieloletni narciarz i zjazdowiec nawrócony na biegówki. Współtwórca cyklu "Polska biega na biegówkach" w Gazecie Wyborczej. Ze spikerskim i radiowym doświadczeniem stara się nieść najlepsze informacje i opinie.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas