Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Każdy może wystartować w zawodach na nartorolkach cyklu Vexa Skiroll Tour

opublikowano: 30 lipca 2020 autor: Redakcja
W 2020 roku już po raz czwarty organizowany jest cykl biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour. Zawody są otwarte i organizowane z myślą o rywalizacji przede wszystkim amatorów. Trasy biegów i zapisy regulaminów pomyślane są tak, by rywalizacja odbywała się przy mniejszych prędkościach i była bezpieczna. Lokalizacje biegów w pięknych polskich górach Dolnego Śląska i Małopolski pozwalają połączyć starty z towarzyskim lub rodzinnym wyjazdem. Dołącz do współzawodnictwa!

W ciągu kilku ostatnich lat rywalizacja na nartorolkach stała się w Polsce całkiem popularna i jeśli tendencja się utrzyma, frekwencja w biegach na asfalcie niedługo może doścignąć otwarte biegi narciarskie. Jeśli pominiemy Bieg Piastów - w którym startuje wielu zawodników zza granicy, jak też ogromna liczba osób, dla których jest to jedyny biegówkowy start w roku, a nawet w ogóle jedyna w sezonie okazja do przypięcia biegówek - to w większości okaże się, że dwustu startujących w narciarskich zawodach uznawane jest za solidną frekwencję. Jesteśmy przekonani, że jeżeli tendencja w rosnącej popularności zawodów na małych kółkach utrzyma się, w ciągu kilku lat nartorolkowa rywalizacja zrówna się z biegówkową.

Jednym z najważniejszych źródeł rozkwitu zainteresowania ściganiem się na asfalcie jest cykl Vexa Skiroll Tour organizowany w naszym kraju od 2017 roku. Jego zasady sprzyjają rywalizacji sportowców na różnym poziomie zaawansowania. W zawodach zaliczanych do cyklu ścigają się zarówno profesjonaliści, jak też miłośnicy letniej odmiany narciarstwa.

Jednym z elementów zachęcających do udziału w zawodach jest bezpieczeństwo. Trasy wszystkich biegów w 2020 roku prowadzą pod górę. W dodatku regulamin wymaga stosowania w nartorolkach kół gumowych. To sprawia, że rywalizacja odbywa się na względnie niskich prędkościach. Sprzęt z gumowymi kołami jest też bardziej dostępny, niemal każdy na takim właśnie trenuje na co dzień.

Każdy z uczestników może zmierzyć się z rywalami w ulubionej przez siebie technice. Klasyfikacja prowadzona jest dla biegających na nartorolkach sportowych techniką klasyczną, jak też dowolnie (bez narzucania techniki). Można ścigać się też na tzw. sprzęcie terenowym z pompowanymi kołami.

W każdych zawodach wyznaczani są zwycięzcy open i w kategoriach wiekowych - dla panów co 10 lat, dla pań, których wciąż ściga się na nartorolkach znacznie mniej - w trzech kategoriach. W cyklu prowadzona jest klasyfikacja generalna indywidualna i teamowa. Uczestnicy w poszczególnych biegach zyskują punkty, na podstawie których wyznaczany jest ranking open i w kategoriach wiekowych. Poznajemy też najlepsze nartorolkowe teamy, dla których jest to jedyna okazja w Polsce do drużynowej rywalizacji na nartorolkach.

W 2020 roku do cyklu należy pięć biegów organizowanych podczas trzech weekendów począwszy od końca sierpnia i skończywszy z początkiem października. Wielu sportowców przyjeżdża na zawody w grupie znajomych lub z rodzinami. W czasie poza rywalizacją spędzają weekendowy czas wspólnie w pięknych regionach górskich. Urokliwe i ciekawe trasy to jeden z kolejnych powodów popularyzacji nartorolek w Polsce. To wprost pokazuje, że w kraju mamy wiele pięknych lokalizacji, blisko natury i ciekawych miejsc, także o dużych walorach turystycznych, gdzie można biegać poza zimą.

Kalendarz Vexa Skiroll Tour 2020 przedstawia się następująco:

Data Nazwa Miejsce Dystans / przewyższenie
30.08.2020 Uphill Gór Sowich Pieszyce w Górach Sowich 9 km / 425 m
19.09.2020 Gubałówka Uphill Ciche Górne k. Chochołowa w Tatrach 10 km / 380 m
20.09.2020 Przehyba Uphill Gaboń k. Starego Sącza w Beskidzie Sądeckim 6,7 km / 580 m
03.10.2020 Kamyk Uphill Smreczyna k. Międzylesia w Górach Bystrzyckich 4,5 km / 300 m
04.10.2020 Leśny Uphill - Finał Vexa Skiroll Tour Niemojów k. Międzylesia w Górach Bystrzyckich 7,5 km / 225 m

 

Zapisy do zawodów są już otwarte. Organizatorzy cyklu przyjęli zasadę, żę wysokość opłat startowych zależy od terminu zgłoszenia do każdego z biegów. Wpłaty można dokonać przelewem lub gotówką w biurze zawodów przed samym biegiem, a wysokość startowego będzie wynikać z daty zapisania się. By skorzystać ze zniżek należy dokonać rejestracji przez internet. Na tej stronie prowadzone są zapisy do Vexa Skiroll Tour.

Więcej informacji

zaktualizowano piątek, 31 lipca 2020 14:29
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas