nabiegowkach.pl > Sprzęt > Kupujemy: rękawiczki do narciarstwa biegowego

Kupujemy: rękawiczki do narciarstwa biegowego

Kupujemy: rękawiczki do narciarstwa biegowego

W sklepach można spotkać zatrzęsienie rękawiczek do sportów zimowych. Niektóre z nich są dedykowane do narciarstwa biegowego. Czy wszystkie są tak samo dobre? Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy zakupie rękawiczek na biegówki.

Rękawiczki, których używamy do biegania na nartach, spełniają dwie funkcje – izolują przed zimnem i chronią dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Na nartach biegowych praca rąk jest równie ważna jak praca nóg. Na dystansie 10 km każda ręka wbija kij i odpycha się nawet kilka tysięcy razy. Przy tak intensywnej pracy i sile przykładanej do niej, nasze rękawiczki mają za zadanie:

  • chronić dłonie przed otarciami o uchwyty kijów i paski,
  • być dobrze dopasowane i nie ugniatać dłoni,
  • zapewniać pewny chwyt i dobre czucie rękojeści kijów,
  • mieć jak najdłuższą żywotność.

Rodzaje rękawiczek do narciarstwa biegowego

Nie używaj rękawiczek od zjazdówek !

Rękawiczki przeznaczone do nart zjazdowych nie nadają się na biegówki. Są zazwyczaj zbyt ciepłe i nawet przy średniej intensywności wysiłku na biegówkach, dłonie się przegrzewają i obficie pocą. Zbyt gruba warstwa ocieplenia po wierzchniej stronie dłoni utrudnia zmieszczenie rękawiczek w paskach od kijów, a gruba warstwa wewnętrzna utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia właściwy chwyt rękojeści kija.

Rękawiczki można podzielić na wiele sposobów, jednym z bardziej praktycznych jest podział ze względu na charakter aktywności i temperaturę otoczenia, do jakiej są przeznaczone. Wyróżniamy trzy grupy rękawiczek:

  • startowe,
  • uniwersalne,
  • na bardzo niskie temperatury.

Rękawiczki startowe

Cienkie i dobrze dopasowane rękawiczki startoweSą lekkie i dobrze dopasowane. Przeznaczone są do startu w zawodach, także przy niższych temperaturach, kiedy bardzo intensywny wysiłek związany z wydzielaniem dużych ilości ciepła, zmusza do korzystania z lżejszej odzieży, w tym rękawiczek. Rękawiczki startowe można także wykorzystywać do rekreacyjnego biegania na nartach w cieplejsze dni, również na wiosnę, gdy temperatura powietrza w słoneczne dni dochodzi nawet do plus kilkunastu stopni Celsjusza.

 

Rękawiczki uniwersalne

Rękawiczki uniwersalneSą przeznaczone do rekreacji, turystyki, czy treningów. Ich warstwa ocieplająca jest na tyle gruba, że można używać ich w typowych zimowych warunkach, gdy nie ma zbyt dużych mrozów. Niektóre modele zaopatrzone są w warstwę chroniącą przed wiatrem, np. Gore Windstopper®, No Wind, Pro Wind Tech.

 

Rękawiczki na bardzo niskie temperatury

Bardzo ciepłe rękawiczki do narciarstwa biegowegoTo specjalna grupa rękawiczek, w których główny nacisk położono na ochronę przed zimnem. Często są to rękawice, z tzw. jednym palcem, można też spotkać odmiany z trzema palcami (osobno na kciuk i po jednej komorze na palec środkowy i wskazujący oraz serdeczny i mały). Spotykane są też rękawiczki z pięcioma palcami pokryte dodatkową warstwą zewnętrzną upodobniającą je do tych z jednym palcem.

Niektórzy producenci oferują rękawiczki o tradycyjnej pięciopalczastej budowie i są one mocno ocieplone od wierzchniej części dłoni, a czasami także od wewnętrznej strony. Do produkcji rękawiczek z tej grupy często wykorzystuje się nowoczesne materiały izolujące przed zimnem, np. 3M Thinsulate®, Thermolite i przed wiatrem, np. Gore Windstopper®, Pro Wind Tech. W zależności od producenta i modelu rękawiczki na bardzo niskie temperatury przeznaczone są na warunki -10 st. C i mniej.

Przyglądamy się

Rękawiczki do narciarstwa biegowego różnią się zdecydowanie od zewnętrznej i wewnętrznej strony dłoni. Zadaniem rękawiczki z wierzchu dłoni jest przede wszystkim ochrona termiczna. Najważniejsza jednak jest strona wewnętrzna. To jej specyficzna budowa i wykończenie sprawiają, że rękawiczki sprawdzają się na biegówkach.

Przydatne elementy wykończenia

Długi i szczelny mankiet

Mankiet - dobrze aby był długi i o regulowanej szerokościMankiet w rękawiczkach, zwłaszcza w modelach, które mają dobrze chronić przed zimnem, powinien być długi i szczelny. Dobrze, aby był on też w miarę sztywny, np. wykonany z pianki neoprenowej lub tkanej, elastycznej dzianiny. Dzięki temu mankiet nie marszczy i nie podwija się spełniając cały czas swoje zadanie. Dobry mankiet zapobiega odsłanianiu nadgarstków i dostawaniu się chłodnego powietrza do środka dłoni lub rękawa. Ściśle przylegający do nadgarstka zabezpiecza też przed nabraniem śniegu przy upadku w kopnym śniegu.

 

Wzmocnienie między kciukiem i palcem wskazującym

Wzmocnienie między kciukiem i palcem wskazującym przedłuża żywotność rękawiczekWiększość produkowanych rękawiczek do narciarstwa biegowego ma takie wzmocnienie. Jego celem jest ochrona przed obtarciem dłoni o kij w najbardziej narażonym na to miejscu. Zapobiega ono także przedwczesnemu zyżyciu rękawiczek.

 

Materiał frotte na kciuku

Frotka pomaga otrzeć pot z czołaBardzo praktycznym rozwiązaniem jest obszycie wierzchniej części kciuka materiałem przypominającym frotte. Czasami pasek z tego materiału można spotkać też na palcu wskazującym. Dzięki temu łatwiej otrzeć pot z czoła, czy przetrzeć okulary, jeśli zaparują.

 

Zewnętrzne szwy

Zewnętrzne szwy zapobiegają ocieraniu palcówZewnętrzne szwy szpecą. Mimo to wielu producentów decyduje się szyć rękawiczki w ten sposób. Szwy po zewnętrznej stronie nie gniotą palców od strony podszewki.

 

Uchwyt do zakładania

Chwyty pomagają w przytrzymaniu rękawiczki podczas wsuwania dłoniDla wielu osób to zbędny element. Ułatwia jednak wkładanie rękawiczek, zwłaszcza jeśli mamy wsunąć dłoń przytrzymując rękawiczkę drugą, odzianą już ręką. Uchwyt przydaje się również do zawieszenia rękawiczek podczas suszenia.

 

Elementy antypoślizgowe

Antypoślizgowe elementy pomagają pewniej trzymać kijNiektórzy producenci na materiał od wewnętrznej strony dłoni nanoszą dodatkowe aplikacje z bardzo przyczepnego materiału przypominającego silikon. Umożliwia on pewny i precyzyjny chwyt kija, bez ślizgania się.

 

Strona wierzchnia

Materiał wykorzystany do obszycia wierzchniej zewnętrznej warstwy rękawiczek powinien w miarę możliwości nie przepuszczać wilgoci (deszczu, śniegu). Dlatego dobrze, jeśli zewnętrzna część rękawiczek jest wykonana z gładkiego i śliskiego materiału, który nie chłonie wilgoci.

Istotne elementy rękawiczek od strony zewnętrznej

Strona wewnętrzna

Rękawiczki od wewnętrznej strony dłoni powinny być wyraźnie cieńsze niż od zewnętrznej. Materiał, który ma bezpośredni styk z rękojeścią kijów powinien być wykonany z substancji odpornej na ścieranie i o dobrej przyczepności. Obecnie stosuje się materiały syntetyczne, które nie chłoną wilgoci, co jest ważne zwłaszcza dla początkujących. Zamoczenie rękawic przy upadku na mokrym śniegu może później skutować odmrożeniami.

Istotne elementy rękawiczek od wewętrznej strony dłoni

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając rękawiczki zwróć uwagę na:

Dobre dopasowanie

Rękawiczki powinny być dobrze dopasowane, dobrze jeśli po ich założeniu odczuwamy lekką ciasność. Zbyt luźne rękawiczki mają tendencję do zsuwania się z dłoni podczas pracy kijami.

Kupując rękawiczki przez internet można posłużyć się pomiarem obwodu dłoni, jak też długości środkowego palca. Dobry sprzedawca podaje te wymiary, warto wtedy porównać je z własnymi rękawiczkami podobnej grubości.

Wygoda

To rozumie się samo przez się. Jednak przymierzając po raz pierwszy rękawiczki, zwróć szczególną uwagę czy coś nie ugniata, nawet lekko, zwłaszcza wewnętrzne szwy. Zaciśnij kilka razy dłoń, weź kij i przez chwilę imituj pracę rękami. Jeśli podczas przymiarki coś cię uwiera, nawet lekko, wyczuwasz twardości, czy dyskomfort, poszukaj innego modelu. Pamiętaj, że podczas biegania na nartach w ciągu godziny twoja dłoń będzie powtarzać tę samą czynność kilka tysięcy razy.

Chłód na początku

Wychodząc na narty wybierz takie rękawiczki, aby na samym początku było ci w nich chłodno. Już po kilku minutach wysiłku organizm się rozgrzeje, więc w zbyt ciepłych rękawicach będziesz się czuć źle. Po prostu ubierz ręce lżej niż na zimowy spacer.

Poniżej przedstawiamy skrócony przegląd rękawiczek dostępnych u polskich dystrybutorów w sezonie 2012/13.

Firma Model Rodzaj Charakterystyka Cena*
SkiGo Touring uniwersalne Zewnętrzne szwy. Skóra syntetyczna od wewnętrznej strony dłoni. Neoprenowy mankiet. 65,00 zł
Etape Skin WS startowe Wykonane z cienkiego materiału Ultra III Tec z membraną wiatroodporną i Lycra Fleece, dobrze przylegają do dłoni. 69,00 zł
Toko Basic uniwersalne Podstawowy model Toko. Ocieplone warstwą materiału Thinsulate. Syntetyczna skóra od wewnętrznej strony dłoni. Elastyczny, tkany mankiet, zewnętrzne szwy. 79,99 zł
Etape Gear WS uniwersalne Wykonane z materiału Ultra III Tec i Windster (wiatroodpornego). Wyposażone we wstawki antypoślizgowe. Miękki mankiet z cienkiego materiału. Frotka na kciuku. 95,00 zł
Etape Lake WS na niskie temperatury Wykonane z materiału Ultra III Tec i Windster (wiatroodpornego). Ocieplone materiałem Thinsulte. Wyposażone we wstawki antypoślizgowe. Miękki mankiet z cienkiego materiału. Frotka na kciuku. 109,00 zł
One Way Tobuk 40 startowe Cienkie rękawiczki sportowe o dobrym, przylegającym kroju oraz przyczepnej warstwie po wewnętrznej stronie dłoni. Mankiet o regulowanej szerokości. Frotka na kciuku. 109,90 zł
KV+ Slide uniwersalne Dobra ochrona przed wiatrem. Zewnętrzne szwy. Elastyczny, dosyć długi mankiet. Warstwa ocieplająca z materiału Thinsulate. Frotka na kciuku. 111,00 zł
Toko Arctic Mitt na niskie temperatury Rękawice z trzema palcami. Ocieplone materiałami Thinsulate i Thermoloft. Od wewnętrznej strony dłoni materiał Clarino Chamude. Tkany mankiet. Frotka na kciuku. 112,99 zł
Toko Mitten na niskie temperatury Grube i bardzo ciepłe rękawice z „jednym palcem” ocieplone materiałem Thermolite 100g. Chwyt pomagający w utrzymaniu przy wsuwaniu dłoni. Frotka na kciuku. Tkany mankiet. Wewnętrzna strona dłoni z materiału Clarino Chamude. Wg producenta zapewniają komfort termiczny nawet przy -20 st. C. 112,99 zł
SkiGo Hummer Pro na niskie temperatury Bardzo ciepłe i wiatroodporne. Wyposażone w trzy palce. Od wewnętrznej strony dłoni materiał Clarino. 130,00 zł
One Way Tobuk 70 startowe Cienkie sportowe rękawiczki wykonane z oddychającego i wiatroodpornego trzywarstwowego soft shellu. Wyposażone w przyczepne aplikacje po wewnętrznej stronie dłoni. Neoprenowy mankiet o regulowanej szerokości. 139,90 zł
SkiGo Trainer startowe uniwersalne Elastyczne rękawiczki z warstwą wiatroodporną. Syntetyczna skóra od wewnętrznej strony dłoni. Ciekawostką są zakrzywione do środka palce 140,00 zł
KV+ Race startowe Zapewniają dobrą ochronę przed wiatrem. Zawierają warstwę Thinsulate. Zewnętrzne szwy zwiększają komfort użytkowania. Neoprenowy mankiet ma regulowaną szerokość. 142,00 zł
Toko Champion WS uniwersalne Uszyte z materiałów Gore Windstopper i Soft-shell. Antypoślizgowe aplikacje po wewnętrznej stronie dłoni. Neoprenowy mankiet o regulowanej szerokości 144,99 zł
KV+ Cold Pro na niskie temperatury Posiadają zewnętrzne szwy. Uszyte z materiału o wysokiej oddychalności i wiatroodporności (Pro Wind Tech). Neoprenowy mankiet o regulowanej szerokości. Aplikacje antypoślizgowe od wewnętrznej strony dłoni. Frotka na kciuku.  159,90 zł
SkiGo X-skin startowe Bardzo cienkie i elastyczne rękawiczki. Zawierają warstwę wiatroochronną. Od wewnątrz dłoni materiał Clarino. Neoprenowy mankiet o regulowanej szerokości. Uchwyt przy mankiecie pomagający przy wsuwaniu dłoni. 165,00 zł
SkiGo Thermo uniwersalne Ocieplone materiałem Thinsulate. Wyposażone w zewnętrzne szwy. Od wewnętrznej strony dłoni materiał Clarino. Neoprenowy mankiet o regulowanej szerokości. 169,00 zł
KV+ Focus startowe Lekkie rękawiczki wyposażone w wiatroodporną warstwę Pro Wind Tech. Neoprenowy mankiet o regulowanej szerokości. 172,00 zł

* – sugerowana cena detaliczna w sezonie 2012/13

Udostępnij:

Komentarze (3) do “Kupujemy: rękawiczki do narciarstwa biegowego

  1. Jest jeszcze jeden element, na który warto zwrócić uwagę. Raczej nieprzydatny przy startach w zawodach ale już przy treningach może na prawdę ułatwić „życie”. Ten element to specjalne wykończenie czubka palców umożliwiające obsługę smartfonów. Odebranie telefonu, włączenie aplikacji typu Endomondo czy włączenie muzyki, przy zwykłych rękawiczkach, wymaga wyplątania się z paska kijka i zdjęcia rękawiczki. To doświadczenia z ostatnich dni, dotychczas nie miałem tego problemu, bo nie miałem … smartfona. Od momentu, gdy w mojej kieszeni zagościło to urządzenie i jednocześnie temperatura powietrza spadła poniżej progu akceptowalnego przez moje ręce, pojawił się problem z obsługą smartfona. Rękawiczki, które dostałem od „Aniołka”, pozwalają na komfortowa obsługę ekranu telefonu lecz zupełnie nie nadają się na biegówki. Widziałem rękawiczki przystosowane do obsługi ekranów dotykowych i przeznaczonych do turystyki górskiej, gdzie się też kije używa. Czy nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego, tego nie wiem.
    Sygnalizuję pewien problem i absolutnie nie chcę tu wywołać wojny smartfon kontra zwykły tel. kom.
    Świątecznie pozdrawiam
    Sławek

  2. To wciąż nowość, najszybciej zareagowali producenci rękawiczek na zjazdówki, nawet te w decathlonie mają już takie zakończenia palców. Pewnie w końcu i na biegówki przyjdzie pora, podobnie jak było z kurtkami – teraz już w prawie każdym nowym modelu jest wyprowadzenie na słuchawki i specjalna kieszeń, tak jak w nowoczesnych kurtkach do innych aktywności.

  3. Ja kupiłem relawiczki LILL -SPORT – ze skóry renifera – rewelacja. O ile sobie dobrze przypominam kosztowały 85 PLN – takie same uzywa Charlotte Kalla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl