W co się ubrać? To odwieczne pytanie kobiet przed wyjściem z domu. Początkujący biegacze z pewnością zadadzą je sobie również. Przeczytaj jak skompletować strój na biegówki i w co się ubrać, w zależności od pogody i poziomu aktywności.
Minęły bezpowrotnie czasy, gdy do uprawiania sportów wystarczała bawełniana koszulka, dresy, a na wierzch ortalionowa kurtka przeciwdeszczowa. Firmy oferujące odzież sportową prześcigają się w wykorzystywaniu zaawansowanej technologii i nie jest to tylko chwyt marketingowy. Ubrania techniczne, syntetyczna bielizna termoaktywna i zewnętrzna odzież z membranami faktycznie skutecznie chronią przed zimnem, deszczem i wiatrem, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie potu na zewnątrz.
Najlepiej zaopatrzyć się w ubrania dedykowane do narciarstwa biegowego, można je kupić w specjalistycznych sklepach, a nawet w popularnych sieciówkach. Osoby, które nie chcą zaczynać przygody z biegówkami od zakupu takich rzeczy, mogą wykorzystać elementy zimowej odzieży rowerowej. Natomiast ubrania typowo biegowe mogą nie zapewnić wystarczającej ochrony przed zimnem i wiatrem, np. w czasie szybkich zjazdów na biegówkach.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Stawiasz pierwsze kroki na biegówkach? Na początku będziesz poruszać się powoli i choć twój ruch będzie raczej przypominał marsz niż bieganie, to z pewnością tętno wzrośnie i możesz się pocić. Rozsądnie dobrany strój nie tylko poprawi komfort biegania, ale także ochroni cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami przemarznięcia i przewiania organizmu. Najlepsze będzie ubranie zgodne z zasadą kilku warstw, czyli potocznie mówiąc „na cebulkę”.
Najbliżej ciała nosimy bieliznę termoaktywną, dzięki której pot będzie odprowadzany na zewnątrz, a ciało pozostanie suche. Wiele firm oferuje komplety bielizny w postaci dopasowanej koszulki w długim rękawem i kalesonów, te drugie przydadzą się na mroźną pogodę jako pierwsza warstwa pod spodnie.
Druga warstwa to bluza. Możesz włożyć syntetyczną bluzę dla biegaczy, a na mróz cienki polar. Bawełniane dresy zostaw lepiej w domu, żadna część garderoby nie powinna chłonąć wilgoci.
Na wierzch wkładamy, w zależności od temperatury, siły wiatru i opadów, kurtkę. Przed padającym śniegiem i silnym wiatrem najlepiej chronią kurtki z membranami, np. Goretexem, ale mają one zazwyczaj słabszą oddychalność i gorsze odprowadzanie wilgoci, niewystarczające przy bardzo intensywnym wysiłku. Kurtki dedykowane do narciarstwa biegowego wyglądają jak bluzy, z przodu wzmocnione tkaniną wiatroodporną, a na plecach i pod pachami, czyli tam, gdzie się pocimy intensywniej, dobrze odprowadzające wilgoć.
Spodnie muszą być przede wszystkim wygodne, idealnie sprawdzają się typowe legginsy biegowe, na mróz ocieplane od wewnątrz „meszkiem”. Możesz włożyć też kalesony termoaktywne i spodnie biegowe. Specjalne spodnie biegówkowe są często szyte podobnie jak kurtki, czyli przód grubszy, chroniący przed wiatrem, tył cieńszy.
Nie próbuj biegać w spodniach narciarskich z rozszerzanymi nogawkami, to co jest wygodne na stoku, nie sprawdzi się na szlaku biegowym. Wyjątek możemy zrobić dla dzieci, które w fazie nauki często lądują na siedzeniu i potrzebują ciepłych, nieprzemakających spodni.
Uzupełnieniem stroju jest czapka, zaryzykuję stwierdzenie, że jedna z ważniejszych części garderoby narciarza. Pamiętaj, że organizm aż 30% ciepła traci przez głowę, nie warto ryzykować wychłodzenia, zaniedbując tę część ciała. Na słoneczną, wczesną wiosnę wystarczy cienka czapka utrzymująca ciepło i oddychająca. Na mroźną zimę potrzebujesz cieplejszej, wiatroochronnej czapki, np. z wszytą opaską z windstoppera.
Od kilku sezonów wielką popularnością cieszy się buff, mający szerokie zastosowanie w sporcie i turystyce. Ta bezszwowa tuba uszyta z mikrofibry, mająca doskonałe właściwości hydrofobowe, świetnie się sprawdza jako czapka, opaska, szalik, czy maska w mroźny i wietrzny dzień.
Rękawice są ważnym elementem wyposażenia w narciarstwie biegowym. Są wersje cienkie i grubsze, ale najważniejsze, żeby miały wzmocnienia między kciukiem a resztą palców, jak w rękawiczkach kolarskich. Producenci rękawiczek biegówkowych stosują podobną zasadę, od środka dłoni mocny, nieocieplany materiał, często skóra, a od zewnątrz ocieplenie. Rękawiczki nie mogą być za ciasne, mają się dobrze dopasować do dłoni, tak by wygodnie chwytać kijki. Grube, sztywne rękawice do nart zjazdowych będą za ciepłe i mogą nie zmieścić się w zapięcia kijków, a zwykłe rękawiczki polarowe będą się ślizgać na rączkach kijów, nie ochronią wnętrza dłoni przed obtarciami, a w razie upadku na mokry śnieg szybko przemokną.
Okulary. Nie są niezbędnym wyposażeniem początkującego biegacza, ale przydają się gdy mocno świeci słońce lub pada śnieg. W sklepach sportowych kupisz okulary z wymiennymi szkłami, ciemnymi na słońce i jasnymi na zacinający śnieg lub wiatr. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne albo gogle nie nadają się przy dużym wysiłku i mocnym poceniu się, bo natychmiast się zaparowują. Jeśli uznasz, że potrzebujesz okularów, kup dedykowane do narciarstwa biegowego, czyli do intensywnego wysiłku na mrozie, czy padającym śniegu.
Na koniec jeszcze uwaga nie tylko do pań. Mróz i wiatr niekorzystnie działają na skórę twarzy i usta, a śnieg odbija słońce narażając twarz na poparzenie. Przed wyjściem na biegówki warto posmarować ją specjalnym kremem chroniącym przed odmrożeniem oraz przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
Bieganie turystyczne
Turysta planujący wycieczkę biegową powinien stosować podobne zasady dotyczące stroju, jak biegacz, warto jednak pomyśleć o lepszej ochronie na nogi. Chodzenie w kopnym śniegu, ma swoje wady, do których niewątpliwie należy częste wpadanie w głęboki śnieg, a co za tym idzie mokre buty. Żeby zapewnić sobie suche skarpetki można włożyć specjalne spodnie z zapięciem pod butem lub wyposażyć się w stuptuty, czyli krótkie getry nakładane na buty, które zapobiegają dostawaniu się śniegu do wewnątrz. Możesz też użyć zwyczajnych turystycznych ochraniaczy na buty.
Pamiętaj, wychodząc na narty lepiej odczuwać lekki chłód, który zniknie po rozpoczęciu biegania, niż zbyt ciepłym ubraniem doprowadzić do przegrzania organizmu!