nabiegowkach.pl > Imprezy > Relacje > Pierwsze w ostatnich 10 edycjach Biegu Piastów zwycięstwo Polki na średnim dystansie klasykiem

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się piątkowe biegi jubileuszowego Biegu Piastów. Blisko dwa tysiące narciarzy rywalizowało techniką klasyczną na dwóch dystansach, 25 km oraz 12,5 km.

Liczniejszy i lepiej obsadzony był bieg na 25 km, zaliczany do klasyfikacji Worldloppet. Jego trasę zawodnicy oceniali jako łatwą. Faktycznie nie była wymagająca technicznie, z zaledwie jednym dłuższym podbiegiem. To zachęciło część zawodników z czołówki do startu na gładkich nartach, czyli bez smarowania na odbicie. Całą trasę pokonali bezkrokiem. Tak też zaliczył bieg zwycięzca Czech Jiří Ročárek, wypracowując 1,5 minuty przewagi nad drugim Niemcem Toni Escherem.

W ciągu ostatnich 10 edycji Biegu Piastów na drugim co do wielkości dystansie rozgrywanym klasykiem (24-26 km) w 2016 roku mamy pierwsze zwycięstwo Polki – Katarzyny Witek reprezentującej team nabiegowkach.pl i TN Biegówki Wesoła. Co prawda w 2014 roku Natalia Grzebisz wygrała w trzech weekendowych biegach 10-25-50 km, ale wszystkie trasy były wtedy skrócone do 8-10 km, więc faktycznie rywalizacja odbyła się na krótkim dystansie. Na pełnej trasie 25 km Katarzyna Witek o 3,5 minuty pokonała Niemkę Silke Escher i była o 7 minut szybsza niż młoda zawodniczka SMS Karpacz – Magdalena Janiak.

Najlepsi w 40. Biegu Piastów 25 km CT

1. Jiří Ročárek (CZE)
  2. Toni Escher (GER) Sc Norweger 1896 Annaberg E.v.
  3. Martin Řežáb (CZE) Lo Sokol Stachy
  1. Katarzyna Witek – team nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła
  2. Silke Escher (GER) Sc Norweger 1896 Annaberg E.v.
  3. Magdalena Janiak – Sms Karpacz

Trasa biegu na 12,5 km była nie tylko o połowę krótsza, ale także trudniejsza technicznie. Ten bieg, zaczynający się wymagającym podbiegiem na Samolot, ukończyło blisko 750 osób. Całe podium open polskie. Pewnie wygrał Jacek Staroń z blisko dwuminutową przewagą nad kolejnym zawodnikiem na mecie.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.