nabiegowkach.pl > Sprzęt > Kupujemy: kurtka na narty biegowe

Kupujemy: kurtka na narty biegowe

Kupujemy: kurtka na narty biegowe

Czym powinna charakteryzować się kurtka do narciarstwa biegowego? Powinna być luźna, czy obcisła? Czy można ją zastąpić kurtką zaprojektowaną dla innych aktywności? Radzimy na co zwracać uwagę przy wyborze.

Chronić przed zimnem i ciepłem

Na nartach biegamy głównie w zimie, a właśnie o tej porze roku zazwyczaj panują najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. Może padać śnieg, deszcz, wiać silny wiatr i trzaskać mróz. Kurtka, jaką wkładamy do biegania na nartach, ma szczególnie ważne zadanie chronić przed wyziębieniem najbardziej podatne na wychłodzenie części organizmu, w tym organy układu oddechowego i krążeniowego.

Bieg narciarski kosztuje nas sporo wysiłku, ciało szybko się nagrzewa od intensywnego ruchu. Podczas biegania na nartach angażujemy nie tylko mięśnie nóg, ale także rąk i tułowia, w związku z tym ciepło jakie przy tym wydzielamy jest większe niż przy innych aktywnościach sportowych. Dlatego dobra kurtka ma nie tylko izolować przed zimnem, ale co ważne, również sprawnie odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoć. Producenci kurtek muszą nieźle się natrudzić, aby osiągnąć jednoczesną ochronę przez zimnym powietrzem napierającym od zewnątrz i ciepłem od wewnątrz.

Projektanci odzieży do narciarstwa biegowego najczęściej stosują różne materiały w strefach szczególnie narażonych na chłód, jak też okrywających części ciała wydzielające najwięcej ciepła. W zastosowaniu są niemal wyłącznie techniczne materiały syntetyczne, które nie chłoną wilgoci jak bawełna, ale odprowadzają ją na zewnątrz.

Gdy przyjrzymy się dobrze zaprojektowanej kurtce przeznaczonej na biegówki zauważymy, że od przedniej strony okrywającej klatkę piersiową, uszyta jest z dobrze izolujących, często wiatroodpornych materiałów, uzupełnionych dodatkowo membraną np. Gore Windstopper, No Wind, Pro Wind Tech itp. W okryciach na niższe temperatury wykorzystuje się często materiał Softshell. Od strony pleców i pod pachami znajdziemy z kolei cieńsze, dobrze odprowadzające wilgoć i ciepło materiały lub wywietrzniki.

Przód - ochrona przed zimnem, tył - wentylacja

Wytwarzana przez organizm energia cieplna zależy od nasilenia wysiłku. Wydatek energetyczny sportowca intensywnie wbiegającego pod górę, a także ciepło jakie przy tym wydziela, są znacznie większe niż ciepło wytwarzane przez turystę spacerującego na nartach w umiarkowanym tempie w terenie płaskim. Dlatego odzież, którą wybieramy na narty biegowe musi być dostosowana do charakteru wysiłku i warunków zewnętrznych. Wybierając się na narciarski spacer w zimny dzień wybierzemy grubszą kurtkę, niż na intensywny trening przy cieplejszej pogodzie. Zawsze jednak w miarę możliwości powinna to być kurtka dedykowana do biegania na nartach.

Zapewniać swobodę ruchów

Podczas biegu narciarskiego poruszamy nie tylko nogami, ale też rękami, wykonujemy również szereg skłonów tułowiem. Kurtka, w którą się zaopatrzymy, musi pozwalać na swobodne wykonywanie ruchów. Rękawy powinny być na tyle długie, aby nie odsłaniały rąk przy każdym wyciągnięciu do przodu. Zadaniem szczelnych mankietów w rękawach jest ochrona przed dostawaniem się do środka zimnego powietrza, a także utrzymywanie rękawów w stałej pozycji zapobiegając ich marszczeniu się. Kurtka powinna sięgać niewiele poniżej pasa. Dzięki temu nie ugniata przy pochylaniu się. Dobrze jeśli jest o kilka, kilkanaście centymetrów dłuższa z tyłu, wówczas chroni nerki także gdy pochylimy się do przodu.

Współczesne kurtki narciarskie mają raczej dopasowany krój. W zależności od modelu i producenta, kurtka może ściśle przylegać do ciała lub zapewniać lekki luz, tak by zmieścić pod nią drugą warstwę odzieży, nie powinna być jednak zbyt obszerna. Za duża kurtka będzie krępować ruchy, a podczas zjazdów furkotać niczym żagiel.

Z bliska

Wysoki kołnierz

Wysoki kołnierz chroni szyjęZadaniem kołnierza jest ochrona szyi i gardła przed wychłodzeniem. Ma on także zapobiegać przed dostawaniem się zimnego powietrza do środka, gdy w pochylonej pozycji i z dużą prędkością zjeżdżamy ze wzniesień. Dlatego kołnierz powinien być wysoki i szczelny. Idealnie jeśli możemy regulować jego szerokość, np. gumką z zaciskiem.

 

Kryty suwak przy szyi

Kryty suwak chroni skórę szyiGdy kołnierz jest wysoki, a suwak zapięty do samej góry, może ugniatać lub ocierać skórę na szyi. Dlatego dobrze jeśli suwak jest osłonięty warstwą materiału.

 

Szczelne mankiety

Szczelne mankiety chronią przed zimnym powietrzem w rękawachZimne powietrze lubi dostawać się także przez rękawy, zwłaszcza gdy dynamicznie wyrzucamy ręce do przodu podczas odpychania się kijami. Mankiety lub ściągacze powinny zapewniać szczelność oraz zapobiegać podnoszeniu się rękawów i utrzymywać je na miejscu podczas pracy rąk.

 

Wiatroodporne elementy

Wiatroodporna warstwa z przodu to dodatkowa ochrona przed zimnemNa nartach biegowych zimne powietrze napiera na biegacza od frontu, tym mocniej im szybciej biegnie lub zjeżdża. Zimny intensywny wiatr, może owiewać nas ze wszystkich stron, ale najbardziej zaszkodzi zdrowiu, gdy wychładza organizm od przodu. Dobrze jeśli przód kurtki i rękawy obszyte są materiałem z wiatroodporną membraną.

 

Wywietrzniki i strefy cieńszego materiału

Wywietrzniki i cieńszy materiał na plecach zapewniają sprawną wentylacjęKurtka powinna zapewniać sprawne odprowadzanie ciepła i potu. Zazwyczaj na plecach i pod pachami znajdziemy wywietrzniki lub pasy cienkiego, przewiewnego i najczęściej elastycznego materiału, przez które ciepło i wilgoć odprowadzane są swobodnie na zewnątrz.

 

Przedłużany tył

Kurtka trochę dłuższa z tył chroni plecy i nerki nawet przy pochyleniu sięTył kurtki dłuższy o 5 do 15 centymetrów to praktyczne rozwiązanie. Taka kurtka osłania nerki nawet gdy mocno pochylimy się do przodu, a nie krępuje ruchów tak, jak okrycie długie z przodu i z tyłu.

 

Dolny ściągacz

Kurtka powinna szczelnie przylegać do bioder, np. dzięki ściągaczowi lub gumceDół kurtki powinnien szczelnie opinać biodra. Niektórzy producenci stosują elastyczne ściągacze, inni gumkę z dodatkową regulacją obwodu kurtki. Ważne, żeby od spodu nie dostawało się zimne powietrze lub śnieg podczas upadku.

 

Taśma zapobiegająca podnoszeniu się

Taśma z gumowymi elementami zapobiegu podnoszeniu się kurtkiW niektórych kurtkach na wewnętrznej części dolnego ściągacza można zauważyć naszyty pas z warstwą silikonową o dużej przyczepności. Taka taśma zapobiega przesuwaniu się kurtki do góry i odsłanianiu nerek i brzucha.

 

Brak kaptura

Podczas biegu na nartach kaptur więcej szkodzi, niż pomaga. Może wydymać się niczym balon przy wiejącym wietrze lub furkotać na zjazdach. W razie opadów śniegu praktyczniejsza jest dobra czapka, kaptur utrudnia widoczność i wentylację.

Czy kurtki dedykowane do innych sportów mogą sprawdzić się na biegówkach?

Większość sportów wykonywanych na świeżym powietrzu jesienią i zimą nie angażuje tak bardzo górnych partii mięśniowych ciała jak na biegówkach. Mało który ze sportów wytrzymałościowych uprawia się w podobnie trudnych warunkach pogodowych. Porównajmy charakter wysiłku, ruchu i warunki jakie panują podczas uprawiania bardziej popularnych sportów, uprawianych także w zimie na świeżym powietrzu.

sport praca rąk pogoda i temperatura niedostatki przy używaniu do biegania na nartach
bieganie i jogging praca rąk znacznie mniej intensywna niż podczas biegu narciarskiego, ruch ramion znacznie ograniczony aktywność wykonywana najczęściej w umiarkowanych warunkach, nie zakłada się intensywnych opadów śniegu, silnego wiatru i bardzo niskich temperatur oraz wychłodzenia spotęgowanego szybkimi zjazdami ze wzniesień kurtki do joggingu ze względu na krój mogą krępować ruch ramion, rękawy mogą się podwijać (często zbyt krótkie), czasami brak mankietów lub ściągaczy w rękawach, a jeśli są to bywają nieszczelne; niskie kołnierze lub ich brak mogą powodować wychłodzenie okolic gardła lub dostawanie się zimnego powietrza do środka, zwłaszcza w pochylonej pozycji na zjazdach; kurtki do joggingu bywają dłuższe niż na biegówki, przez co mogą utrudniać pochylanie się
kolarstwo praktycznie brak pracy rąk na rowerze rzadko jeździ się podczas śnieżycy, czy przy -20 st. C, ale ze względu na większe prędkości poruszania się niż na biegówkach, można uznać, że warunki pogodowe są równie ekstremalne brak pracy rąk i mocniej pochylona sylwetka podczas jazdy na rowerze wymuszają specyficzny krój kurtki i ochronę w innych miejscach (np. ocieplacz nerek), kurtki rowerowe często mają kieszenie z tyłu na wysokości nerek, podczas biegu na nartach ręce trzymają kije i trudno jest korzystać z tych kieszeni
narciarstwo zjazdowe i snowboard praca rąk znacznie mniej intensywna i mniejszy zakres ruchów warunki pogodowe dużo trudniejsze ze względu na znacznie większe prędkości jazdy kurtki do tych aktywności przede wszystkim mają zapewniać ochronę termiczną, są grube i słabo oddychają, powodują przegrzanie na biegówkach i mocno ograniczają swobodę ruchów
wędrówki górskie praca rąk w minimalnym zakresie ruchu wysiłek podczas wędrówek górskich jest mniej intensywny, ale trwający dłużej, dlatego ochrona termiczna w tego typu kurtkach jest istotna, mniej istotne natomiast jest odprowadzanie ciepła kurtki górskie często są długie, przez co mogą krępować ruchy podczas biegu narciarskiego, wyposażone w różnego rodzaju kieszenie niepotrzebne na biegówach, brak szczelnych mankietów, zbyt krótkie rękawy, brak wywietrzników
Udostępnij:

Komentarz do “Kupujemy: kurtka na narty biegowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl