nabiegowkach.pl > Imprezy > Relacje > Toni Escher i Magdalena Kobielusz wygrywają Bieg Piastów na 30 km

Toni Escher i Magdalena Kobielusz wygrywają Bieg Piastów na 30 km

W piątek 1 marca 2019 roku w Jakuszycach rozpoczęły się główne konkurencje Biegu Piastów. Ścigano się dowolnie na 30 km – ten bieg zaliczany jest do ligi Worldloppet – i w biegu towarzyszącym na 6 km techniką klasyczną, w którym zwyciężyli Piotr Sobiczewski i Klara Moravcova.

Choć Bieg Piastów trwa od ostatniego weekendu lutego – w sobotę 23 lutego odbył się pierwszy bieg Festiwalu Narciarstwa Biegowego – to najważniejsze konkurencje tradycyjnie pozostawiono na sam koniec. Pierwszy z trzech tegorocznych polskich biegów zaliczanych do międzynarodowej ligi narciarskich biegów długodystansowych Worldloppet – na 30 km techniką dowolną – rozpoczął się w piątek 1 marca o 10:00. Pogoda nie rozpieszczała zawodników, od rana padał deszcz, chwilami mocny. Na szczęście opady zelżały gdy zawodnicy ustawiali się w sektorach startowych i rozpoczynali bieg. Panowała jednak lekka mgła. Wilgoć i lejąca się z nieba woda na pewno nie są przyjemne, zaletą były za to szybkie warunki.

Trzydziestkę Biegu Piastów wygrał Toni Escher. Niemiec jest już specjalistą w wygrywaniu tego wyścigu, był najszybszy także przed rokiem. W tym sezonie zwycięzcy pokonanie trasy zajęło 1:20:16. Na drugim miejscu do mety ze stratą niecałej pół minuty dotarł Mateusz Chowaniak (UKS Regle Kościelisko). Trzecie miejsce i strata niecałych dwóch minut do zwycięzcy dla Czecha Martina Svarca (SKI Klub Jablonec).

Wśród pań najszybciej (w czasie 1:25:11) trasę pokonała Magdalena Kobielusz (SSR LZS Sokół Szczyrk). Kolejna zawodniczka – druga na linii końcowej Agata Warło potrzebowała na przebycie dystansu 30 km o ponad 5 minut więcej niż zwyciężczyni. Trzecie miejsce zajęła Czeszka Tereza Hujerova (Ski Klub Jablonec nad Nisou), której ukończenie dystansu zajęło kolejne cztery minuty.

Dwie godziny po starcie biegu na 30 km do ścigania się przystąpili rywalizujący klasykiem na 6 km. Choć w zawodach brało udział blisko 600 uczestników organizatorzy nie zdecydowali się na podział na sektory i wyznaczenie miejsc startowych choćby najlepszym. To powodowało wiele zamieszania na starcie.

Najszybciej trasę pokonał Piotr Sobiczewski (0:20:14), który o sekundę wyprzedził Wojciecha Wojtyłę (LKS Pogórze). Trzeci linię końcową przeciął z kolejna sekundą straty tegoroczny Mistrz Polski Amatorów na średnim dystansie – Jacek Staroń reprezentujący Krosski Remsport.

Wśród pań bieg najszybciej ukończyła Czeszka Klara Moravcova (SKI Klub Jablonec), którą do ostatniej chwili goniła najszybsza polska amatorka Katarzyna Witek (team nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła). Ostatecznie Moravcovej zmierzono czas 0:21:40. Polka potrzebowała 7 sekund więcej. Trzecie miejsce i strata 10 sekund do zwyciężczyni dla Marceliny Wojtyły (MKS Istebna / Skipol.pl Team).

Pełne wyniki z obu biegów znajdziesz załączone pod tekstem w plikach do pobrania.