nabiegowkach.pl > Trening i technika > Aktualności > Jak zostać Instruktorem PZN w Biegach Narciarskich?

Jak zostać Instruktorem PZN w Biegach Narciarskich?

Jak zostać Instruktorem PZN w Biegach Narciarskich?

Komisja Narciarstwa Biegowego SITN PZN opracowała schemat szkolenia w sezonie 2015/16. Oto zasady kursów i egzaminów niezbędnych by zostać instruktorem, pomocnikiem instruktora lub instruktorem wykładowcą.

Pod przewodnictwem Marii Nędzy Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa przy PZN opracowało zasady szkolenia i uzyskiwania kolejnych stopni instruktorskich dotyczących narciarstwa biegowego.

Poziom 0

Pierwszy etap to dobrowolny kurs kwalifikacyjny przeznaczony dla osób, które mają ukończone 16 lat i są zainteresowane przyszłą pracą Instruktora Bieg PZN. Na kursie tym prowadzony jest głównie trening techniczny przygotowujący do uczestnictwa w kursie instruktorskim. Organizatorem kursów mogą być Licencjonowane Szkoły Narciarstwa A+B lub SITN.

Kurs kończy się egzaminem końcowym, ukończenie kursu kwalifikacyjnego z wynikiem dostatecznym (6 punktów w skali 1-10 z każdej ewolucji) kwalifikuje absolwenta kursu do uczestnictwa w kursie instruktorskim. Nie uprawnia do prowadzenia szkolenia. Egzamin końcowy jest równorzędny z egzaminem kwalifikacyjnym i jest ważny trzy lata.

Poziom I

Egzamin kwalifikacyjny jest przeznaczony dla instruktorów innych sportów śnieżnych oraz osób, które nie posiadają udokumentowanej kariery zawodniczej z min III klasa sportową, a mają odpowiednie umiejętności techniczne (w obu technikach, klasycznej i łyżwowej).
Egzamin mogą organizować wszystkie uprawnione szkoły z licencją A+B lub LSN Biegowe oraz SITN. Egzamin przeprowadza kierownik wyszkolenia LSN lub wyznaczony egzaminator SITN. Egzamin kwalifikacyjny może odbyć się wspólnie z egzaminem końcowym na kursie kwalifikacyjnym.

Dla osób rozpoczynających naukę od poziomu „1″, bez wcześniejszego kursu kwalifikacyjnego minimum egzaminacyjne to 8.0 z każdej ewolucji (w skali 0-10). Minimum egzaminacyjne dla instruktorów innych sportów śnieżnych to 6 punktów z każdej ewolucji ( w skali 0-10).

Poziom II

Kurs Instruktorski, trwający 7 dni śniegowych, jest kursem głównie dydaktycznym z równoczesnym prowadzeniem treningu technicznego. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu, w tym egzaminu technicznego ze średnią oceną 6/10 oraz wykazaniu się szczególnymi predyspozycjami dydaktycznymi uzyskuje się stopień Instruktora SITN Biegów (Pomocnika Instruktora PZN Biegów).

Po zdaniu egzaminu i po uregulowaniu przynależności do SITN uzyskuje się legitymację uprawniającą do prowadzenia szkolenia w licencjonowanej szkole narciarskiej oraz prawo noszenia odznaki i emblematu funkcyjnego. Instruktor SITN Biegów / Pomocnik Instruktora PZN zobowiązany jest do okresowej unifikacji stopnia, co 3 lata.

Do szkolenia na poziomie II i III przystąpić mogą:

  • absolwenci, po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu na Kursie Kwalifikacyjnym
  • instruktorzy innych sportów śnieżnych po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego
  • zawodnicy biegów narciarskich i biathlonu legitymujący się co najmniej III klasą sportową.

Poziom III

Kurs Instruktorski, trwający 7 dni śniegowych, jest kursem głównie dydaktycznym z równoczesnym prowadzeniem treningu technicznego na wysokim poziomie. Wymagania są wyższe niż na poziomie II.

Egzamin należy zaliczyć ze średnią oceną 7/10. Po kursie uzyskuje się stopień Instruktora PZN Biegów.

Po zdaniu egzaminu i uregulowaniu przynależności do SITN PZN otrzymuje się legitymację instruktora wraz z odznaką funkcyjną. Instruktor PZN Biegów może prowadzić samodzielnie szkolenie.

Instruktor PZN Biegów może wykupić legitymację IVSI (Międzynarodowego Stowarzyszenia Instruktorów Amatorów) i zobowiązany jest do okresowej unifikacji stopnia, co 5 lat.

Instruktor Wykładowca

Jest to stopnień funkcyjny Instruktora PZN Biegów przyznawany po spełnieniu wymagań stawianych przez Komisję Biegów oraz Podkomisję Asystentów.

Skrócony schemat pozyskania stopnia IW w Biegach Narciarskich:

  • Warunki wstępne:
  1. wysokie umiejętności techniczne w obu technikach biegowych, udokumentowane wynikami egzaminu praktycznego na CKI (minimum 8.0 z każdej ewolucji technicznej)
  2. minimum trzyletni staż instruktorski
  3. trenerzy min II klasy PZN w Biegach Narciarskich mogą aplikować po zaliczeniu egzaminu praktycznego na CKI (minimum 8.0 z każdej ewolucji technicznej)
  4. udział w Mistrzostwach Polski Instruktorów SITN PZN
  • Indywidualne złożenie wniosku o kandydowanie do stopnia IW. Wniosek może być wsparty opinią LSN. Dopuszczalne jest aplikowanie osób nie związanych z LSN.
  • Staż selekcyjny – 2 pełne dni podczas Centralnego Kursu Instruktorskiego lub Unifikacji
  • Staż asystencki – udział w całym Centralnym Kursie Instruktorskime) Obrona pracy asystenckiej

Spełnienie wymagań zawartych w wytycznych szkoleniowych na sezon 2015/16 i pozytywna ocena na wszystkich etapach stanowią o nadaniu stopnia Instruktora Wykładowcy Narciarstwa Biegowego.

 

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl