Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Zawodnicy z czterech kontynentów na listach startowych Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie

opublikowano: 14 stycznia 2014 autor: Redakcja
Organizatorzy odliczają już dni i godziny do rozpoczęcia Pucharu Świata w biegach narciarskich na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W najbliższy weekend 18-19 stycznia 2014 r. na trasach w Jakuszycach ścigać się będą zawodniczki i zawodnicy z 22 krajów. Nie zabraknie w tej stawce Justyny Kowalczyk, która w swoje urodziny (19 stycznia) pobiegnie na swoim koronnym dystansie – 10 km techniką klasyczną.

Mimo, że w Szklarskiej Porębie nie zobaczymy Norwegów i Szwedów, na listach startowych znajduje się bardzo dużo nazwisk zawodników z całego świata. Wysoka frekwencja zasługują na miano generalnej próby przedolimpijskiej. Deszcz i ciepło w minionych tygodniach utrudniały zadanie organizatorom, ale nie dopuszczali oni myśli, że zawody zostaną odwołane. Na Polanę Jakuszycką śnieg jest dostarczany z tych miejsc w Górach Izerskich, gdzie nie jest niezbędny, by zawody mogły się odbyć.

Zebrany śnieg usypaliśmy w 60 wielkich pryzm. Rozsypujemy go na trasie – wyjaśnia Dariusz Serafin z biura zawodów.

Nie znaczy to, że do czasu rywalizacji uczestnicy PŚ nie będą mogli trenować. Na trasach leży śnieg, co prawda niezbyt gruby (z soboty na niedzielę 11-12 stycznia spadło 7 cm świeżego puchu), ale da się po nim biegać na nartach.

Ten trud organizacyjny na pewno doceni Justyna Kowalczyk, która już od poniedziałku, 13 stycznia, jest w Szklarskiej Porębie i trenuje na trasie zawodów. - Warto pojechać na te zawody także dlatego, by fetować Justynę i to w jej urodziny. Jej to się po prostu od nas wszystkich należy! – podkreśla Jacek Jaśkowiak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego PŚ.

Inną gwiazdą zawodów będzie Kikkan Randall z USA, specjalizująca się w sprintach, w których jest zresztą aktualną mistrzynią świata w drużynie. Zabraknie Norwegów, którzy w tym samym czasie mają mistrzostwa kraju. Nie będzie również reprezentacji Szwecji.

Będą natomiast reprezentanci USA (wspomniana Kikkan Randall), Kanady (Ivan Babikow, Alex Harvey i Devon Kershaw), Rosji (Nikołaj Moriłow, Aleksiej Pietiuhow, Siergiej Ustiugow), Niemiec (Denise Herrmann, Kathrin Zeller, Jozef Wenzl) czy Włoch (Gaia Vuerich i Federicco Pellegrino) oraz Szwajcarzy (Dario Cologna), Węgrzy, Bułgarzy, Rumuni, Chińczycy, Australijczycy, Kazachowie. Dzięki temu rywalizację na Polanie Jakuszyckiej można określić jako wydarzenie globalne, bo gromadzące zawodników z czterech kontynentów.

Liczną reprezentację wystawi oczywiście nasz kraj, bo – jako gospodarzowi pucharowych zawodów – przysługuje nam dodatkowych dziesięć miejsc. Stąd prócz m.in. Justyny Kowalczyk, Sylwii Jaśkowiec i Pauliny Maciuszek wśród pań oraz Macieja Staręgi i Macieja Kreczmera wśród panów, nasze barwy reprezentować będą również juniorzy.

Przypominamy, że bilety na trybuny przy trasie zawodów Pucharu Świata można kupić na stronach: www.pucharswiata.com i www.ebilet.pl, a także w Biurze Turystyki Almar w Szklarskiej Porębie.

 

zaktualizowano sobota, 18 stycznia 2014 11:34
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas