nabiegowkach.pl > Sprzęt > System NIS Rottefelli – czyli przełom w montażu wiązań narciarskich

System NIS Rottefelli – czyli przełom w montażu wiązań narciarskich

System NIS Rottefelli – czyli przełom w montażu wiązań narciarskich

W cotygodniowym przybliżaniu norweskiego producenta wiązań Rottefella pisaliśmy już o historii firmy, najważniejszych etapach rozwoju wiązań i charakterystyce systemu NNN. Dziś przyglądamy się NIS (Nordic Integrated System), który jak się wydaje, jest kolejnym przełomem w historii Rottefella. Zastanawialiście się kiedyś do czego służy zamontowana na niektórych nartach płyta i jak można ją wykorzystać?

NIS (Nordic Integrated System) w wolnym tłumaczeniu oznacza „zintegrowany system biegówkowy”. Został opracowany przez Rottefellę we współpracy z producentem nart Madshus. Natchnienia do tego „wynalazku” nie trzeba szukać daleko, bo w narciarstwie zjazdowym płyty były już wcześniej powszechnie stosowane. Korzyści wynikające z tego rozwiązania postanowiono przenieść do narciarstwa biegowego.

nis_plate-500px

Co daje NIS?

Wiązanie w systemie NNN zamontowane na płycie NISPo pierwsze montaż wiązań nie był jeszcze tak prosty i szybki. Za pomocą jednego klucza można samemu wiązanie zamontować na narcie, zdjąć, czy przełożyć. Nie ma ryzyka, że w serwisie narta zostanie źle nawiercona. Wystarczy odpowiednio podważyć, pchnąć i dopasować do rozmiaru buta, by po chwili zabrzmiało charakterystyczne „klik” i wiązanie jest zamontowane. Żadnych wiertarek, wkrętarek… Zdejmowanie wiązania jest równie łatwe, dzięki temu przy wymianie nart można pozostać przy starych, sprawdzonych wiązaniach.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Dużym atutem NIS jest połączenie narty z podstawą wiązań na całej długości. 

NIS

Jak twierdzi producent, dzięki temu użytkownik osiąga maksymalną stabilność, kontrolę nad nartą oraz jest w stanie przy odbiciu przekazać więcej siły.

Co także istotne, montaż wiązań odbywa się bez ingerencji w strukturę i integralność rdzenia narty, jak to ma miejsce przy montowaniu tradycyjnych wiązań, gdy konieczne jest nawiercanie otworów i wprowadzanie wkrętów. Ma to wpływ na żywotność narty i charakterystykę jej pracy.

Integracja narty z płytą NIS nie wpłynęła znacząco na podniesienie cen sprzętu, dzięki czemu wielu producentów (w tym Madshus i Fischer) oferuje narty z płytą NIS w standardzie.

NIS poza narciarstwem biegowym

System NIS zyskał uznanie i zdobywa coraz szersze zastosowanie nie tylko w narciarstwie biegowym. W sezonie letnim 2012 mają zostać zaprezentowane pierwsze nartorolki, w których wiązania będą montowane właśnie w systemie NIS. To dobra wiadomość dla oszczędnych, jedną parę wiązań można użytkować zimą na nartach i łatwo przełożyć latem na nartorolki. W Holandii, gdzie bardzo popularne jest ślizganie się na zamarzniętych jeziorach, opatentowano panczeny z systemem NIS, dzięki czemu można na nich jeździć w butach do narciarstwa biegowego.

c.d.n.

Udostępnij:

Komentarze (4) do “System NIS Rottefelli – czyli przełom w montażu wiązań narciarskich

  1. tak, NIS to płyta na której montuje się wiązania, NNN to system samych wiązań, które w zależności od wersji mogą być montowane na płycie NIS lub montowane na wkręty; jeśli wiązania są NNN (niezależnie, czy montowane na płycie NIS, czy przykręcane do narty), to buty są takie same

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl