Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Team nabiegowkach.pl trenował na zgrupowaniu w Nowym Mieście na Morawach

Czternaście osób szkolących się przy teamie nabiegowkach.pl wraz z trenerem spędziło dziewięć dni na narciarskich treningach w profesjonalnym ośrodku dla biegaczy narciarskich i biathlonistów w Nowym Mieście na Morawach. Obfitość śniegu i bliskość tras narciarskich pozwoliła trenować na śniegu dwa razy dziennie.

Tygodniowe zimowe zgrupowania stały się już tradycją dla osób, które uczestniczą w całorocznym szkoleniu z biegów narciarskich organizowanym przy teamie nabiegowkch.pl. W pierwszym roku trwania naszego programu zgrupowanie odbywało się w Jakuszycach. W następnym był wyjazd na pierwszy śnieg do włoskiego Livigno. W tym sezonie przyszedł czas na Czechy i nowoczesny, jeden z najlepszych w Europie ośrodków - Vysočina Arena w Nowym Mieście. To miejsce obfituje w trasy, które idealnie nadają się zarówno do treningu technicznego, jak i długich wybiegań.

 

Ćwiczenia techniki oraz treningi siłowo-wytrzymałościowe odbywały się przed południem na stadionie Vysočina Arena, na którym zaledwie cztery tygodnie wcześniej w ramach Pucharu Świata rywalizowały największe gwiazdy biathlonu. Trudne wyczynowe, ale perfekcyjnie przygotowane trasy zachwyciły wszystkich uczestników obozu. Sportowego ducha tego obiektu czuć było na każdym kroku, zwłaszcza, że w tym samym czasie na stadionie trenowały biathlonowe kadry Kanady, Białorusi i oczywiście Czech.

- Jestem zdania, że na pewnym poziomie zaawansowania treningi na płaskich trasach w Jakuszycach, czy wielu innych miejscach w Polsce, nie przynoszą takich efektów, jak wiele dni i godzin wybiegania na trasach o pełnej konfiguracji terenowej. W Vysočina Arena na jednej pętli znajdują się podbiegi i zjazdy o różnym nachyleniu, zakręty w obie strony, czy miejsca do wydajnych ćwiczeń elementów techniki - wyjaśniał Józef Michałek, trener teamu nabiegowkach.pl.

Popołudniowe treningi stanowiły zwykle spokojne wybiegania z ćwiczeniami elementów techniki klasycznej lub łyżwowej. Z hotelu Hornik, w którym grupa się kwaterowała, można było wyjść bezpośrednio na wyratrakowaną trasę, a po wyjeździe z lasu na biegaczy czekały kilometry dobrze przygotowanych i niezwykle szerokich szlaków wiodących wśród pól i pagórków.

Późnym popołudniem był czas na serwisowanie nart i towarzyskie pogaduchy przy czeskich trunkach. Udało się także zwiedzić prywatne muzeum prowadzone przez Milana Slonka, potomka pierwszych wytwórców nart na Morawie, który z wielką pasją opowiadał i pokazywał bezcenne eksponaty. Grupa spotkała się również na kolacji z przyjacielem naszego trenera, czyli czeskim trenerem Jiřím Ročárkiem, ojcem zawodnika o tym samym imieniu znanego m.in. z doskonałych wyników w Biegu Piastów. Wszyscy razem spędzili przyjemny wieczór w narciarskiej gospodzie z klimatem retro.

Obowiązki rodzinne i służbowe nie pozwoliły wszystkim zostać do końca zgrupowania, jednak ci, którzy wytrwali, mieli okazję do sprawdzenia swoich możliwości w wieczornych zawodach organizowanych na pucharowej trasie w Vysočina Arena. Pięciu, dotąd mniej doświadczonych w startach, sportowców zadebiutowało w zawodach techniką łyżwową radząc sobie z trasą i rywalami nadspodziewanie dobrze. Dzięki czeskim kontaktom Józefa Michałka nasi reprezentanci mieli do dyspozycji ogrzewaną szatnię. Trener również profesjonalnie przygotował swoim podopiecznym narty, mogli więc poczuć się jak ekipa teamowa na pucharze świata. Był to doskonały sprawdzian na zakończenie obozu.

Tylko w pierwszy weekend pobytu grupy pogoda była kapryśna, padał śnieg i mocno wiało. Później było już tylko lepiej, bo mimo dużego mrozu panowała bezwietrzna i bezchmurna pogoda. I takie także było to zgrupowanie, słoneczne, śnieżne i udane. Zarówno od strony towarzyskiej, jak też sportowej.

Więcej zdjęć ze zgrupowania znajdziesz na facebookowym profilu teamu nabiegowkach.pl w albumie Zgrupowanie, 14-22.01.2017, Nové Město na Moravé.

Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas