„Psychologia dla sportowców” wydawnictwa Inne Spacery to jedna z nielicznych pozycji dostępnych na naszym rynku, podejmujących ciekawy temat możliwości wykorzystania ludzkiego umysłu do osiągnięcia własnych celów sportowych. Przedstawiamy recenzję tejże książki.
Wraz z popularyzacją aktywnego trybu życia, na półkach księgarń możemy znaleźć coraz więcej publikacji zajmujących się tematem treningu w sportach wytrzymałościowych. Dotyczy to tak samo biegania czy kolarstwa, jak również naszego umiłowanego narciarstwa biegowego. W każdym niemalże przypadku poznamy strukturę, środki treningowe, używane strefy tętna i wszystkie inne zagadnienia dotyczące przygotowania naszego organizmu do obciążeń związanych z danym sportem. Niestety niewiele możemy dowiedzieć się o części psychologicznej – trochę zaniedbanej, a stanowiącej kluczową rolę w osiąganiu wyników sportowych.
Opisywana poniżej publikacja pt. „Psychologia dla sportowców” próbuje wypełnić lukę w tej tematyce. Książka została podzielona na sześć rozdziałów, z których każdy omawia odrębne zagadnienie, takie jak na przykład motywacja czy kontrola emocji. Pozwala to czytelnikowi na dużą swobodę w studiowaniu tematów. Nie jest wymagane czytanie „od deski do deski”, można skupić się na interesującym nas zagadnieniu i traktować go osobno. Zagłębiając się już w konkretny rozdział nie jesteśmy bombardowani od wstępu trudnym, specjalistycznym językiem. Zostajemy najpierw wprowadzeni w temat w sposób opisowy i przyswajalny, aby zrozumieć czego on właściwie dotyczy i, co najważniejsze, jakie ma przełożenie na wynik sportowy. Dopiero rozumiejąc już „z czym to się je”, dostajemy garść praktycznych ćwiczeń i przykładów zastosowania konkretnego elementu psychologii.
Autorzy oczywiście zaznaczają, aby spośród przedstawionych ćwiczeń wybrać najbardziej nam odpowiadające i przynoszące wymierne korzyści. Muszę przyznać, że aby spróbować wszystkiego i sprawdzić efekt, potrzeba naprawdę sporo czasu, więc nie jest to sprawa prosta. W wielu przypadkach wymagane jest doświadczenie w rywalizacji sportowej. Czasami spowodowane jest to potrzebą posiadania odpowiedniego punktu odniesienia, czasami koniecznością odtworzenia stanu psychofizycznego związanego z rywalizacją. Tym samym odnoszę wrażenie, że z lektury tej bardziej skorzystają osoby z większym bagażem doświadczeń sportowych, aniżeli dopiero co zaczynający swoją przygodę z aktywnością fizyczną.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Warte uwagi są wplatane w tekst historie sportowców, związane z podejmowanym tematem. Ponieważ w wielu przypadkach są to dobrze znani sportowcy, to czyni tę pozycję jeszcze bardziej atrakcyjną i miłą w odbiorze.
Brakuje mi trochę pełnego podsumowania wszystkich rozdziałów jako całości. Mimo, iż odrębne traktowanie każdego tematu znacząco ułatwia przyswajanie wiedzy, to jednak złączenie wszystkiego w jedno zwiększyloby skuteczność w zastosowaniu. Oczywistym jest przecież, że np. koncentracja zależy od motywacji, a stopień lęku od posiadanej pewności siebie. Dobrze byłoby to połączyć, aby uzyskać pełen obraz. Widocznie autorzy uznali jednak taki rozdział za niepotrzebny.
Książka nie jest dedykowana konkretnym dyscyplinom sportowym. Każdy sportowiec znajdzie w niej ogromny kawał wiedzy na temat zwiększenia swojej efektywności podczas treningu czy zawodów. Zdaję sobie sprawę, że my – narciarze – podchodzimy do kwestii psychologicznych trochę po macoszemu. W końcu nasz sport opiera się na technice, sile i wytrzymałości. Niemniej jednak należy pamiętać, że poprawa jakości w tychże elementach jest w dużej mierze zależna od tego co mamy w głowie. Jeśli więc chcielibyście wprowadzić nową jakość do swoich treningów i zwiększyć ich efektywność, to polecam tę książkę. Wiedza w niej zawarta znacząco skróci drogę do osiągnięcia ambitnych celów.