nabiegowkach.pl > Sprzęt > Kupujemy: spodnie na narty biegowe

Kupujemy: spodnie na narty biegowe

Kupujemy: spodnie na narty biegowe

Spodnie to jedna z ważniejszych części garderoby narciarza biegowego. Mogą być luźne lub obcisłe. Z szelkami lub bez. Jakie cechy powinna mieć spodnia część naszej odzieży, którą nosimy na biegówki? Podopowiadamy jak wybrać.

Wbrew pozorom spodnie to jedna z ważniejszych części ubioru każdego narciarza. W trakcie biegu niemal przy wszystkich krokach techniki klasycznej i łyżwowej nogi pracują intensywnie, pocą się i wydzielają ciepło. Ruchy powinny być nieskrępowane. Spodnie muszą być odporne na wiatr, padający lub pryskający spod nart śnieg, także na upadki, czyli uszkodzenia mechaniczne i przemoknięcia.

Bywa wietrznie, mokro i zimno

Ochorna przed śniegiemSpodnie, które wybierzemy na biegówki, powinny zapewniać nam komfort, także termiczny, w różnych warunkach pogodowych. Te mogą się radykalnie zmieniać nawet w ciągu dnia, zwłaszcza zimą w górach. Bezwietrzny i suchy dzień potrafi w ciągu kilku godzin zmienić się w wichurę ze śnieżycą. Zwłaszcza, jeśli na nartach pokonujemy większe różnice wysokości, bo na górze warunki mogą być zupełnie inne.

Podczas biegu na nartach jesteśmy narażeni na większość warunków, które kojarzą się zazwyczaj z niepogodą. Wiatr – ten naturalny, jak też napór powietrza podczas szybszych zjazdów, zimne powietrze, opady, w tym mokrego śniegu i deszczu. Z tym muszą poradzić sobie nasze spodnie.

Odpowiednie dla wysiłku

Krótki spodnie na biegówkach?Pomimo tego, że na nartach zdarza nam się biegać podczas złej i mroźnej pogody, wybierając spodnie weźmy pod uwagę charakter ruchu. W przeciwieństwie do sportów, przy których głównie się zjeżdża, na biegówkach przez większość czasu ciało pracuje. Nawet jeśli na zewnątrz wieje i trzaska mróz, organizm rozgrzewa się od środka. Z tego powodu na biegówki należy wybierać odzież przeznaczoną do tego sportu. Spodnie, nawet zimowe, do joggingu, nie zapewnią odpowiedniej ochrony przed wiatrem i chłodem. Odzież na zjazdówki i snowboard będzie zdecydowanie za ciepła i włożenie takich spodni będzie skutkować szybkim przegrzaniem.

Warto zwrócić uwagę

Membrana przeciwwiatrowa

MembranaWiększość dobrych spodni do narciarstwa biegowego ma wszytą membranę, najczęściej przeciwwiatrową. Można też spotkać odzież z „błoną” wodoodporną, która zawsze chroni też przed wiatrem. Negatywną cechą materiałów odpornych na wodę lub wiatr jest ich obniżona „oddychalność czyli zdolność odparowywania wilgoci (potu). Drugi minus – są mało elastyczne i rozciągliwe, więc trudniejsze do dopasowania.

W zależności od modelu i producenta membrana może pokrywać całe spodnie (przód i tył), jak też tylko wybrany ich element – zazwyczaj przednią część.

Membrana na całej powierzchni

Membrana na całościTo dobry wybór dla osób, które biegówki traktują jako formę rekreacji i spokojnej turystyki, gdzie intensywność ruchu nie jest wysoka, przez co wydatek cieplny i pocenie są ograniczone. Takie spodnie też dobrze sprawdzają się u osób początkujących, którym zdarzają się częste upadki. Nawet membrana przeznaczona do ochrony przed wiatrem zawsze trochę chroni też przed wodą. Taka garderoba przyda się także osobom, które biegają na odkrytym terenie, gdzie często wieją silne wiatry.

Membrana na przedniej połowie

Membrana na przedzieWystępuje zazwyczaj w spodniach, w których tył uszyty jest z elastycznego i dobrze oddychającego meteriału typu lycra. W takiej odzieży dobrze będą czuć się osoby biegające intensywnie, gdyż pot i nadmiar ciepła łatwiej wydostaną się na zewnątrz. Membrana na przedzie chroni czułe miejsca ciała i zapobiega wychłodzeniu podczas wyższych prędkości na zjazdach.

Membrana na ograniczonej powierzchni

W sklepach spotykamy także modele, w których membrana pokrywa mniejszą część powierzchni spodni, osłaniając np. tylko okolice bioder, czy uda. Membrana w wybranych strefachTakie spodnie docenią sportowcy, którym zależy na daleko idącym kompromisie pomiędzy ochroną przed wiatrem, a oddychalnością. Mogą też wybrać je osoby biegające na nizinach, gdzie nie występuje ryzyko wychłodzenia na zjazdach.

Ocieplenie

Na nartach biegamy w zimie, gdy słupek rtęci spada zazwyczaj poniżej zera. Spodnie mają chronić przed chłodem, czyli materiał, z którego są uszyte, powinien stanowić dobrą izolację, zwłaszcza na przedniej stronie spodni. Ciepły materiałProducenci stosują różne „ocieplenia”, czasami jest to grubszy, cieplejszy materiał typu fleece lub mesh. Wykorzystywane są też specjalne, nowoczesne materiały izolujące, np. Primaloft. Bywa też, że po wewnętrznej stronie spodni znajdujemy materiałową siateczkę. Jej zadaniem jest stworzenie izolującej przestrzeni wypełnionej powietrzem ogrzanym przez ciało.

Długość i krój nogawek

Nogawki powinny być na tyle długie, aby ich końce można było założyć na mankiet buta. Wówczas chronią przed dostawaniem się chłodu i śniegu do środka. Jeżeli nogawki wpuścimy do buta, mogą uciskać. Nogawki na butyZwłaszcza przy butach, które spinane są klamrą w kostkach. Jeśli używamy leginsów, które na końcach nie mają takich elementów jak suwaki, ściągacze, czy gumki, nałożenie ich na buta może być trudne, ale wpuszczenie do środka nie powinno przeszkadzać.

Krój

Firmy specjalizujące się w produkcji odzieży do narciarstwa biegowego oferują nam „portki” obcisłe – legginsy, luźne, z szelkami lub bez. Przy wyborze kroju powinniśmy się kierować przede wszystkim komfortem i upodobaniami. Każdy fason ma swoje zalety przy różnych formach aktywności i specyficznych oczekiwaniach użytkowników.

Spodnie luźne

Dobrze nadają się do turystki i rekreacji. Luźny krój ułatwia założenie dodatkowych warstw bielizny. Pusta przestrzeń między materiałem, a nogami, wypełniona ogrzanym przez ciało powietrzem, stanowi dodatkową warstwę izolującą. Dlatego takie spodnie będą dobrym wyborem na mrozy. Osoby, które często się wywracają, powinny wybrać spodnie luźniejsze. Jeśli przemokną, lepiej aby odstawały od ciała.

Spodnie obcisłe – legginsy

Taką odzież z reguły wybierają sportowcy. Spodnie tego typu nie krępują ruchów, nie furczą na wietrze i są aerodynamiczne. Dobrze także odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Ze względu na ścisłe przyleganie do nóg przy mrozach i ograniczonej aktywności bywa w nich chłodniej. Nie każdy też lubi tak dopasowaną, i podkreślającą mankamenty figury, odzież. Są osoby, które czują się w nich jak w „rajtuzach”.

Z bliska

Suwaki

SuwakiZamki błyskawiczne pozwalające na rozpięcie nogawek ułatwiają zakładanie spodni. Gdy sięgają niemal do kolan umożliwiają wsunięcie nóg nawet przy założonych butach. Suwaki na całej długości pozwalają na szybkie i komfortowe zakładanie i ściąganie, np. po rozgrzewce.

 

Stopery

StoperySilikonowe stopery po wewnętrznej stronie ściągacza w pasie i końcówek nogawek zapobiegają zsuwaniu się spodni.

 

Tasiemka w pasie

TasiemkaPozwala na dopasowanie szerokości odzieży do pasa, zapobiega dostawaniu się do środka zimnego powietrza i zsuwaniu spodni, zwłaszcza przy bezkroku, w którym pochylamy tułów.

 

Szelki

SzelkiDzięki nim spodnie nie opadają, nie trzeba ich tak mocno wiązać w pasie. Utrudniają jednak „załatwianie potrzeby” bez ściągania kurtki.

 

Wywietrzniki

WywietrznikiNiektórzy producenci stosują je na przodzie kolan. Ułatwiają wentylację w odzieży uszytej z wykorzystaniem membrany.

 

Kieszenie

KieszenieZ jednej strony przydają się na przechowanie kluczy, czy telefonu. Z drugiej strony, zwłaszcza przy obcisłym kroju, suwaki kieszeni, czy schowane w nich przedmioty, mogą powodować dyskomfort w trakcie ruchu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl