nabiegowkach.pl > Sprzęt > Testy > TEST: Odzież do narciarstwa biegowego ODLO Vancouver

TEST: Odzież do narciarstwa biegowego ODLO Vancouver

TEST: Odzież do narciarstwa biegowego ODLO Vancouver

Czterech testerów przez dwa tygodnie non stop używało w różnych warunkach kompletu odzieży – spodnie, kurtki i kamizelki szwajcarskiej firmy Odlo specjalizującej się w produkcji sportowej odzieży klasy premium. Czy spodobały im się ubrania Odlo Vancouver?

Zespół testujący

Radek-Szwade-500x500 RADEK SZWADE
Czołowy polski biegacz narciarski startujący w biegach masowych. Brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów w biathlonie (2001). Dwukrotny zwycięzca Biegu Gwarków dowolną techniką (2009 i 2012).

Marek TokarczykMAREK TOKARCZYK
W młodości czołowy zawodnik grup młodzieżowych (medalista Mistrzostw Polski). Obecnie w czołówce krajowej weteranów. W kategorii wiekowej w 2011 roku zdobył tytuł Mistrza Polski. Zwycięzca cyklu SNS techniką klasyczną w kategorii wiekowej.

Tomek BieniekTOMEK BIENIEK
Wszechstronny sportowiec i utalentowany biegacz narciarski, m.in. zwycięzca klasyfikacji generalnej M-40 cyklu SNS w ostatnich trzech latach.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Michał RolskiMICHAŁ ROLSKI
Redaktor naczelny portalu nabiegowkach.pl.

Dzięki współpracy nabiegowkach.pl i firmy Larix – generalnego przedstawiciela Odlo na Polskę, kadra pracująca przy portalowych kursach narciarstwa biegowego organizowanych w styczniu i lutym 2014 została kompleksowo ubrana m.in. w komplety odzieży stworzonej do biegów narciarskich – Odlo Vancouver.

Czterech narciarzy biegowych dzień w dzień przez dwa tygodnie, codziennie po kilka godzin ubranych w stroje Odlo Vancouver prowadziło zajęcia z grupami czytelników nabiegowkach.pl. Po lekcjach szli na długie i wyczerpujące treningi własne. Przez ten czas stroje wystawione były na intensywną eksploatację i różne warunki pogodowe. W czasie testu były dni z temperaturą -14 st. C, bywało też w okolicach zera. Raz padał deszcz. Czasami padał intensywny śnieg. W niektóre dni instruktorzy byli wystawieni też na silny wiatr.

Nie mieliśmy jeszcze dotąd okazji w naszym portalu przeprowadzić tak dokładnego testu. Cztery osoby, każda w innym wieku, biegające różnymi technikami narciarskimi, z długoletnim stażem na nartach biegowych, część z nich to czołowi zawodnicy w Polsce w swoich kategoriach wiekowych, którzy korzystają z testowanych produktów w tym samym czasie i tych samych warunkach. Czy można wyobrazić sobie lepsze środowisko testowe?

Wystarczyło pozbierać opinie. Tak właśnie zrobiliśmy i poniżej drogi czytelniku dowiesz się, co kadra nabiegowkach.pl sądzi o kolekcji Odlo Vancouver.

Odzież Odlo Vancouver

Fajny materiał

Projektanci odzieży Vancouver postanowili zmierzyć się z odwiecznym problemem, jak zapewnić komfort termiczny biegacza w różnych warunkach pogodowych i przy zmiennej intensywności wysiłku, a więc także przy różnym wydatku energetycznym i cieplnym. Możemy już uchylić rąbka tajemnicy, że naszym zdaniem zrobili to bardzo dobrze.

Materiały wykorzystane do uszycia odzieży Odlo Vancouver są przyjemne w dotyku i robią dobre wrażenie. Na pierwszy rzut oka widać, że Odlo wykorzystało tkaniny z najwyższej półki. Odzież jest mocna, a zarazem niezwykle lekka. To duży plus.

Jak się sprawdza w praktyce?

Wygląd

Ubrania są ładne

Krój odzieży Odlo Vancouver jest modernistyczny, a zarazem elegancki. Widać, że nad całością czuwali projektanci, dla których wygląd był istotnym czynnikiem. Udało im się zrobić funkcjonalne i robiące wrażenie ubrania. W niektórych miejscach, w kurtce i kamizelce na ramionach czy w spodniach na udach, zastosowano materiał z wzorem przypominającym skórę węża. Nadaje to odzieży „kosmicznego” wyglądu. Z drugiej strony wężowy wzór w strojach o ciemnym odcieniu (kadra nabiegowkach.pl korzysta ze strojów w kolorze czarnym) pozwala złamać monotonną kolorystykę. Testujący zgodnie stwierdzili, że odzież jest bardzo ładna i wygląda nowocześnie.

Zdaniem testerów

Radek Szwade: Kurtka i kamizelka, podobnie jak spodnie, bardzo ładnie wyglądają. Podoba mi się, że nie ma w kurtce za dużo ponaszywanych znaczków firmowych. Kolor logo Odlo jest stonowany i całość nie rzuca się w oczy, a mimo to jest widoczna.

Tomek Bieniek: Zgadzam się, że te ubrania są gustownie zrobione. Tak, aplikacja z logo producenta jest estetyczna i elegancka, jest stonowana.

Michał Rolski: Kiedy zobaczyłem stroje Odlo Vancouver w katalogu, ich wygląd wydawał mi się zbyt „nowoczesny”. Raczej jestem tradycjonalistą. Teraz, jak widzę stroje na kolegach, to bardzo mi się te ciuchy podobają.

Wzór przypominający skórę węża 

Termika

Ochrona termiczna to najważniejsza cecha każdej odzieży sportowej. Na biegówkach rzeczy nosimy przede wszystkim po to, żeby nie marznąć. W dalszej kolejności dopiero powinny być ładne. Odlo Vancouver spełnia te dwie funkcje niemal idealnie.

Strefy termiczne

Gdy przyjrzymy się ubraniom Odlo Vancouver zobaczymy, że można w nich wyróżnić różne strefy. Są obszary uszyte z grubszego, nieprzewiewnego materiału z ociepleniem w technologii Primaloft, doskonałej syntetycznej tkaniny izolującej, która jest bardzo lekka i łatwo podlega kompresji. Te znajdujemy szczególnie od przedniej strony. Są też strefy wykonane z wyraźnie cieńszego materiału o parametrach zapewniających oddychalność i dobrą wymianę cieplną. Te zlokalizowane są w tylnych partiach odzieży.

Zdaniem testerów

Tomek Bieniek: Termika odzieży jest dobra, to znaczy, materiałowo są bardzo dobrze dobrane.

Marek Tokarczyk: Odzież stanowi dobrą ochronę termiczną i to w różnych warunkach pogodowych. Jest mróz – chroni przed mrozem. Jest wiatr – chroni przed wiatrem. Nie marznę w tej odzieży. Mało tego, jeśli biegam naprawdę intensywnie, całość także sprawdza się dobrze. Ciało oddycha, nie gotuję się.

Michał Rolski: Na pierwszy rzut oka widać po grubszym, pikowanym i śliskim materiale z przodu spodni, kurtki i kamizelki, że odzież ma nas chronić przed chłodem. Ta izolacja na obrazkach wygląda na grubszą, niż jest w rzeczywistości. Faktycznie nawet podczas szybkich zjazdów nie czuję przewiewania ani na piersiach, ani na rękach.

Szczegóły

O naszym zadowoleniu z korzystania z różnych produktów często decydują detale. Widać, że w wypadku zestawu Vancouver Odlo zadbało o najdrobniejsze szczególiki. Na wszystkich ubraniach znajdujemy mocne pętelki, dzięki którym możemy zawiesić je na wieszaku. Wszelkie zamki, czy zatrzaski mają wytłoczone logo firmy – charakterystyczne „śmigiełko”. W wielu miejscach – wzdłuż zamka kurtki i kamizelki, na szwach ocieplanych paneli spodni, kurtki i kamizelki, a także na nogawkach spodni w tylnej ich części na wysokości łydek, znajdują się odblaskowe elementy. Na zakładce materiału pod zamkiem kurtki i kamizelki widnieje napis „Dario Cologna. Vancouver 10. Moment of success” przypominający o sukcesie olimpijskim czołowego narciarza biegowego Dario Cologna, który jest twarzą Odlo.

Pętelka do wieszaniaDario Cologna. Vancouver 2010. A moment of succsessZnaczki Odlo

Te wszystkie elementy może nie są niezbędne, ale cieszą, dodają przyjemności korzystania z odzieży i czynią ją wyjątkową.

Kurtka i kamizelka Odlo Vancouver

Kamizalka to kopia kurtki, tyle że bez rękawa

Te dwie części odzieży różni praktycznie tylko rękaw, w który wyposażony jest kurtka. Pozostała część chroniąca korpus jest identyczna. Cała przednia część kurtki i kamizelki uszyta jest z wiatroodpornego, technicznego materiału przypominającego dobrej jakości ortalion. Sięga on także lekko na plecy chroniąc ramiona przed wiatrem, chłodem i śniegiem. W części zachodzi też na nerki. Materiał, z którego uszyta jest tylna część to elastyczna, lekko ocieplona lycra. Jej zadaniem jest usuwanie wilgoci i nadmiaru ciepła. Aby ułatwić ten proces w materiale na plecach została utworzona (podobno laserowo) gęsta sieć malutkich, niewielkich otworków – dziurek.

Dziurki na plecach

Z przodu kurtki i bezrękawnika znajduje się zamek. Wewnątrz odzieży wzdłuż całego zamka wszyta jest materiałowa zakładka, która chroni przed dostawaniem się do środka zimnego powietrza, które mogłoby przecisnąć się przez ząbki suwaka. W okolicach szyi zamek osłonięty jest materiałem, co chroni wrażliwą skórę przed ocieraniem.

Kurtka i kamizelka mają po dwie kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Są one stosunkowo duże, zmieścimy w nich dłoń, rękawiczki lub czapkę. Od wewnętrznej strony odzieży znajdujemy otworek pozwalający na przeciśnięcie słuchawek z odtwarzacza zamkniętego w kieszeni. Producent zadbał o to, aby uchwyty zamka błyskawicznego nie przeszkadzały nam podczas aktywności na nartach. Gdy zapniemy kieszeń uchwyt chowa się w niewielkiej materiałowej kieszonce.

Kieszonki

Kołnierz, jak przystało na odzież, z której mamy korzystać w zimie, jest wysoki i niemal pod brodę zakrywa szczelnie szyję. Od wewnętrznej strony wyłożony jest miękkim materiałem o strukturze zapobiegającej mechaceniu.

Przed dostawaniem się chłodnego powietrza od spodu chroni elastyczny, gumowy ściągacz. Siłę naciągu możemy regulować stoperami schowanymi w kieszeniach, w których znajdują się także zakończenia ściągacza. To sprawia, że regulacja obwodu jest łatwa, a gumki nie dyndają.

Wysoki kołnierz

Co mówią testerzy?

Radek Szwade: Ja bym powiedział, że ta kurtka jest super, naprawdę. Właściwie nie znajduję żadnych wad.

Marek Tokarczyk: W kurtce długość rękawa jest dobrana dobrze, rękaw jest ciut dłuższy, przez to ręka się z niego nie wysuwa. Mankiety dobrze spełniają swoje funkcje. Plecy bardzo ładnie oddychają. Kurtka jest bardzo lekka i z przodu nie przepuszcza wiatru. Biegałem w kurtce i kamizelce na treningu z Tomkiem (Bieńkiem – przypis red.), gdzieśmy naprawdę przyłożyli. Wszystko super. Komfort, oddychalność, pot ma jak parować. Brakuje mi w niej tylko wewnętrznej kieszonki.

Tomek Bieniek: Zgadzam się z kolegami. Kurtka i bezrękawnik są bez zarzutu. Dla mnie ważne jest, że po założeniu kamizelki na kurtkę, mogę swobodnie się poruszać i pracować rękami. Całość nie krępuje ruchów. Szwy w kurtce i bezrękawniku, wszelkiego rodzaju łączenia i przeszycia wyglądają na mocne.

Michał Rolski: To zdecydowanie najlepsza kurtka, jaką mam. Czuję się w niej elegancko i komfortowo. Ta odzież jest miła w dotyku i przyjemnie się nią nosi. To samo mogę powiedzieć o kamizelce. Jest super.

Zalety

(+) niska waga odzieży

(+) dobra termika (chroni przed chłodem i zapewnia oddychalność)

(+) rękawy mają odpowiednią długość, mankiety są szczelne

(+) wysoki kołnierz dobrze osłania szyję

(+) kurtka i bezrękawnik noszone jednocześnie pozostawiają swobodę ruchów

Wady

(-) brak wewnętrznej kieszonki

 

Spodnie Odlo Vancouver

Spodnie

Spodnie z kompletu Odlo Vancouver to połączenie tradycyjnego kroju spodni z rozporkiem i zatrzaskiem w miejsce guzika, z treningową, sportową odzieżą techniczną. Podobnie jak odzienie z tej kolekcji przeznaczone na górne partie ciała, spodnie Vancouver mają różne strefy cieplne. Od przodu i z boku na udach znajduje cię warstwa ocieplenia Primaloft. Nieprzewiewny i ocieplony materiał sięga aż na kolana. Przed wiatrem i chłodem chronione są też '”wrażliwe części ciała”. Pozostałe elementy spodni, w tym ich cała tylna strona, uszyte zostały z ciepłej, elastycznej lycry.

Podobnie jak w kurtce i bezrękawniku pod zamkiem rozporka znajduje się materiałowa, nieprzewiewna zakładka materiałowa, chroniąca przed dostępem zimnego powietrza do środka. Po bokach łydek w obu nogawkach spodnie można rozpiąć od spodu przy pomocy zamków błyskawicznych prawie do wysokości kolana. Ułatwia to zakładanie spodni, także jeśli mamy buty na nogach. U spodu nogawek znajdują się elastyczne ściągacze. Od wewnętrznej strony znajdują się silikonowe stopery, które zapobiegają podnoszeniu się nogawek, gdy przykryjemy nimi buty.

O ile, jak pisaliśmy wyżej, kurtka i kamizelka Odlo Vancouver są niemal bez zarzutu, o tyle spodnie mają drobne wady. Najbardziej istotna z nich to brak możliwości regulacji obwodu w pasie. Spodnie nie posiadają elastycznego ściągacza na całym obwodzie pasa, ani wstążeczki, czy sznureczka, które zazwyczaj spotykamy w spodniach dresowych, czy sportowej odzieży innych producentów. Jedynym elementem ściągającym w pasie spodni Vancouver jest gumka wszyta na krótkim odcinku z tyłu pasa. Przez to zakres regulacji obwodu wynosi może kilka centymetrów. Wszyscy nasi testujący zwrócili uwagę, że spodnie opadają na biodra, przez co krok spodni obniża się, co lekko krępuje ruchy. W spodniach nie ma żadnej kieszonki, ani po zewnętrznej, ani po wewnętrznej stronie. Żaden z naszych testerów jednak nie wskazał, aby odczuwał ten brak.

Zdaniem testerów

Tomek Bieniek: Mam zastrzeżenia co do kroku tych spodni. Od bioder w kroku są jakby obniżone. Opadają w pasie. One w zamyśle mają guzik i rozporek. Preferuję spodnie jak dresowe, które mają ściągacz lub są na szelki.

Radek Szwade: Moim zdaniem te spodnie są bardzo ładne. Też czuję, że mi lekko opadają. Brakuje mi, żeby były szelki, albo chociaż jakiś sznurek ściągający.

Marek Tokarczyk: Mi rozporek nie przeszkadza, nawet jest wygodnie, gdy trzeba czasami na trasie załatwić potrzebę. Spodnie są bardzo lekkie. Przyjemnie przylegają do skóry. Nawet jak wiało mocno, nie przewiewa.

Michał Rolski: Ja ogólnie mam problemy z wszystkimi spodniami. Jestem szczupły i mam nieproporcjonalnie długie nogi. Dlatego też odczuwam opadanie testowanych spodni i przez to lekkie skrępowanie w kroku. To moim zdaniem jedyne niedociągnięcie. Mają natomiast dużo zalet. Dla mnie najważniejsza to ocieplenie ich przedniej części powyżej kolan, aż do pasa. Przy silnym wietrze i na zjazdach nawet w temperaturze zera stopni odczuwam zazwyczaj mocne wychłodzenie części intymnych, czasami aż do bólu. W testowanych spodniach ani razu tego nie czułem. To dla mnie wielki plus. Poza tym w komplecie z kurtką lub kamizelką, świetnie wyglądają.

Zalety

(+) dobra ochrona przed chłodem i wiatrem ud i części intymnych

(+) dobra oddychalność

Wady

(-) brak możliwości regulowania obwodu pasa np. za pomocą tasiemki lub sznurka

(-) brak kieszeni

 

Podsumowanie

Ceny Odlo Vancouver

Sugerowane ceny detaliczne poszczególnych części odzieży w sezonie 2013/14

kurtka – 599 zł
kamizelka – 479 zł
spodnie – 449 zł

Odlo Vancouver to bardzo udany komplet. Kurtka i kamizelka są praktycznie bez wad. Spodnie najlepiej dokładnie mierzyć przed zakupem, aby się upewnić, czy nie są zbyt luźne w pasie. Ewentualnie można na własną rękę dopasować je wszywając gumę lub dopiąć szelki. Ubranie jest ciepłe, dobrze oddychające i komfortowe. Kurtka i bezrękawnik wzajemnie się uzupełniają i pozwalają skomponować odzienie o odpowiedniej ciepłocie w zależności od warunków. Materiały wykorzystane do uszycia ubrań są mocne i miłe w dotyku. Z odzieży Vancouver powinni być zadowoleni zarówno amatorzy biegający w celach rekreacyjnych, jak też zawodnicy używający kompletu lub jego poszczególnych elementów do intensywnych treningów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl