nabiegowkach.pl > Imprezy > Relacje > Główny dystans Biegu Piastów 2014 – skrócony, ale bez niespodzianek

Główny dystans Biegu Piastów 2014 – skrócony, ale bez niespodzianek

Przyzwyczailiśmy się już od trzech sezonów, że na dystansach Biegu Piastów triumfują Niemcy – Benjamin Seifert i Toni Escher. Zwycięzcy z piątkowej rywalizacji utrzymali pozycje na podium, jednak drugie miejsce w sobotę Escher oddał zawodnikowi z Czech – Dušanowi Kožíškowi.

Tegoroczny Bieg Piastów odbywał się w wyjątkowo trudnych warunkach. Trasa sobotniego biegu została skrócona o 80 %, ale i tak po piątkowych startach, kończących się na Górnym Dukcie, wielkim sukcesem organizatorów było przygotowanie mety na Polanie Jakuszyckiej. Piękna słoneczna pogoda zachęciła wielu fanów biegania i Jakuszyc do dopingowania uczestników głównego biegu. Choć trudno mówić o „głównym” dystansie, bo wszystkie trzy biegi (15, 26, 50 km) odbywają się na podobnej trasie długości 8-10 km.

656 zawodników pokonało trasę o długości 10 km przygotowaną na sobotę. Start odbywał się w grupach po 100 osób co 6 minut, co miało zmniejszyć tłok na wąskiej trasie. Organizatorzy wykonali tytaniczną pracę zwożąc zmagazynowany w wyższych partiach Gór Izerskich śnieg i rozkładając go na trasie. Niestety było go na tyle mało, że zawodnicy z ostatnich sektorów napotykali już na przetarcia i dziury.

Pierwszy Polak na mecie to Mariusz Dziadkowiec – Michoń, który ze stratą prawie 2 minut do pierwszego Seiferta zajął piąte miejsce open. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze tylko dwóch Polaków, Wojciech Smykowski (7. open) i Piotr Skowron (9. open).

Najszybszą kobietą była zwyciężczyni z piątku – Natalia Grzebisz, za nią uplasowały się trzy Czeszki i dopiero kolejna Polka Aleksandra Fundanicz.

Bieg ukończyło także wielu członków portalowej społeczności. Na podziw zasłużyli też nasi instruktorzy. Tomek Bieniek i Marek Tokarczyk zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w kategorii wiekowej M50 (17. i 24. open), a Edek Mucha, który wystartował mimo silnego przeziębienia, był drugi w swojej kategorii wiekowej i 44. open.

Na rozświetlonej słońcem polanie mogły wystartować również najmłodsi miłośnicy biegówek, dla których zorganizowano Rodzinną Milę oraz Bieg Przedszkolaka. Wśród tej grupy zawodników radość z medalu Biegu Piastów była chyba największa.

Poniżej zostały załączone pełne wyniki dzisiejszych zmagań.