Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Trenowali i pomagali. Zjazd w Rytrze grupy Forma z nabiegowkach.pl

opublikowano: 25 października 2017 autor: Bartosz Bulka
W dniach 19-22 października 2017 roku odbył się kolejny zjazd grupy Forma z nabiegowkach.pl trenującej przez cały rok pod opieką Marka Tokarczyka. Tym razem bazą trzydniowego zgrupowania było malowniczo położone Rytro, leżące w centrum Beskidu Sądeckiego. Przeczytajcie relację jednego z uczestników tego zjazdu.

Pierwszym punktem zjazdu było wieczorne, czwartkowe spotkanie organizacyjne, dające uczestnikom możliwość zaznajomienia się z planem treningów i zajęć na cały weekend jak i na poznanie nowych członków grupy, którzy przygodę z Formą dopiero mieli rozpocząć.

Piątkowy dzień przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, a zaczął się już tradycyjnym rozruchem porannym. Po śniadaniu wyruszyliśmy na wielokilometrowy cross z kijkami grzbietami górskimi wokół Rytra pod przewodnictwem rodowitego Rytrzanina Marka Tokarczyka. W czasie biegu poza podziwianiem pięknych widoków i budowaniem własnej kondycji, uczestnicy mogli zapoznać się z gamą ćwiczeń imitacyjnych, będących jednym z elementów treningu narciarza biegowego.

Po krótkiej przerwie na lunch przyszła kolej na właściwy trening nartorolkowy na jednej z mało uczęszczanych przez samochody ulic Rytra. Trener „zapoznawał" nowych uczestników szkolenia z tajnikami stylu dowolnego, a tym posiadającym już pewne doświadczenie, dawał możliwość doskonalenia nabytych wcześniej umiejętności. Cały trening na nartorolkach został zwieńczony nagraniami video techniki każdego uczestnika. Podczas wieczornego spotkania organizacyjno-integracyjnego Marek przeprowadził analizę nagrań oraz omówił indywidualnie technikę oraz postępy treningowe każdego członka grupy.

Sobota okazała się dniem wyjątkowo wymagającym pod względem wysiłku fizycznego. Po porannej zaprawie i śniadaniu wyjechaliśmy na trening nartorolkowy do Gabonia. Tym razem nadszedł czas na styl klasyczny. Na początek odbyły się ćwiczenia bezkroku, jednokroku, dwukroku klasycznego oraz szlifowania umiejętności hamowania i zmiany kierunku jazdy. Mimo kapryśnej i lekko deszczowej tego dnia pogody, około godziny 11 przyszła pora na „wielkie wyzwanie". Było nim zmierzenie się z trasą najtrudniejszych zawodów nartorolkowych na podbiegu w Polsce - Przehyba Uphill. Nie zważając na wielką trudność zadania dla osoby niewprawionej, wszyscy uczestnicy zgrupowania pokonali całą trasę podbiegu, osiągając wysokość 1170 m.n.p.m.

Nagrodą za pokonanie trudnej trasy na nartorolkach wcale nie okazał się długi odpoczynek, a szybki lunch, po którym wyruszyliśmy na ponad 10 kilometrowy marszobieg z kijkami, w kierunku najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego, czyli na Radziejową (1262 m.n.p.m). Niestety tego dnia pogoda nie pozwoliła w pełni cieszyć się widokami, które przysłoniła nam otaczająca góry mgła. Po trwającej do zmierzchu wyprawie, powróciliśmy do naszej bazy w Rytrze (DW RELAKS) na kolację.

Następnie czekało nas wyjście na basen do Hotelu Perła Południa, gdzie mogliśmy rozluźnić zmęczone wysiłkiem mięśnie i wygrzać się w saunie przed kolejnym, jak się później okazało dla uczestników, bardzo wyjątkowym dniem. Na wieczornym spotkaniu organizacyjnym poza uwagami szkoleniowymi Marek zaproponował grupie start w niedzielnym XV Charytatywnym Biegu Bejorów na Kramarkę. Propozycja została przyjęta, więc kładąc się spać, grupowicze wiedzieli, że niedziela minie pod znakiem nie tylko treningu, ale i pomocy w wielkiej sprawie.

Niedzielny poranek wyjątkowo nie rozpoczął się porannym rozruchem (jednak się trener zlitował:)), ale za to zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na krótki trening nartorolkowy, na którym dostaliśmy zestaw zaleceń i zadań domowych do wykonywania pomiędzy zjazdami grupowymi, abyśmy mogli dobrze przygotować się do zbliżającego się sezonu biegów na nartach.

Po krótkim, ale treściwym treningu podążyliśmy w kierunku startu XV Jubileuszowego Biegu Bejorów, w którym mieliśmy pobiec o godzinie 11. Jako, że grupa urozmaicona i pomysłowa, a formuła Biegu Bejorów na to pozwalała, wystartowaliśmy na różne sposoby: od biegu nartorolkowego na kołach pompowanych, czego dokonał nasz kolega Michał i wpisał się do historii Biegu Bejorów jako pierwszy, który pokonał tę trasę na nartorolkach, przez nordic walking, cross z kijami, aż po tradycyjny bieg, a nawet bieg „na dopingu" jakim były dwa terierki biegnące z koleżanką Beatą.

Ktoś mógły zapytać, dlaczego wystartowaliśmy w takich zawodach zamiast wybrać tradycyjny dłuższy trening nartorolkowy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Poza zdrowiem, jakie daje sport, startowaliśmy, aby wziąć udział w zbiórce pieniędzy na rehabilitację dla wielkiego sportowca - biegacza górskiego, triathlonisty, kolarza, skialpinisty i narciarza – Tomka Brzeskiego, który w kwietniu 2017 roku uległ ciężkiemu wypadkowi w górach, a teraz walczy o powrót do zdrowia i osiągnięcie pełnej sprawności. Start w tym biegu i atmosfera go otaczająca były wyjątkowym przeżyciem, tym bardziej, że ten, dla którego startowaliśmy, czekał na nas uczestników na mecie i wręczał nam medale za udział.

Start ten był również okazją do przekazania środków finansowych, jakie udało nam się zebrać w ostatnim czasie wśród sportowców biegających na nartorolkach i nie tylko. Puszkę z pieniędzmi dla Tomka Brzeskiego przekazał uroczyście na scenie imprezy finałowej „Bejor od urodzenia" Marek Tokarczyk. Suma, jaką udało się nam zebrać, to 1289,82 zł!

Zwyciężyliśmy wszyscy, każdy otrzymał medal, nagrodę-jabłko i czekoladkę Milki Way. Z wyjątkową nagrodą wrócił do domu nasz kolega z grupy Marian, zdobywając tytuł Najstarszego Uczestnika Biegu Bejorów.

Po zasłużonym obiedzie, wracaliśmy do domów, zmęczeni, ale zadowoleni z dobrze i produktywnie spędzonego czasu, zastanawiając się, co przyniesie nam kolejne zgrupowanie...

Galeria zdjęć ze zjazdu znajduje się na facebookowym profilu Obozów nabiegowkach.pl.

Więcej o otwartym programie dla osób chcących przez cały rok uprawiać sport związany z narciarstwem biegowym przeczytasz w opisie programu Forma z nabiegowkach.pl.

zaktualizowano środa, 25 października 2017 10:21
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas