Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

IV Salomon Nordic Sunday rozpoczęty

opublikowano: 16 grudnia 2012 autor: Tomasz Hucał

IV Salomon Nordic Sunday rozpoczęty

Stacja Jakuszyce
Nie przeszkodziły telewizyjne i radiowe prognozy pogody, które od rana straszyły amatorów narciarstwa biegowego i zapowiadały deszcze oraz fatalne warunki jazdy na drogach na południu Polski. Na pierwszych w tym sezonie zawodach z cyklu Salomon Nordic Sunday pojawiło się 229 zawodników. Ukończyło 228. Na Polanie Jakuszyckiej ścigali się Polacy, Czesi i Niemcy. Narciarze, kajakarze, wioślarze i kolarze.

Do pobicia rekordu frekwencji na inaugurację SNS-a zabrakło niewiele. Rok wcześniej do mety dobiegło 231 osób. Teraz tylko trzy mniej. Ale towarzystwo było równie doborowe. M.in. świetni kajakarze, na czele z kanadyjkarzem Marcinem Grzybowskim - dwukrotnym olimpijczykiem, wicemistrzem świata i mistrzem Europy. Pan Marcin był na Polanie Jakuszyckiej siódmy w klasyfikacji open w stylu dowolnym, przegrywając tylko z wybitnymi specjalistami w łyżwowaniu. Dziesiąty był kolejny kanadyjkarz - utalentowany Bartosz Dubiak - medalista młodzieżowych mistrzostw Europy.

- Zaczęliśmy z wysokiego C. Ale to jeszcze nie koniec. Przypomnę, że dziś na starcie brakowało kilku kolegów z Czech, którzy w poprzednim sezonie byli wysoko i zapewne jeszcze będą chcieli się pokazać w SNS-ie - podkreślił na mecie Zbigniew Galik ze Szklarskiej Poręby, czwarty w open stylem dowolnym.

W stylu klasycznym pobiegli m.in. wioślarze z klubu KW 04 Poznań. Tu jednak prym wiedli zawodowi narciarze biegowi. Wśród panów wygrał utalentowany Piotr Skowron z Karkonoszy Jelenia Góra. - Wynik cieszy, ale łatwo nie było. Dziś wszyscy mieli ogromne problemy z trafieniem ze smarowaniem, przy takiej pogodzie (na przemian śnieg i deszcz i marznące tory - przyp. red.) - mówił na mecie zwycięzca.

Za Skowronem „na kresce" pojawił się Norbert Kuczera - trzeci zawodnik Biegu Piastów na dystansie 10 km CT. Kolejny był Jakub Mroziński z Jeleniej Góry. - Najtrudniej było dziś trafić ze smarowaniem, tym bardziej cieszę się z trzeciej pozycji w open i pierwszej w swojej kategorii wiekowej - mówił znany na Polanie Jakuszyckiej instruktor i zawodnik.

Wśród pań w klasyku pierwsza była Emilia Romanowicz z Supraśla. To młodzieżowa mistrzyni Polski w sprincie.

Ale, żeby nie mówić tylko o zawodowcach... Najstarszy w niedzielę na trasie był Rudolf Turek z Wałbrzycha, który liczy sobie, bagatela, 71 lat i bez problemu poradził sobie z dystansem 12 kilometrów. Na mecie mieliśmy także dwóch dwunastolatków: Maćka Zdziechowskiego w klasyku i Artura Nadachowskiego w biegu stylem dowolnym.

Pełne wyniki pierwszego biegu w ramach Salomon Nordic Sunday dostępne pod adresem: http://www.online.datasport.pl/results730/

Jeszcze kilka zdań o pogodzie. W niedzielę biegaczom towarzyszyły na przemian śnieg i deszcz, a cały czas mgła. Ale nie o tym chcemy wspomnieć... - Klimat w Jakuszycach jest świetny. - Ale ostrożnie - ostrzegał w niedzielę legendarny Komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski. - Powietrze ma tutaj zbawienne działanie, ale żeby pobiegać u nas, trzeba uważać. Często trzeba najpierw zaliczyć kilka godzin aklimatyzacji. To charakterystyczne dla tzw. klimatu bodźcowego, który panuje na Polanie i w jej okolicach - mówił w niedzielę pan Gozdowski.

Na koniec prośba i uwaga zarazem do biegaczy, którzy nie startują w zawodach. - Zgodnie z nową ustawą o bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych trasach narciarskich, trasa na czas zawodów jest zamknięta dla ludzi w niech nie uczestniczących - przypominają organizatorzy. - Niestety dziś mieliśmy kilka przypadków wtargnięcia na trasy, mimo wyraźnych instrukcji obsługi. Bardzo prosimy o uszanowanie wysiłku biegaczy i nieprzeszkadzanie im w zawodach. Trasy zamykaliśmy i otwieraliśmy partiami i tak naprawdę nie były nigdzie zamknięte dłużej, niż 45 minut.

Kolejne zawody w ramach cyklu Salomon Nordic Sunday dopiero w nowym roku - 6 stycznia 2013 roku w Lubomierzu (gmina Mszana Dolna). Więcej informacji na ich temat już wkrótce, m.in. na naszym portalu.

zaktualizowano niedziela, 16 grudnia 2012 22:13
Oceń artykuł
(1 głos)
Tomasz Hucał

Tomasz Hucał

Tomasz Hucał. Były dziennikarz Gazety Lubuskiej,  wcześniej pracował m.in. w Gazecie Wrocławskiej i Słowie Polskim. Niespełniony sportowiec - amator. W szkole średniej przeciętny dyskobol, bez sukcesów. Od 2008 roku zakochany w biegówkach (w żonie kocha się trochę dłużej). Ma za sobą trzy starty w Biegu Piastów na 26 km CT, jeden na 10 km CT oraz kilkanaście startów w cyklu Salomon Nordic Sunday. Poza nartami jego ulubione sporty to koszykówka i kolarstwo. Właściciel małej firmy, spiker sportowy, konferansjer, kierownik obiektów sportowych Arena Żagań.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
10:22
wososh zmienił(a) swój awatar.
10:19
1 tydzień temu
manfred, Szklarz odpowiedział(a) w temacie Odp: Strefa odbicia na forach.
Lut 12
manfred utworzył(a) nowy temat Strefa odbicia na forum.
Lut 12
Więcej
Więcej

lubią nas