Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Team nabiegowkach.pl pokazał lwi pazur podczas SGB Ultrabiel 2016

SGB Ultrabiel to nowy polski maraton narciarski organizowany przez członków teamu nabiegowkach.pl. Nic dziwnego, że w imprezie tej wzięła udział duża grupa przedstawicieli najlepszego krajowego teamu narciarskiego. Zawodnicy z naszej drużyny wygrali wszystkie biegi tej imprezy. Gratulujemy.

SGB Ultrabiel to impreza skupiająca trzy biegi narciarskie techniką klasyczną na dystansach: 10 km, 20 km i 60 km - najdłuższym w Polsce. Zawody odbyły się 12 marca 2016 roku w Górach Bialskich w gminie Stronie Śląskie. Pomysłodawcami i organizatorami tej imprezy było dwóch członków teamu nabiegowkach.pl - Marek Tokarczyk i Michał Rolski. Sędzią głównym zawodów trener naszej drużyny - Józef Michałek. Autorem przebiegu tras zawodów - Sylwester Tomaszewicz. Cieszy nas fakt, że w zawodach wzięło udział wielu zawodników reprezentujących barwy teamu nabiegowkach.pl.

Józef Michałek i Marek Tokarczyk

Impreza, choć debiutowała, przyciągnęła wielu mocnych zawodników z Polski i Czech. Sportowcy z naszej portalowej drużyny mieli z kim rywalizować. Nie było łatwo. Mimo to na trzech dystansach w kategoriach open odnieśliśmy zwycięstwa (choć formalnie na 20 km nie, ale o tym poniżej). Nasi zawodnicy wiele razy stawali na podium w open i kategoriach wiekowych. Spiker chyba już nawet przez sen mówi "team nabiegowkach.pl", tyle razy powtarzał nazwę drużyny podczas dekoracji.

Zawodnicy portalowego teamu w sumie zdobyli 16 medalowych miejsc, w tym 4 zwycięstwa open. Na pierwszych pozycjach kończyli bieg Robert Faron i Kasia Witek na 60 km, Jadwiga Grynkiewicz na 20 km i Jan Łacek na 10 km. Nieformalnym zwycięzcą biegu na 20 km został też Grzegorz Legierski.

Dramatycznie na trasie

Dumnym z osiągniętego wyniku może być Grzegorz Legierski, który w biegu na 20 km został nieformalnym zwycięzcą. Uzyskał najlepszy czas wyścigu (1:06:01) wyprzedzając o ponad dwie minuty Czecha Michala Duchaca (1:08:06). Jednak oficjalnie puchar zwycięzcy trafił do naszego południowego sąsiada.

Grzegorz Legierski

Grzegorz po starcie zderzył się z innym czeskim biegaczem. Uszkodził kija swojego oraz drugiego zawodnika. Oddał swojego sprawnego kija poszkodowanemu w tej kolizji, a sam wrócił na start. Poszukiwanie zapasowych kijów trwało nawet 5 minut. Komplet turystycznych kijów, który pożyczył mu jeden z kibiców, nie spełniał parametrów, do jakich przywykł nasz zawodnik - faworyt tego biegu, ale to nie przeszkodziło Grześkowi osiągnąć najlepszego wyniku. Choć czas netto uzyskany na mecie zapewniał mu zwycięstwo, to zgodnie z regulaminem dla zawodników startujących z pierwszego sektora rozstrzygający był czas brutto. Mimo tak istotnej straty czasowej Grzegorz uplasował się aż na 6 pozycji w ogólnej klasyfikacji.

Pasjonujący był też finish Piotra Michałka, który na dzień przed zawodami postanowił pobiec na dystansie 60 km. Zdecydowała z jednej strony ciekawość zawodnika jak poradzi sobie z tak długą trasą. Z drugiej strony Piotr podkreślał historyczny fakt udziału w pierwszej edycji nowego maratonu. Piotrek Michałek na mecie był trzeci, ex aequo z Jackiem Staroniem z KrosSki Briko Maplus. Kibiców wyczekujących na mecie zaskoczył fakt, że obaj zawodnicy zakończyli bieg trzymając się pod rękę, rezygnujac z rywalizacji o trzeci stopień podium.

Piotr Michałek z Jackiem Staroniem docierają do mety

- Przez bardzo długi dystans trzeciego okrążenia współpracowaliśmy i biegliśmy razem. Na ostatnim zjeździe odjechałem Piotra na 100 metrów. Mógłbym wpaść na metę przed nim. Ale to, że dobiegłem właśnie na trzeciej pozycji, zawdzięczam też Piotrowi. Stąd nasza decyzja na końcówce dystansu, że ukończymy bieg razem – wyjaśnił nam Jacek Staroń na mecie.

To miło, że na zawodach sportowych i tam gdzie jest sportowa walka o czołowe pozycje, jest też miejsce na koleżeństwo i fair play.

Rywalizację w biegu głównym Ultrabiel, na dystansie 60 km, wygrał nasz teamowy kolega Robert Faron. Robert walczył o zwycięstwo i miejsce w kronikach biegu z Wojciechem Suchwałko. Na ostatnim podbiegu, czyli w okolicach ⅔ długości trasy Robert zaatakował, zwiększył tempo i zyskał decydującą przewagę nad rywalem. Na mecie nie krył zadowolenia i szczęścia. Trudno mu się dziwić.

Robert Faron

 

Do historii imprezy i polskich biegów narciarskich przeszła także Kasia Witek, która jako pierwsza z pań pokonała dystans 60 km. Dla naszej najlepszej zawodniczki był to pierwszy w życiu tak długi maraton pokonany w rywalizacji sportowej, na mecie była bardzo zmęczona. Kasia uzyskała znakomity wynik i trzynastą pozycję open na mecie. Nad drugą kobietą miała blisko 1 godzinę i 20 minut przewagi!

Kasia Witek

 

Bieg na 20 km wygrała nasza polska zawodniczka Jadwiga "Jagoda" Grynkiewicz, która na co dzień mieszka i trenuje na Litwie, a na Ultrabiel przyjechała specjalnie z Wilna. Jagoda najmocniejszą zawodniczkę Skipol.pl teamu - Edytę Olcoń - wyprzedziła o ponad 4 minuty.

Jagoda Grynkiewicz

Na uwagę zasługuje też udany debiut w naszej drużynie Agaty Tomaszewicz, która w biegu na 10 km była trzecia wśród kobiet i druga w kategorii wiekowej. Agata dołącza od kwietnia do naszego szkolenia i mamy nadzieję, że będzie regularnie punktować dla teamu nabiegowkach.pl.

Wyniki zawodników teamu nabiegowkach.pl w SGB Ultrabiel 2016

Ultrabiel 60 km

mężczyźni

 • 1. Robert Faron - 1 M.4
 • 3. Piotr Michałek - 2. M4
 • 7. Władysław Olszowski - 4. M4

kobiety:

 • 1. Katarzyna Witek - 1. K2

Ultrabiel 20 km

mężczyźni:

 • 6. Grzegorz Legierski - 4. M4 (nieformalne 1. w open i w M4)
 • 8. Sylwester Tomaszewicz - 2. K3
 • 20. Robert Romanowicz - 6. M4

kobiety:

 • 1. Jadwiga Grynkiewicz - 1. K4
 • 6. Anita Wesołowska - 1. K3
 • 7. Joanna Kujawska - 2. K3

Ultrabiel 10 km

mężczyźni:

 • 1. Jan Łacek - 1. M4
 • 4. Kazimierz Legierski - 3. M4

kobiety:

 • 3. Agata Tomaszewicz - 2. K3

Galeria zdjęć sportowców z teamu nabiegowkach.pl znajduje się na facebookowym profilu naszej drużyny.

Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas