Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Jak w czasie pandemii możesz zaliczyć Bieg Piastów i inne polskie biegi

opublikowano: 30 stycznia 2021 autor: Redakcja
Trwająca pandemia i obostrzenia z nią związane spowodowała odwołanie większości biegów i otwartych zawodów organizowanych głównie z myślą o amatorach w Polsce i Europie. Część biegów Worldloppet odbywa się wirtualnie, także nasz rodzimy Bieg Piastów umożliwił taką formułę zaliczenia tegorocznej edycji. Podobną propozycję mają organizatorzy Biegu Gwarków i Biegu Pabla.

Część biegów Worldloppet, na które zapisy były otwarte z dużym wyprzedzeniem, odbywa się wirtualnie. To korzystniejsze rozwiązanie dla organizatorów, niż odwołanie imprezy i zwrot wpisowego. W praktyce każdy zapisany uczestnik zalicza trasę biegu indywidualnie, w wyznaczonym czasie, np. w ciągu tygodnia. Można też pobiec ten sam dystans w innym miejscu, w innym kraju i przesłać zapis biegu z zegarka sportowego lub smartfona. Oczywiście nie ma wtedy mowy o rywalizacji, czy nawet porównywaniu wyników. Chodzi wyłącznie o pokonanie dystansu i miejsce na liście osób, które ukończyły taki nietypowy bieg. Niektórzy organizatorzy oferują też przesłanie opłaconego pakietu startowego i medalu.

Bieg Piastów

45. Biegu Piastów również nie ominęły problemy innych organizatorów, z braku możliwości przeprowadzenia masowego biegu, uczestnicy mogą wnioskować o zwrot opłaty startowej, przenieść ją na kolejny rok oraz zaliczyć biegi indywidualnie.

Przez dwa tygodnie, od 20 lutego do 7 marca, w Jakuszycach będzie można odebrać opłacony pakiet startowy i na oznakowanej trasie zaliczyć wybrany bieg. Dzięki aplikacji na smartfona, uczestnikom zostanie zmierzony czas pokonania trasy i zostaną wpisani na listę osób, które ukończyły 45. Bieg Piastów.

Jak widać po komentarzach internautów, sportowcy nastawieni na rywalizację są rozczarowani, ale wielu narciarzy, dla których Bieg Piastów jest przede wszystkim przygodą, cieszy się z bardziej komfortowych warunków startowania. Można wybrać dzień ze sprzyjającą pogodą, zaprosić grono znajomych o podobnych umiejętnościach i zabawić się w zawody. A potem cieszyć się z medalu jubileuszowej edycji największego polskiego biegu narciarskiego.

Więcej informacji:

Bieg Gwarków

Bieg Gwarków w tym sezonie przyjął podobną formułę i 37. edycja biegu odbędzie się wirtualnie. Od 29 stycznia do 14 lutego należy zaliczyć dwie trasy przygotowywane ratrakiem w Górach Sowich. Wcześniej trzeba zarejestrować się do biegu, pokryć opłatę w wysokości 20 zł i pobrać aplikację, dzięki której będzie wiadomo kto, kiedy i ile km zrobił po sowiogórskich szlakach biegowych. Na trasach ustawiono ramki z logo imprezy, w których można zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dla wszystkich finiszerów będą certyfikaty ukończenia biegu, a dla pierwszych 160 zapisanych przygotowano medale.

Więcej informacji:

Bieg Pabla

Ósma edycja zawodów rozgrywanych w Górach Stołowych również musiała zostać zmieniona mimo świetnych warunków śniegowych w tym sezonie. Jak zaliczyć tegoroczny Bieg im. Franciszka Pabla? Należy pobrać darmową aplikację na smartfona i bez ponoszenia opłat startowych przebiec trasę 5 lub 10 km znajdującą się pod Szczelińcem między 20 stycznia a 7 lutego. Co ciekawe, trasę można zaliczać i zapisywać jej przebieg wielokrotnie, a do końcowej listy wyników zostanie uwzględniony najlepszy czas. Mimo braku sędziów oraz nieporównywalnych warunków, w których zawodnicy będą pokonywać trasę, dla najszybszych w kategoriach wiekowych przewidziano rzeczowe nagrody, które zostaną wysłane pocztą. Wszyscy natomiast mogą liczyć na pamiątkowe certyfikaty elektroniczne.

Więcej informacji:

Możliwe, że kolejne polskie biegi stojące przed decyzją o odwołaniu imprez, także odbędą się w pandemicznej formule. W tym roku takie wirtualne, indywidualne zawody mogą stać się okazją dla tych, którzy wcześniej obawiali się ścigania i startowania w większej grupie, do zdobycia medalu i zapisania się na liście wyników. Z pewnością jest to również forma wsparcia organizatorów, którzy na wiele miesięcy przed terminem imprezy ponieśli już wiele kosztów, choćby właśnie zakupu medali czy gadżetów do pakietów startowych. A za jakiś czas medal z takiej pandemicznej nietypowej edycji biegu, może mieć większą wartość kolekcjonerską. Wierzymy bowiem, że w przyszłym roku wrócimy do tradycyjnej formy rozgrywania zawodów na nartach biegowych i staniemy na starcie biegów w tym roku odwołanych.

zaktualizowano sobota, 30 stycznia 2021 18:17
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas