nabiegowkach.pl > Użytkownik

tomasz tobiasz

Obraz banneru użytkownika
Avatar użytkownika
  • tomasz tobiasz

Otrzymane komentarze

... Szklarz

Zachęcam do dalszej dyskusji na forum w wątku, który specjalnie po to utworzyłem. Nie każdy zagląda do komentarzy, za to na forum będzie większa publiczność, przez co większa szansa, że ktoś się włączy do dyskusji lub czegoś nauczy.

http://nabiegowkach.pl/forum-biegowki/Sprzet/1499-Czy-narty-back-country-i-sladowki-to-biegowki.html

... Alicja

Dracono, zbierz swoje komentarze w jeden tekst i zamieść go na portalu lub wyślij do redakcji. Tak, żeby wszyscy mogli korzystać z tej „wiedzy popartej autorytetami”. Dorzuć cegiełkę od siebie do „budowania solidnych podstaw”, bo w Polsce wciąż trudno o wiedzę o narciarstwie nordyckim, która byłaby szeroko dostępna i usystematyzowana.

... dracono

Jeżeli nie czujesz różnicy pomiędzy nartą okrawędziowaną a tą bez stalowej krawędzi, pomiędzy wiązaniami bc a biegowymi oraz pomiędzy nartą taliowaną a taką bez tali, a tym samym tych różnic nie umiesz zastosować w terenie to nie wiem czy mamy w ogóle o czym rozmawiać. Argumentacja z samochodem jest zupełnie nietrafiona, a i też wskazuje na niezrozumienie zagadnienia albo na próbę jakieś demagogii. Po prostu twierdzę, a w rzeczywistości tylko powtarzam za autorytetami w tej dziedzinie, że narty biegowe i narty przełajowe należą do jednej rodziny nart nordyckich oraz że historycznie narta biegowa wywodzi się z narty przełajowej. Twierdzenie, że narta przłajowa to „biegówka” jest niczym nie uzasadnione. A do farmazonów w stylu, że narty telemarkowe to narty alpejskie to nawet się nie będę odnosił. Tu nie chodzi o potrzebę „zacieśniania granic”, ale o rzetelną wiedzę w tym temacie, nieprzekłamany przekaz i o budowanie solidnych podstaw. Po takim profilowanym portalu jak ten tego właśnie bym oczekiwał.

... Beskid Wyspowy

Ja np. używam wiązań w standardzie NNN BC, które technicznie niczym nie różnią się od NNN. Podobnie narta, którą używam – Alpina RedBird – okrawędziowana narta śladowa.
Ogólnie rzecz biorąc, rozumiem Twój tok myślenia, ale nie rozumiem, potrzeby zacieśniania granic.
„śladami dwóch desek” to książka wydana w… 1955 roku. To tak, jakbyś twierdził, że samochód hybrydowy to nie samochód, bo w książce „Dzieje samochodu” (całkiem aktualnej, bo z 1989 🙂 napisali, że samochód może być napędzany benzyną lub olejem napędowym 🙂

... dracono

@Beskid Wyspowy:
Bzdury piszesz kolego. Powtórz to co napisałeś na forum telemark.pl ;). Przydało by się poczytać trochę o historii narciarstwa (np. S.Ziemba: „Śladami dwóch desek”). Narciarstwo dzieli się na dwie oddzielne rodziny: alpejską i nordycką, a nie na „zjazdówki” i „biegówki”. Narty telemarkowe wraz ze swoimi technikami jazdy to rodzina nordycka. W tej rodzinie są wyspecjalizowane narty zjazdowe na przygotowane stoki przy wyciągach jak i narty biegowe na przygotowane tory. Jest tam też sprzęt do uprawiania turystyki poza przygotowanymi trasami (XC, BC, XCD). Narty przełajowe wydają się być najbliższe pierwszym nartom używanym dawniej do pokonywania przestrzeni. Później w ramach sportowego „wyścigu zbrojeń” następowała specjalizacja albo w kierunku zjazdu lub biegu i tak między innymi pojawiały się narty biegowe. Nie odwrotnie. Historycznie (ale też i technicznie) narta BC to nie jest „biegówka” przeznaczona do jazdy poza szlakiem.

... Beskid Wyspowy

no nie wiem. Telemark to technika zjazdów. Można ją stosować na wszelkiego rodzaju nartach z wolną piętą i z tego punktu widzenia przynależy do narciarstwa alpejskiego (czyli właśnie zjazdowego). Z kolei backcountry przynależy – podobnie jak x-country popularnie zwane narciarstwem biegowym – do narciarstwa nordyckiego, którego istotą jest poruszanie się na nartach w zróżnicowanym terenie.
Z drugiej strony termin backcountry w języku angielskim oznaczać może (w odniesieniu do aktywności fizycznej) wszelkiego rodzaju sport uprawiany poza przygotowanymi do tego terenami i tak właśnie rozumieć należy termin „backcountry skiing”. Dla native’a speakera oznaczać może zarówno narciarstwo bc, ski tury, ale też freestyle.
Termin „narciarstwo biegowe bc” lub „narciarstwo turystyczne” jest kompromisem między tymi znaczeniami. Z jednej strony pokazuje, jakiego rodzaju są to narty (biegowe, czyli x-country), z drugiej w jakich warunkach jest uprawiane.

... dracono

Narty back country to nie „biegówki” :|. Bliżej im do telemarków, a tych biegówkami nikt nie nazwie. I nie ma „narciarstwa biegowego back-country” tylko jest „narciarstwo przełajowe” lub „narciarstwo back country” co najwyżej, od angielskiego „back country skiing”. Skąd tutaj te „ubiegówkowianie” na siłę? Polityka portalu?

nabiegowkach.pl