Podczas długiego wybiegania (po ok. 1 h) odczuwam spadek energii i koncentracji. Na śniadanie zazwyczaj jem bułkę z miodem, po której czuję się lekko. Czy mam coś zmienić w swojej diecie?
Na spadek energii mogą mieć wpływ dwie kwestie:
- to, czy uzupełniłaś glikogen po treningu i jadłaś regularnie poprzedniego dnia,
- jaki rodzaj pieczywa jesz (czy bułka jest z białej mąki, czy pełnoziarnista).
Jeżeli rezerwy glikogenu nie zostały uzupełnione po poprzedniej jednostce treningowej, Twój organizm nie ma z czego czerpać energii. Osoby zaawansowane treningowo, których organizm ma sprawny system czerpania energii z tłuszczu, lepiej zniosą taką sytuację, ale rozsądnym jest przygotowanie się do takiego treningu poprzez odpowiednią dietę już dzień wcześniej.
Rodzaj pieczywa – jeśli jest to pieczywo z oczyszczonej mąki pszennej (biała bułka) – powoduje ona nagły skok poziomu glukozy we krwi (ma wysoki indeks glikemiczny). Reakcją organizmu jest duży wyrzut insuliny i spadek poziomu glukozy poniżej normy. Podczas wysiłku potrzebujemy stabilnych źródeł energii, czyli węglowodanów złożonych o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Są to np.: płatki owsiane, kasza jaglana, ryż basmati, pieczywo z mąki pełnoziarnistej. Świetną opcją jest zjedzenie kaszy jaglanej z dodatkiem daktyli, nasion chia i mleka roślinnego. Jest łagodna dla żołądka, a jednocześnie wykazuje właściwości alkalizujące organizm.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.