nabiegowkach.pl > Biegówki pod Tatrami > Artykuły > Nartujący nartnicy, czyli Słownik języka polskiego Doroszewskiego

Nartujący nartnicy, czyli Słownik języka polskiego Doroszewskiego

Nartujący nartnicy, czyli Słownik języka polskiego Doroszewskiego

Obok oczywistego hasła „narta”, widnieje jakże przydatny czasownik „nartować”. Uwagę przyciąga też „nartnik”, a nawet „narteks”, który – choć nie ma nic wspólnego z narciarstwem – brzmi niczym nazwa sklepu z biegówkami z lat 90. ubiegłego stulecia.

Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego liczy 11 tomów i zawiera 125 tys. haseł. Powstał w ciągu 11 lat – ekspresowym jak na tak monumentalne przedsięwzięcie czasie. To jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej leksykografii, obejmujące dwa wieki rozwoju polszczyzny, od połowy XVIII do połowy XX wieku. Dzięki staraniom PWN-u w 2012 roku ukazała się pełna, internetowa wersja słownika. I to właśnie do niej zajrzeliśmy majowego wieczoru, wyszukując hasła sercu najbliższe. Ciekawą lekturę stanowią cytaty (od okresu oświecenia do 1968 roku, w którym zakończono prace nad słownikiem), ilustrujące użycie wyrazów hasłowych.

O czym mówi nam Słownik?

W cytacie z „Wierchów” (1931) pod hasłem narciarstwo, czytamy: W Szkołach w okręgach stale zaśnieżanych zimą należy zaprowadzić obowiązkową naukę narciarstwa. Ale już w 1924 roku ze śniegiem bywały problemy, o czym znów informują „Wierchy” pod hasłem narta: Zaczyna się kurs jazdy na nartach; warunki mało sprzyjające […] bo śniegu niewiele. Stanowiło to zapewne spore zmartwienie nartnika w znaczeniu drugim (przestarzałym), czyli osoby jeżdżącej na nartach lub tego, kto je robi. Pluskwiakom, czyli owadom o wydłużonym ciele i cienkich nogach, na których ślizgają się po powierzchni wody, jest to zapewne obojętne, jeśli nie na rękę (nogę). Co ciekawe, tylko owadzie znaczenie przetrwało w czterotomowej edycji Uniwersalnego słownika języka polskiego z początków XXI wieku. Nie ma w tym ostatnim nieodmiennego wyrazu ski (narty), który już u Doroszewskiego został opatrzony kwalifikatorem przestarzałego. Za to cytat pod jakże poręcznym czasownikiem nartować, stanowi przestrogę przed jazdą na nartach w marcowym słońcu: Po całym dniu nartowania prawie nago w ostrym słońcu, Witek „poparzony”, prawie z gorączką, pozostał w nie zagospodarowanym schronisku. Backcountrowiczów ucieszy obecność fok, czyli pasów futrzanych lub aksamitnych, podpinanych pod narty, ułatwiających podchodzenie na strome zbocza, zaś startujący w Biegu Piastów zapewne polemizować będą z zaleceniem pod hasłem klister: Wieczorem możesz nałożyć na oczyszczone „opalone” ślizgi nart cieniutką warstewkę klistru. Rozsądniej będzie nie robić tego w narteksie.

Pogrubione wyrazy hasłowe są odnośnikiem do odpowiedniej strony w internetowym wydaniu Słownika. Zachęcamy do lektury.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Biegówki pod Tatrami

Biegówki pod Tatrami

Nieistniejący już kultowy blog, na którym Łucja Łukaszczyk (autorka tekstów) i Piotr Manowiecki (autor zdjęć) opisywali trasy na narty biegowe i backcountry po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Portal był jednym z głównych propagatorów narciarstwa backcountry w Polsce. Teraz wybrane materiały z Biegówek pod Tatrami znajdziecie na nabiegowkach.pl.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl