Do naszej redakcji trafiła książka „Opowieści z dwóch desek" autorstwa Wojciecha Bajaka traktująca o początkach rywalizacji narciarskiej w Polsce i na świecie. Publikacja przenosi nas do lat 1914-1939, gdy w kraju i na świecie rodziła się rywalizacja na dwóch deskach. Czy warto ją przeczytać?
Andrzej Guziński zrobił w sezonie 2018/19 dwie rzeczy, którymi przeszedł do historii. Jako pierwszy z Polaków zdobył 6 tytułów Worldloppet Master. Wydał też pierwszą w Polsce książkę o podróżach po świecie narciarskich biegów długodystansowych, pełną bardzo praktycznych wskazówek.
Lektura książki „Narciarstwo nizinne" z 1951 r. uświadomiła mi, że wraz z rozwojem sprzętu i tras, utraciliśmy wiele z dawnego piękna i bogactwa techniki narciarskiej. Tymczasem zapomniane kroki, takie jak dwukrok, trójkrok czy czterokrok, wciąż są przydatne w wędrówkach narciarskich.
W Polsce jest wiele ciekawych tras do biegania i wędrowania na nartach. W 2004 roku Wydawnictwo Bezdroża opublkiowało serię czterech przewodników po trasach narciarskich w górach od wschodu do zachodu Polski. Choć od tamtego czasu minęło już sporo czasu, książki te nadal są dostępne i chętnie kupowane przez narciarzy, gdyż wciąż są jedyną tego typu publikacją w naszym kraju. Czy warto je kupić?
Jak sprawić, by dziecko pokochało narciarskie wycieczki? Najlepiej podarować mu „Przewodnik prawdziwych tropicieli. Zima"Â Adama Wajraka. A jeszcze lepiej – wspólnie czytać, wędrować na nartach i zachwycać się światem.
„Psychologia dla sportowców" wydawnictwa Inne Spacery to jedna z nielicznych pozycji dostępnych na naszym rynku, podejmujących ciekawy temat możliwości wykorzystania ludzkiego umysłu do osiągnięcia własnych celów sportowych. Przedstawiamy recenzję tejże książki.
Wydawnictwo Inne Spacery przygotowało książkę, która powinna zainteresować osoby uprawiające narciarstwo biegowe zarówno na poziomie wyczynowym, jak też rywalizujących amatorsko. Temat na czasie, bo po publikacji wywiadu z Justyną Kowalczyk dużo mówi się o znaczeniu psychologii w sporcie.
Polscy narciarze biegowi rzadko mogą się cieszyć literaturą w języku polskim dotyczącą ich dyscypliny sportu. Dlatego szczególnie nas cieszy, że już 15 stycznia 2014 roku w sprzedaży ma się pojawić książka "Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich", którą nasz portal objął patronatem medialnym.
Autor książki "Waga startowa" - Matt Fitzgerald - radzi narciarzom biegowym, aby poza sezonem uprawiali inne sporty wytrzymałościowe, a nawet startowali w zawodach. To pomaga utrzymać wysoką motywację do treningu i zachować kondycję do kolejnego sezonu narciarskiego...
W ciągu ostatnich dziesięcioleci zachodni świat opanowała pozytywna mania tracenia zbędnego tłuszczyku za pomocą diet uwzględniających proporcje węglowodanów, tłuszczów i białek, czyli trzech głównych źródeł energii (kalorii) w jadłospisie, często nazywanych makroskładnikami. Każda metoda odchudzania, jaka wchodziła w tym czasie na rynek, proponowała nowy, rzekomo lepszy sposób bilansowania źródeł energii, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki miał sprawić, że szybko i na stałe pozbędziemy się nadprogramowych kilogramów.