Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Pomóż znaleźć 100 powodów dlaczego biegówki są lepsze od zjazdówek

opublikowano: 10 września 2014 autor: Marian Szklarski
Postanowiliśmy sprawdzić, czy znajdzie się aż 100 powodów, dla których biegówki są lepsze od zjazdówek. Wymieniamy argumenty poważne, ale też humorystyczne. Poznaj nasze propozycje i dopisz własne! A może znajdziemy wspólnie więcej niż 100 uzasadnień?

Konkurs

Tę zabawę wymyśliliśmy w grudniu 2010 roku. Niestety od tego czasu nie udało nam się znaleźć 100 powodów. Teraz czyta nas większa liczba osób, wszyscy wiemy też więcej o biegówkach i ich zaletach. Wpisujcie swoje pomysły w komentarzach. Na autora najlepszego / najciekawszego / najdowcipniejszego, który nie będzie się powtarzał z wpisanymi wcześniej, czeka nagroda - książka "Psychologia dla sportowców". Zwycięzcę wyłonimy 17 września 2014.

Często, gdy ktoś mnie pyta, dlaczego wolę biegać na nartach niż zjeżdżać z góry, powtarzam zawsze kilka stałych argumentów. Chcę przez to uzasadnić swój wybór, ale mam też zawsze cichą nadzieję przekonać mojego rozmówcę do narciarstwa biegowego. Z pewnością jest więcej "za", które przemawiają na korzyść biegówek.

Wzorem popularnych w internecie porównań postanowiliśmy wyszukać przynajmniej 100 powodów, dla których narciarstwo biegowe jest "lepsze" od zjeżdżania na nartach lub snowboardzie. Poniżej lista, wpisujcie swoje argumenty w komentarzach pod artykułem, będziemy je sukcesywnie przeklejać do naszego wykazu.

 1. Na biegówkach możemy jeździć wszędzie tam gdzie jest śnieg, nawet w miejskim parku. Nie potrzebujemy do tego stoków i wyciągów.
 2. Brak potrzeby korzystania z wyciągów podczas jazdy na biegówkach pozwala uniknąć kolejek do wyciągu i wszystkich związanych z tym niedogodności (przepychanek, cwaniactwa, hałasu).
 3. Sprzęt do biegówek jest tańszy.
 4. Jazda na biegówkach jest tańsza, boi nie płacimy za korzystanie z wyciągów i tras narciarskich.
 5. Bieganie na nartach pomaga schudnąć. Na biegówkach w ciągu godziny spalamy dwukrotnie więcej kalorii niż na zjazdówkach.
 6. Miłośnicy biegówek zazwyczaj są mili i uprzejmi dla innych, na mniej uczęszczanych trasach często usłyszymy dzień dobry od mijanego biegacza.
 7. Gdy jeździmy na biegówkach mamy więcej doznań estetycznych, panie i panowie są ubrani bardziej "sexy" (obcisłe stroje kontra luźne, obszerne kombinezony).
 8. Jazda na biegówkach wiąże się z bliższym kontaktem z naturą. Piękne, dzikie tereny, zdecydowanie wygrywają ze zurbanizowanymi obszarami stacji narciarskich.
 9. Jeżdżąc na biegówkach wzmacniamy ponad 90% mięśni całego ciała. Narciarz alpejski wzmacnia jedynie część mięśni nóg.
 10. Biegówki poprawiają kondycję fizyczną, wzmacniają serce, układ oddechowy i szkieletowo-kostny. Zjazdówki nie poprawiają kondycji, a ich oddziaływanie na serce i płuca jest niewielkie.
 11. Upadek na biegówkach może być nieprzyjemny, ale niegroźny, upadek na nartach zjazdowych może zakończyć się złamaniem lub nawet gorszymi konsekwencjami.
 12. Biegówki są lepsze niż snowboard, bo są dwie.
 13. Każdy jest w stanie spacerować na nartach. Łatwiej zacząć naukę jazdy na biegówkach, niż naukę zjeżdżania na nartach, tym bardziej na snowboardzie.
 14. Biegówki są zimą naturalnym treningiem alternatywnym dla biegaczy długodystansowych, kolarzy, czy pływaków.
 15. Na biegowej trasie można stanąć i zrobić zdjęcie pięknego krajobrazu.
 16. Na biegówki można zabrać nawet niemowlę w nosidle lub przyczepce, a także babcię i dziadka.
 17. Buty do biegówek są znacznie wygodniejsze, da się w nich nawet prowadzić samochód. (Alicja)
 18. Biegówki dają możliwość uprawiania narciarstwa z psami, czyli skijoringu. (Alicja)
 19. Bo nasza mistrzyni olimpijska zdobywa medale na biegówkach, a do takich sukcesów w zjazdowych, czy snowboardzie, wciąż nam daleko. (kajka_biegowki)
 20. Na trasie biegówkowej można spotkać dziką zwierzynę, na zjazdowej najwyżej dziką młodzież. (Alicja)
 21. Na biegówki można wyskoczyc w "przerwie obiadowej", nie ma koniecznosci organizowania całodziennej wyprawy, łatwiej o systematyczność, jeśli tylko jest śnieg. (gemsi)
 22. Jeśli ktoś ma przypięte do nóg biegówki to na 99.9 % wynika to z jego wewnętrznej potrzeby a nie dla lansu. (gemsi)
 23. Na biegówkach są mniejsze szanse bycia rozjechanym, niż na zjazdowych, a przede wszystkim, nie ma większego ryzyka oblodzonego stoku, sprytnie ukrytego miejscowo pod cieniutką warstewką puchu śniegowego. (Temawa)
 24. Jak się człowiek zmęczy to może się zatrzymać w dowolnym momencie. (gemsi)
 25. Sprzęt jest lżejszy i zajmuje mniej miejsca. (gemsi)
 26. W butach biegowych można w miarę swobodnie chodzić. (gemsi)
 27. Trening pod biegówki można zrobić latem. Na nartorolkach. (Alicja)
 28. Ekologia - biegówki są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, nie ma potrzeby wycinać drzew na stokach. (Temawa)
 29. Na biegówkach lepiej się biega niż na zjazdówkach. (Damian)
 30. Na biegówkach można biegać nawet w nocy (z czołówką na głowie). Na zjazdówkach, jeśli nie ma w okolicy oświetlonego stoku, nie będzie to możliwe. (kamil33)
 31. Biegać na nartach można nawet gdy jest tylko kilka centymetrów śniegu. W Jakuszycach bywa, że biega się na nartach jeszcze w pierwszych dniach maja. Sezon na zjazdówki jest znacznie krótszy. (Michał Rolski)
 32. Koleżanki biegaczki są zgrabniejsze niż koleżanki "zjazdówki", koledzy zresztą też. (Damian)
 33. Na biegówkach nie marzniemy. (Damian)
 34. Nawet jak musisz dojść do tras biegowych to bierzesz narty w dwa paluszki (moje obie ważą mniej niż 2,5 kg) i maszerujesz z uśmiechem, a nie dźwigasz tonę sprzętu na barkach. (xyaga)
 35. Zjazd na biegówkach po zlodzonym śniegu dostarcza emocji jakich nie dadzą zjazdówki nawet na dużej stromiżnie. (oldboy)
 36. Na zjazdówkach nie podbiegniesz, a na biegówkach zjedziesz. (nix22)
 37. Póki można chodzić, można biegać na nartach - warto mieć sport, który można uprawiać na starość. (woodysurf)
 38. Na zjazdówkach i snowboardzie jedziesz w dół, na biegówkach jedziesz po prostej, jedziesz w dół i biegasz pod górkę. (jacgoz)
 39. Zjazdowcy i snowboardziści głównie tłoczą się na stokach, narciarze biegowi mają zwykle dużo przestrzeni dla siebie. (jazgoz)
 40. Jak przejdę z nartami biegowymi pod pachą przez centrum stolicy to nie jest szpan, tylko dojście na trasę... (agni5)
 41. Można należeć do elity, która nie robi tego 'co wszyscy'! (agni5)
 42. Oglądając biegającą Justynę lub Marit, możesz rzucać profesjonalne uwagi. (agni5)
 43. zjazdowcy to lanserzy, którzy szpanują strojem i wyposażeniem, biegacze są twardsi, często samotni na trasie walczą ze swoimi słabościami (patrz Justyna K. :)) (miśkolabor)
 44. W przeciwieństwie do zjazdówek, nart biegowych nikt nie kradnie! A jeżeli już się to zdarzy, to znacznie łatwiej dogonisz złodzieja, bo: masz wygodniejsze buty, niż zjazdowe i jesteś znacznie szybszy, bo złodziej na pewno nie będzie biegaczem! Szlachectwo zobowiązuje, bieganie również! (Ironman)
 45. Nie zjeżdża się przez cały dzień (albo co gorsza parę dni pod rząd) tej samej nudnej trasy góra-dół i tak w koło Macieju, wyciąg-zjazd-wyciąg-zjazd, na której po trzech zjazdach zna się na pamięć każdą nierówność i gdyby nie to, że trzeba uważać na innych, możnaby ją przejechać z zamkniętymi oczami. (Asia Rączka)
 46. Na biegówkach śnieg wolniej wpada w oczy :) (Instruktor Lech)
 1. Na biegówkach możemy jeździć wszędzie tam gdzie jest śnieg, nawet w miejskim parku. Nie potrzebujemy do tego stoków i wyciągów.
 2. Brak potrzeby korzystania z wyciągów podczas jazdy na biegówkach pozwala uniknąć kolejek do wyciągu i wszystkich związanych z tym niedogodnościami (przepychanek, cwaniactwa, hałasu).
 3. Jeżdżąc na biegówkach oszczędzamy pieniądze, sprzęt jest tańszy, nie płacimy za korzystanie z wyciągów i tras narciarskich.
 4. Bieganie na nartach pomaga schudnąć. Na biegówkach w ciągu godziny spalamy dwukrotnie więcej kalorii niż na zjazdówkach.
 5. Miłośnicy biegówek zazwyczaj są mili i uprzejmi dla innych, na mniej uczęszczanych trasach często usłyszymy dzień dobry od mijanego biegacza.
 6. Gdy jeździmy na biegówkach mamy więcej doznań estetycznych, panie i panowie są ubrani bardziej “sexy” (obcisłe stroje kontra luźne, obszerne kombinezony).
 7. Jazda na biegówkach wiąże się z bliższym kontaktem z naturą. Piękne, dzikie tereny, zdecydowanie wygrywają ze zurbanizowanymi obszarami stacji narciarskich.
 8. Jeżdżąc na biegówkach wzmacniamy ponad 90% mięśni całego ciała. Narciarz alpejski wzmacnia jedynie część mięśni nóg.
 9. Biegówki poprawiają kondycję fizyczną, wzmacniają serce, układ oddechowy i szkieletowo-kostny. Zjazdówki nie poprawiają kondycji, a ich oddziaływanie na serce i płuca jest niewielkie.
 10. Upadek na biegówkach może być nieprzyjemny, ale niegroźny, upadek na nartach zjazdowych może zakończyć się złamaniem lub nawet gorszymi konsekwencjami.
 11. Biegówki są lepsze niż snowboard, bo są dwie.
 12. Każdy jest w stanie spacerować na nartach. Łatwiej zacząć naukę jazdy na biegówkach, niż naukę zjeżdżania na nartach, tym bardziej na snowboardzie.
 13. Biegówki są zimą naturalnym treningiem alternatywnym dla biegaczy długodystansowych, kolarzy, czy pływaków.
 14. Na biegowej trasie można stanąć i zrobić zdjęcie pięknego krajobrazu.
 15. Na biegówki można zabrać nawet niemowlę w nosidle lub przyczepce, a także babcię, dziadka i psa.
 16. Na trasie biegówkowej można natknąć się na dziką zwierzynę, na zjazdowej najwyżej na dziką młodzież.
 17. Buty do biegówek są znacznie wygodniejsze, da się w nich nawet prowadzić samochód.
zaktualizowano środa, 10 września 2014 19:19
Oceń artykuł
(8 głosów)
Komentarze (49)
 1 2 3 > 
kajka_biegowki
kajka_biegowki Bo nasza mistrzyni olimpijska zdobywa medale na biegowkach, a do takich sukcesow w zjazdowych, czy snowboardzie, wciaz nam daleko.
11.12.2010, 02:14
Głosy: +3
Alicja
Lydia Na trasie biegówkowej można spotkać dziką zwierzynę, na zjazdowej najwyżej dziką młodzież.
11.12.2010, 03:59
Głosy: +14
gemsi
gemsi Na biegówki można wyskoczyc w "przerwie obiadowej", nie ma koniecznosci organizowania całodziennej wyprawy, łatwiej o systematyczność ( jesli tylko jest snieg ).
11.12.2010, 14:38
Głosy: +0
gemsi
gemsi Jeśli ktoś ma przypięte do nóg biegówki to na 99.9 % wynika to z jego wewnętrznej potrzeby a nie dla lansu.
11.12.2010, 14:46
Głosy: +7
Temawa
Temawa Na biegówkach są mniejsze szanse bycia rozjechanym, niż na zjazdowych, a przede wszystkim, nie ma większego ryzyka oblodzonego stoku, sprytnie ukrytego miejscowo pod cieniutką warstewką puchu śniegowego.
12.12.2010, 13:23
Głosy: +3
gemsi
gemsi dzieciaki nie musza jezdzic w kaskach
12.12.2010, 13:51
Głosy: -2
gemsi
gemsi jak sie czlowiek zmeczy to moze sie zatrzymac w dowolnym momencie
12.12.2010, 13:52
Głosy: +0
gemsi
gemsi sprzet jest lżejszy i zajmuje mniej miesca
12.12.2010, 13:54
Głosy: +0
gemsi
gemsi w butach biegowych mozna w miare swobodnie chodzic
12.12.2010, 13:54
Głosy: +0
Alicja
Lydia Trening pod biegówki (stylem łyżwowym) można zrobić latem. Na nartorolkach.
12.12.2010, 14:07
Głosy: -1
Alicja
Lydia gemsi, niestety ten argument odpada, formalnie muszą,
poczytaj tu:
http://www.nabiegowkach.pl/Z-zycia/Czy-nasze-dzieci-musza-biegac-w-kaskach.html
12.12.2010, 14:58
Głosy: +0
Temawa
Temawa ekologia - biegówki są zdecydowanie przyjaźniejsze dla środowiska, nie ma potrzeby wycinać drzew na stoki :D
12.12.2010, 15:05
Głosy: +2
gemsi
gemsi Lydia, no trudno, dziekuje za uswiadomienie, w takim razie aby nie zaburzac numeracji zamiast zmieniam na : narciarstwo biegowe jest znacznie mniej urazowe od zjazdowego.
12.12.2010, 15:41
Głosy: +0
Damian
Damian Na biegówkach lepiej się biega niż na zjazdówkach.
14.12.2010, 09:40
Głosy: +1
Damian
Damian Na biegówkach można potruchtać na zakupy albo pobiec na piwo do baru.-)
14.12.2010, 09:43
Głosy: +0
kamil33
kamil33 Na biegówkach można biegać nawet w nocy (z czołówką na głowie). Na zjazdówkach, jeśli nie ma w okolicy oświetlonego stoku, nie będzie to możliwe.
14.12.2010, 10:43
Głosy: +0
artbil
artbil Biegać może Każdy, zjeżdzać - tylko finansowo zasobni...
14.12.2010, 11:03
Głosy: +0
gemsi
gemsi Tutaj sie nie zgodze, zjezdzac moze kazdy, wyciagi to tylko udogodnienia cywilizacyjne :), mnie osobiscie narty biegowe przestaly pasowac ze wzgledu na zbyt duza statyke, ale juz narty skitourowe jak najbardziej wporzo, tzn idea ok, bo ceny tez znaczace
14.12.2010, 12:15
Głosy: +0
Michał Rolski
Michał Rolski Biegać na nartach można nawet gdy jest tylko kilka centymetrów śniegu. W Jakuszycach bywa, że biega się na nartach jeszcze w pierwszych dniach maja. Sezon na zjazdówki jest znacznie krótszy.
16.12.2010, 04:47
Głosy: +0
Damian
Damian Koleżanki biegaczki są zgrabniejsze niz koleżanki "zjazdówki", koledzy zresztą też,-)
16.12.2010, 05:15
Głosy: +4
 1 2 3 > 

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Brak postów do publikacji.

lubią nas